Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (60)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kmi78 spune:

Buna seara mamici!

Timeea a facut rubeola; febra , care a tinut patru zile si rosu' in gat erau defapt debutul rubolei; problema e ca mananca iar foarte slab sa fie de la asta? cine s-a mai confruntat? in seara asta a adormit cu ceai dupa care i-am bagat si laptele pe sub nas dupa ce a adormit;

in rest toata ziua in picioare si de o manuta ne plimbam prin casa; a inceput si ea sa zica ba- ba-ba si mai scapa si cate un ma-ma-ma

incerc sa va citesc cat pot de mult, dar parca simt ca deja m-am indepartat de voi, mi se pare ca daca nu citesc o zi doua nu mai stiu nimic de voi si de copilasi, si mi se face asa de dor....

va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

kmi ... exact asta are si Alex. Doar ca am scapat cu febra 2 zile si deocamdata fara rosu in gat (desi in seara asta a tusit de 2 ori, cam am emotii)... Nu stiu de unde a putut sa o ia, poate de la Baby Expo ...

Asa ca treaba cu imunitatea transmisa prin lapte e cam vrajeala, ca eu inca alaptez si chiar am avut toate bolile copilariei...

Ma bag in pat pana doarme si el,


Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Mancatul: a fost mai slab ieri (azi i-a erupt pe piele)... dar lui ii dau si 4 dinti acuma, asa ca nu stiu sigur de la care...

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmi78 spune:

chiar ma gandeam ca nu mai scrie nimeni....

Diana, eruptia cum a inceput ? fata, gat si burtica plus spate?
si eu zic ca bolile copilariei e bine sa le faca cat sunt mici ca pe urma e mai nasol

pupam Alexutzu'!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crina_mio spune:

'Neata fetele,

O cafea, ceai, capucino??? am pentru fiecare dupa preferinate.

bolnaviorilor sa se faca repede bine sa se bucure de sarbatorile care vin.

pentru sarbatoritii de astazi. Sa cresteti mari, sanatosi si papaciosi ca frumosi si isteti sunteti cu totii.

Maya in sfarsit si-a recapatat pofta de mancare

Alexia - nu te contrazic, eu stiam ca biseptolul (Sumetrolim) este sulfamida. Oricum important e ca ne-am facut bine. La febra pe care o avea chiar daca mi-ar fi dat alt antibiotic tot il dadeam ca tare m-am speriat.
Multumesc de aprecieri la adresa salopetei tricotata de mama, o sa-i spun sa vezi ce mandra va fi. Si Stefaniya, cadou de craciun merita oricum, dar o sa-i spun ca la sugestia ta i-am mai completat cu ceva



Crina si Maya Georgia

varsta Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Kmi: da, i-au aparut bubite pe burta, piept, spate, gat si fata ... nu stiu in ce ordine, eu le-am vazut pe cele de pe burta primele, dar cand am intrat in baie la lumina puternica sa-l spal pe gura dupa ce a mancat, le-am vazut si pe celelalte ...

O sa fac si poze sa vedeti cum arata, sper sa se vada...

Kmi: era bine sa fi asteptat pana la un an, ca atunci se face vaccinare obligatorie ROR (rubeola-oreion-rujeola) ... asta s-a introdus abia in 2005 (in cazul in care va intrebati de ce le-am facut noi )
Intr-adevar ramane varicela...

Ne-au venit calendarele, sunt foarte multummita.

Eu mai scriu azi...

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rianna_stef spune:

