Tava de cozonac teflonata/siliconata

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

bumbacel...parca-mi dai curaj
eu am vazut in forma de inima, ursulet,iepuras...daca as gasi una cu mosh craciun an lua-o chiar acum

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Fetelor am schimbat titlu.Sper sa ne fie de folos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by bumbacel

Tavile din silicon se folosesc si in cuptorul normal. Eu am una de chec/cozonac, singura problema este ca atunci cand pun compozitia in ea se deformeaza usor (se labarteaza cumva). O solutie ar fi s-o bag intr-o forma de cozonac normala ca sa-si pastreze forma. Dar e excelenta, nu se lipeste nimic de ea si se spala superusor.Acum as vrea sa-mi iau niste folii de silicon, de pus in tava de aragaz, pentru copt fursecuri.

bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004) si viitoare mamica de al doilea ingeras

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...



Am si eu o forma de silicon, cu niste flori in relief pe fundul ei. Ca sa nu se labarteze cind torni aluatul, are un cadru care se imbraca pe marginile ei.
Folii de silicon am vazut la tcm, mi-am si luat, erau in set de cite 2. Dar nu prea m-au impresionat, intr-adevar, nu se lipesc fursecurile, dar tava mea e oricum teflonata, si parca m-am obisnuit mai tare cu hirtia de copt. O arunc si n-am nimic de spalat. Inca un aspect care ma deranjeaza la tavile siliconate: de la caldura emana un miros ciudat. Din fericire, nu se impregneaza in prajitura, si dupa ce se raceste tava, dispare, dar pt. mine e oricum deranjant. As folosi aceste tavi mai mult pentru a face in ele jeleuri, mousse-uri, inghetata.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

imi puteti spune si mie daca tavile de la T-fal sunt tot cu aluminiu facute?eu am toate oalele de la firma asta si am o oala mai micuta in care din neatentie am bagat mixerul si am cam zgariat peretii.trebuie sa o arunc?


Monica si eu folosesc forme de silicon si sunt tare multumita de ele,mai ales cele de muffins.la noi cuptorul e cu plita electrica , pun o tava normala si apoi forma de silicon.pana acum nu am avut probleme.manusile de bucatarie tot de silicon le am si am scapat de stressul ca pot lua foc


Bumbacicoo ai incercat sa bagi in forma de silicon o alta forma(la fel cu cea de silicon)din hartie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Tot la capitolul silicoanelor: ador pensula din silicon. O folosesc f. frecvent si imi place ca ungi usor cu ea si nu se imbicseste.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

lavinia, acum am obs ca ai schimbat titlul
bits, natalia...m-ati zapacit habar nua veam ca exista manusi si pensula din silicon...am sa ma uit mai atent

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

cand am fost in tara am vazut si eu la TCM foii de silicon si vanzatoarea mi-a spus ca multa lume cumpara ,le decupeaza si le folosesc pt "fundurile" tavilor in locul hartiei pergament.uite asa i-am facut mamei tavile de cozonac caci cuptorul ei cam ardea iar acum nu mai are probleme.


Monica vezi ca mai este si o spatula cu varf de silicon si tare e buna ca poti lua toata compozitia din vas iar spalatul devine mult mai usor(asta in caz ca nu stiai de existenta ei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

fetelor, dar voi stiti ca tot ce-i teflonat are risc cancerigen? Eu am aruncat tot ce aveam de teflon din casa si am luat hard-anodized. la copt sunt f bune orice forme siliconate.

Spor la gatit!

3 anisori...uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bits, da, da, foliile mele de silicon de la tcm aveau mai multe contururi pe ele, pentru diverse diametre, puteai sa-ti decupezi dimensiunea dorita.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc bits-one

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput