tiroida Hoshimata

tiroida Hoshimata | Autor: mgabi

Link direct la acest mesaj

Buna.

Acest tip de afectiune stiu ca este o boala autoimuna, de autodistrugere a glandei tiroide. Cum se manifesta aceste pesoane. mama mea a fost diagnosaticata la Parhon cu asa ceva. De un an de zile are perioade cand se i se face rau isi pierde cunostinta si ajunge la urgenta, cu tensiune oscilata si stari de rau. Acum i s-a dat Eutirox 4 pastile/zi dar nu le suporta are dureri de stomac. Simt ca .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

4 pastile /zi?!? Ce dozaj au aceste pastile?
Tiroidita Hashimoto am avut si eu..plus un nodul suspect si am facut tiroidectomie.
Nu mai am tiroida si iau o pastila de 100 de eutirox pe zi plus una de 150 odata pe saptamana.
E greu pana cand gasesti dojajul just si-l afli facand analize repetate la intervale de o luna in care endocrinologul schimba dozajul si controleaza mereu nivelul hormonilor tiroidieni.

Durerile de stomac n-as crede ca sunt de la eutirox ci mai degraba (nu sunt medic,dar m-am documentat un pic de cand cu boala mea) de la o gastrita.
Trebuie sa sti ca bolile autoimune de obicei "umbla in companie" adica in momentul in care ai descoperit ca ai una de obicei exista inca una care sa o insoteasca,lucru pe care-l descoperi doar dupa ce ai gasit-o pe prima.In cazul mamei tale s-ar putea sa sufere (si)de o gastrita autoimuna.
Ar trebui sa faca o gastroscopie si sa declare ca are Hashimoto ca sa se faca analize specifice si pt gastrita autoimuna.
Trebuie sa fiti atente si sa repetati analizele hormonilor tiroidieni ca apoi endocrinologul sa scada sau sa mareasca dozajul de eutirox in functie de necesitatea organismului mamei tale.
E o perioada urata pana gasesti doza corecta..dar asta e.
Multa sanatate va doresc.

Mergi la inceput