pocniri de mandibula

pocniri de mandibula | Autor: ella@

Link direct la acest mesaj

nu stiu ce sa mai fac,imi pocneste mandibula din incheeturi cand mananc si e tare aiurea,dimineata abia deschid gura.
oare ce e de facut???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Eu pateam asa de la lipsa de Ca.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

sau ceva articular?? mie mi-a trecut cu niste antiinflamator!!

cristina si nazdravanul Andrei (am 5 ani!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Am patit-o si eu. Spasmofilie (lipsa de calciu). Am facut cateva cure bune de calciu si nu mai am problema asta de ani buni. Daca ai facut analize de sange si calcemia a iesit in regula este din cauza ca ai un deficit de calciu in oase nu in sange. Cel putin asa am inteles eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Si eu problema asta...cand manac ceva mai tare se aude! si barbatu-meu aude daca e langa mine la masa!!!! si fiindca ieri am fost la control la dentist, l-am intrebat pe dr. Mi-a zis ca nu e grav, asa cum unora le pocneste genunchiul cand se apleaca, asa le pocneste altora maxilarul. Mi-a aratat pe film si mi-a explicat mai mult!!!!Exista si o operatie ce se poate face, insa nu e cazul! In rest, nu prea se poate face nimica!!! A zis ca si el aude la nevasta-sa cand mananca!!!

Claudia






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella@ spune:

Multumesc fetelor!!
Eu am momente cand ma deranjeaza destul de rau,voi merge sa vad ce spune si doctorul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuBubu spune:

Mie un medic stomatolog mi-a zis ca este din cauza ca nu mai am dantura in buna stare. Fortand cate un maxilar, in functie de zona afectata, uzam mai mult sau mai putin din articulatiile fetei. Si de aicea si pocniturile comparate cu cele ale genunchilor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

si eu la fel :( in anumite perioade parca trosneste mai mult, poate in cele cand e vreo lipsa de Ca sau asa ceva.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


am citit subiectul acum o luna si avand si eu aceeasi problema (in partea stanga - dar pocneste numai daca imi doresc)am facut o cura de calciu si parca acum trebuie sa ma fortez mai mult pentru o pocnitura
s-ar putea ca lipsa calciului sa fie problema
dar oare cat timp sa iau - mi-am cumparat o cutie de 60 - 500mg.o tableta - calciu din surse naturale (scoici)

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Eu am luat calciu destul de mult timp. Luam cate o pastila efervecenta pe zi timp de zece zile si-apoi faceam pauza 20 de zile. Si cred ca asa am tinut-o vreo 6 luni. Dupa care periodic mai luam cate o luna cum mi se punea mie pata (adica fara sa mai consult doctorul). Dar cel mai bine ar fi sa consulti un doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Soacra-mii ii pocneste maxilarul..da de la calciu e.Atentie insa nu luati calciu decit in lunile ianuarie, februarie, martie, aprilie, septembrie, octombrie, noiembrie, decembrie.Lunile cu ''r''!!
Si musai cu ceva sa-l fixeze.
Numai bine,
Crisa


In asteptarea lui bebe mic!!

Vreau si eu sa fiu

Mergi la inceput