urgent! tuse seaca si sarcina

urgent! tuse seaca si sarcina | Autor: ariel_7000

Link direct la acest mesaj

va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat, nu mai pot, sunt in pragul depresiei...
am luat gripa de la fiica-mea. joi am avut primele simptome, am dat cu oscillococcinum si cu echinaceea, degeaba.de vineri seara am inceput sa tusesc urat de tot. e o tuse seaca, fara expectoratie, continuua, cu mici pauze de 5 min. sambata si duminica noapte am reusit sa dorm cate 2 ore. sunt terminata!
in tot acest timp am luat:paracetamol, algocalmin, pt febra, doctor mom si tantum verde pt rosu in gat, olynth pt copii pt nas si nazomer si pt tuse:
stodal - am terminat 1 sticla, fara efect, sirop cu nalba, propolis si cimbru, fara efect, decocot de ceapa cu nuci, mi-a ameliorat putin, ceai de cimbrisor de munte cu patlagina si miere si lamaie, a ameliorat putin.
aseara, dupa ce am avut o partida de 1 ora de tus econtinua si am inceput sa simt contractii am sunat pe dr. si a zis sa incerc sa iau ca sa pot dormi tussin forte, numai ca nu m-a ajutat prea mult nici asta...se amelioreaza crizele daca stau in picioare sau pe scaun, daca ma culc, ma apuca rau de tot.simt cum imi haraie ceva in piept si suier. dr. a zis ca e bronsita si mi-a mai dat sa iau ambroxol pastile si humex sirop, alternativ....
sunt terminata de somn! vreau si eu sa dorm cateva ore macar, sa-mi revin! am uitat sa va zic ca ieri si alaltaieri nu am putut manca nimic, tot ce mancam vomam imediat, asa ca ma ustura si gatul si stomacul acum de nu mai pot...
mi-e si frica de nu mai pot, caci am inteles ca tusea asta agresiva si de lunga durata poate pune in pericol pe bebe (membranele mai bine zis....). chiar am citit un subiect pe forum despre un asemea caz...
va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat!credeti-ma ca sunt in stare acum sa inghit orice, indiferent de gust:)))

alexutza 4 ani + si 23 +Teodor Mihai
http://bd.lilypie.com/WaYCp2.png
http://community.webshots.com/user/paveliucalina
Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Draga mea, imi pare tare rau ca treci prin asa ceva MAI ALES in timpul sarcinii....Singurele idei care imi vin in cap, sunt cele pe care le-am aplicat lui Raducu cand a avut tuse din asta sacaitoare (apropos, si el are acum o tuse iritativa, uscata si imi zice ca-l gadila pe la piept ceva ...).
Deci dupa n siropuri baute, ceaiuri, pastilute, care am vazut ca-i ameliorau prea putin tusea am aplicat prima metoda babeasca la indemana si anume sare grunjoasa pusa intr-un ciorap dens si incalzita la cuptorul cu microunde bine bine si apoi pusa pe piept. Dupa cam 2 reprize de asa ceva, inafara de faptul ca se linistea cu ala cald pe piept, dar a si inceput sa expectoreze. Asta am de gand sa aplic si diseara cand ajung acasa.
Sunt ale naibii rrrau racelile astea, nu stiu ce se intampla din ce in ce parca e mai urit. Si speram ca odata cu venirea frigului sa mai moara din microbii astia rai.
Sanatate multa si insanatosire cat mai rapida iti doresc!



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Uof, tare aiurea cu tusea asta.
Fii-mea face astfel de "crize" si este primul simptom de laringo-faringo-treaheo-bronsiolita.
Noi aplicam tot ideea danei, doar ca in loc de sare, punem malai, intr-un saculet, caldut atat cat sa-l suporti pe piele, si aplicat pe piept si gat.
Pe langa asta, si-a facut efectul destul de bine siropul de muguri de pin cu propolis, care este natural. Eu nu l-am gasit in farmacii, ci doar la plafar. Siropul de muguri de pin simplu, fara propolis este bun de-asemeni. Sau...sirop de muguri de brad (tot de la plafar).
Insanatosire grabnica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Of, saraca de tine...si eu am patit la fel cand eram gravida si cum eram la inceput nu am avut voie sa iau nimica !!! si eu am facut cum ti-a zis Dana mai sus, de fapt mama ca eram in vizita in ro, sare incalzita intr-un saculet si pe piept cu ea, ai grija sa nu o incalzesti prea tare sa te arzi!!! in rest, ceaiuri, miere, lamaie, decasept parca le zicea pastilelor alea albastre pt dureri gat!
Sanatate multa!!!

Claudia






Mergi la inceput