Buna dimineata stup.
N-am mai intrat cred ca de mai bine de o luna pentru ca efectiv nu am avut timp;La sfarsitul lunii trecute am fost cu Daria la controlul lunar ca mi se parea mie ca parca a cam slabit;din fericire nu a fost asa ;bilantul la opt luni fara o saptamana a fost 8.100 kg,si ea ar fi trebuit sa aiba 7.700 kg ,avand in vedere greutatea de la nastere de 2.700kg;deci stam bine;m-am plans ca nu o pot obisnui sa doarma singura si in patutul ei pentru ca am invatat-o leganata pe picioare,si bineinteles ca dr m-a certat si mi-a zis sa o las pana oboseste de tot ,chiar daca plange ;adevarul e ca ajunsese sa se legene singura;nu stiu daca inteleti ce vreau sa spun;in plus ziua nu dormea mai mult de juma de ora si am aflat ca era defapt vina mea ca o culcam prea des;eu cum o vedeam ca e obosita si se freaca la ochi o culcam;
eeeee,dar acum mi-am invatat lectia si fata mea doarme singurica ,in patutul ei ;e adevarat ca adoarme mai tarziu,22.00-23.00,dar nu se mai trezeste noaptea pana dimineata in jur de 6.00 cand mananca un bibe de lapte si adoarme la loc tot singurica si tot in patut ,pana pe la 9.30-10.00;si apoi ne jucam iar la 15.00 cel tarziu adoarme tot singurica si tot in patut pentru o ora jumate chiar doua cateodata;
Vreau sa va zic ca nu imi vine sa cred;ma rog la D-zeu,sa fie asa mereu si ii multumesc in fiecare seara ca am reusit sa o dezobisnuiesc de leganat.
In afara de aceasta problema ,i-am cerut dr sa-mi dea trimitere sa-i fac o hemoleucograma ca mi se pare prea alba ,avand in vedere ca noi nu suntem asa,si eu fier nu i-am data deloc pana acum;m-am asigurat ca se ia sange din degetel ,mi-am facut programare la laborator si asistenta imi spune ca daca vreau sa vin dupa ora 11.00 ca asistenta care ia sange din deget atunci vine;pai ma duc la ora stabilita cu fata ,vreau sa va zic ca afara ploua si sotul n-a putut sa mearga cu mine si m-a dus fratele meu;si cand ajung acolo ii spun pt ce am venit si ma pune sa astept;dupa vreo zece minute vine asistenta si imi da in cap:cica nu se mai sange din deget ,daca vreau doar din vena;ii zic ,cum dar ieri cand am sunat mi s-a zis ca nu se ia din vena ci doar din deget si acum nu se mai ia decat din vena?ca sa-mi zica ca asistenta care ia din deget e plecata in concediu;pai atunci pentru ce am mai sunat sa intreb,nu putea sa-mi zica la telefon;m-am enervat si am plecat ,pt ca eu fata n-o mai chinui cu luat sange din vena daca se poate lua din deget;pt ca am patit-o cu ea o data si prinsese fata frica de plangea cum o asezam pe spate;
Ii zic fratelui meu sa ma lase la policlinica de copii sa ma duc cu ea la control la neurologie daca tot am iesit din casa ;ma lasa acolo si pleaca ;cand ajung la usa vad cu stupoare ca intrarea se mutase in nu stiu ce parte a spitalului,cert este ca trebuia sa inconjor o gramada cu fata in brate ,ceea ce pt mine este foarte greu avand in vedere ca mai car un copchil de 18 sapt.m-AU APUCAT DRACII DE TOT ;m-am urcat in taxiu si am plecat acasa,si nici la ora asta nu i-am facut analizele;aaa,si am uitat sa va spun ca am mai sta si vreo doaua ore sa ma chinui sa-i recoltez cateva picaturi de urina ca vroiam sa-i fac si un sumar de urina;
Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea ,cine are rabdare sa ma citeasca bine,cine nu ,nu ma supar;

Vreau sa va mai zic ca am fost la control si cu celalat bebe si macar aici totul este bine;lichidul amniotic in cantitate buna;placenta urca;si mai important:SE PARE CA ESTE BAIETEL.m-a trimis la Iasi la dr,Iliev sa-mi fac morfologia fetala si cam atat;
POate intru mai tarziu ca fiica-mea ma striga de zor;
AAAAA,sa nu uit:LA MULTI ANI,tuturor bebeilor care mai implinesc azi o lunisoara ,adica si fetitei mele pe care o iubesc mult si pe zi ce trece ma uimeste din ce in ce mai mult.

Rianna_stef (14 sapt)si Daria Georgiana(13 aprilie 2007)
cel mai dulce ras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Diana, Kmi multa sanatate piticilor Cum ati reusit... offfff...
Acum daca au facut asta cum fac vaccinul ROR? Eram curioasa...

Pt. varicela exista vaccin separat, se face dupa 2 ani (asa zice dr. nostru) si se numeste varilrix (sper ca am scris bine.. .ca nu mai retin exact)... Dar eu nu i-am facut elenei pt. ca eram gravida cand avea 2 ani si mi-ere teama sa nu imi dea varicela... pt. ca stiu ca vaccinul contine virusi ametiti... ca sa ia contact organismul cu ei si sa faca anticorpi... iar daca eu n-aveam ... am zis mai bine nu... apoi au aparut teoristii si la fel... erau prea mici ca sa faca varicela... n-am riscat... Si uite ca a facut-o de la mama natura...
La-m intrebat pe dr. de ce e de preferat sa faca vaccinul si nu boala... raspuns: pt. ca e fata si sa nu-si faca semne
Asa ca mai bine ca nu am intepat-o... eu zic ca-i mai bine asa, decat vaccinata...

Diana eu citeam despre anticoprii astia (cel putin in cazul varicelei) ca au imunitate dobandita pana pe la 6 luni.... poate de-aia nu mai are alex imunitate de la tine...

Zadi Andrei e peste Mihai.


si multumim pt. aprecieri




Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

ia priviti-l pe Alex cu rubeola Nu se vad foarte bine, trebuie sa fiti atente...

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Salut!

Offff, Diana....ce multe bubite are micutul..sa treaca repede si sa nu se scarpine.
Am si eu un nepotel de 1 an si 3 luni care a facut varsat de vant, dar o forma foarte grava.Nu pot sa explic cum arata micutul.Roxi stie, ca i-am aratat poze.Luase de la sora lui mai mare.

Roxi mi-a placut ursuletul tau

Rianna_Stef chiar ma gandeam la tine si ma bucur daca porti in pantece un fratior pentru albinuta.
Oare ce mai face graviduta nr.2, Mihaelaaa?

Kiss mai intra sa ne mai povestesti de Horia

La multi ani bondarei si albinute!

Mamica fericita de ingerasul mult iubitGeorge Catalin

Mergi la inceput