Strumfi de iulie-august 2007 (36)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Aylin s-a rezolvat . Ai uitat prima postare cu capitolele, dar nu-i bai, le-am pus in postarea cu sirul de mamici si de bebici.

Oana
colajul se face dupa cum vrei tu in Picasa iar fotografia la dimensiunea dorita se poate face pe Lapusneanu. Era acolo un laborator de asta foto mai performant (sper sa mai fie acolo, daca nu, sunt atatea altele). Si eu ma caznesc sa scot niste fotografii de-ale Lorinutei sa le trimit bunicii (care nu a vazut-o pe fata deloc; la ea imi petreceam eu toate vacantele si au capatat asa un iz de basm). Asa ca impusc doi iepuri deodata
EDIT ca mi-am adus aminte. In Podu Ros este un centru de asta de facut multe biz-brizuri, acolo mi-am facut si invitatiile la nunta si aia fac si fotografii cu toate dichisurile sau calendare ai alea alea, vorba lui Deni.

Lavi - fericita deLorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:



Am vazut pozici de Valen (sa-ti mai zic si eu ce bine arati si cat te invidiez?), Lorina frumoasa (mor dupa ochii ei), Lia Ciocarlia cu Miruna-Runa-Una (sunteti frumoase iar pe tine Lia sigur te iau elevii in serios?), Anto cu strumfii ei deosebiti (spor la serviciu) si cam atat momentan.

Diana bine ai venit, sa vedeti acum de ma incurc in Diane.

Diana canadianca, am citit tabelul, este exact ca aici cu exceptia bananei care se poate da de la inceput, chair si ca prim aliment si a iaurtului si fromage fraise care la fel poate fi o buna prima mancare.

Noi suntem...ok, ne pregatim de Craciun, vineri are al meu sot liber sa terminam cumparaturile, azi fac curat, sau mai bine zis incep curatenia ca cine stie cat imi ia.

Adelise vomita in continuare trebuie sa fac programare iar la doctor pentru ca roseata din obraji devine permanenta, pana acum aparea in timpul mesei de lapte si disparea la app jumatate de ora insa aseara a avut-o toata seara pana si albul ochilor se inroseste usor si ii lacrimeaza ochii deci clar ca trebuie bagata pe laptic special. Dar asta e, ea este un copil fericit, rade exact acum cand ii spun ca e grasana. Puteti sa-mi spuneti si mie fetele cu bebei de 4 luni cat de des ganguresc? O sa spuneti ca sunt nebuna insa Adelise a inceput sa gangureasca insa acum este tacuta, in sensul ca face zgomote insa nu scoate sunete. Vreau sa cer un test al auzului insa poate imi spuneti si mie cam cat ganguresc ai vostri la 4 luni.

Va pup

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

lavinia, da, stiam eu ca am gresit. dar mai incerc data viitoare, dupa mintea mea, ca dupa indicatii ma incurc. dupa punctul 6 nu mai inteleg nimic. asa ca, sa ma lasati pe mine. sper sa fiu pe faza. cred ca ar trebui modificate indicatiile.

gata, fug

Aylin cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

Revin din nou.
Dianapas,bine ai venit printre noi.
Gabi,Jadi,Ghinetz...hai sa facem si noi fete...ati vazut ce fetitze umoase sunt pe aici,caci iti vine sa le mananci.
Vazut poze in Cuba...vreau si eu acolo.
Mihaela,si Iosua are "fimoza"ca sa zic asa,mie nu mi-a zis nici un medic ce sa fac cand era mic,asa ca acum nu i se decaloteaza cucul deloc.Nu il doare,si Anya mi-a zis sa-l las in pace daca nu are nimic.Oricum ar fi tare dureros daca l-as duce acun la decalotare...
Cristina26 sunteti tare frumosi.







Oana,mami de bebe Aaron(21.07.07)si Iosua(5.10.2005)

http://www.flickr.com/photos/14066329@N04/


"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

luna elisa a avut o perioada de "muteala" la 4 luni.defapt si ea si mihnea al lui mily.la 3 luni nu le mai tacea gura si apoi brusc vre-o 2-3 saptamani pauza,zici ca a amutit.acum nu mai tace.imi pare rau ca nu au trecut problemele...

alina mamica bulinei Elisa (20 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

Carla,ai PM







Oana,mami de bebe Aaron(21.07.07)si Iosua(5.10.2005)

http://www.flickr.com/photos/14066329@N04/


"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Luna si lorinuta a avut o perioada de "muteala" tot pe la 4 luni, dar si-a revenit, cica asa fac mai toti, ca am mai intrebat pe la prietenele mele cu copii. Imi pare rau ca ai necazuri cu Adelise, imi inchipui (nu stiu, dar incerc sa ma pun in pielea ta) ce e in sufletelul tau de mama. Poate isi revine dupa ce treceti pe formula speciala

Am trimis si eu tabelul meu cu diversificarea pe maimul comun. Sunt deschisa la sugestii.



Lavi - fericita deLorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samadhi spune:

HALLO!!!
Am intrat scurt, ca sa zic hallo.
Am fost azi la medic, ambele fetite au primit vaccine, cea mare a urlat de i-a spart timpanele la sot... cea mica s-a speriat mai mult ca niciodata de tipetele Maximei.Acum suntem bine.Merwana are 6150g si 62 cm la actual.Ne pregatim de plecare, nu mai e mult timp...

Cristina 26: am vazut pozele cu Ingrid e tare frumoasa si s-a facut mult mai mare decat o stiam.Este ca un fotomodel, pozele sunt colosale la fel ca voi.

Luna: si Merwana are faze cand ganguie si cand nu, si eu mi-am pus intrebarea ca de ce uneori nu o face, dar cred ca e normal sa aiba unele faze de liniste.Daca vezi ca zambeste atunci e ca o recompensa.Cred ca vine vremea cand ne vom satura de fel de fel de intrebari pe care micutii le vor pune....Toate cele bune Adelisei!

Am plecat si va doresc in continuare o zi placuta...

Mami de Maxima Andreea 13.08.2002 si Merwana Tahira 17.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielabv spune:

servus fetele
am reusit sa va prind din urma si ma apuc sa scriu si eu ceva

Andicu daca Filip refuza pireul de legume mai lasa-l cateva saptamani si incearca din nou, fiecare cu ruitmul sau si ai sa vezi ca se rezolva

Diane dum ciocolata iese mai moale daca pui un pic mai multa apa sau poate depinde si de laptele praf folosit, eu incerc sa o fac mai moale dar nu prea reusesc

Samadhi multumim de urari si iti doresc si eu un craciun minunat si un an nou fericit

Valen am admirat pozele superbe si m-am minunat ce bine sta Ines in fundulet iar Sarah e minunata si mamica lor tanara si frumoasa foc, pai cu cine sa semene asa copile dulci

Lia am sa te rog si eu sa mai pui poze ca tare sunteti frumoase si chiar ma gandeam uitandu-ma la tine ca arati ca o copilita si unde e prestatia aceea de profa care da note mici .iar poza "iar cu mami" e de pus in reviste. Mi-a placut ideea cu intalnirea la mare, ar fi minunat sa ne intalnim cat mai multe

Oanapai nu cred ca trebuie sa astepti pane se fac adolescenti sa-i vezi ce teribili sunt. Noi am patit-o cu Dragos cand avea 4 ani si nu a vrut sa vina cu noi acasa de la o petrecere si a ramas sa vina cu niste prieteni. Atunci am simtit ca e deja pe picioarele lui si are viata lui sociala, ce atata mami si tati

Cristina am admirat-o pe Ingrid cum isi duce piciorutele la gurita de iti vine sa o mananci. Sunteti o familie frumoasa si mi-au dat lacrimile cand am vizionat colajul cu Paul. Nu am stiut, poate ai discutat asta pe aici dar eu nu am fost pe faza. te si mai asteptam poze ca sunt tare faine

Lavinia m-a amuzat teribil cum doarme Lorinuta, aveam si eu un pisic care dormea exact asa . e o dulce si are niste ochi...

Alina.a, Brazuca, simo si alte mamici cu pui indurerati din cauza dintilor va pup si mangaiem odorasii sa le treaca repede. Ma ingrozesc la ce ne asteapta

Dianapas dine ai venit si asteptam poze

acum mai fac o pauza ca ma scris o gramada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Noi tocmai ne-am intors de la pediatru - eu pachet de nervi, Miruna vaccinata si gata de diversificare, ca doar are 4 luni. De ce-s pachet de nervi? O s-o spun asa, pe romaneste: fiindca m-am dus bou si m-am intors vaca. N-am primit raspunsuri la nici macar una dintre intrebarile pe care le aveam, a trebuit sa-i explic eu medicului de ce Miruna poate face Infarixul si nu vaccinul de la stat fiindca el era ferm convins ca intre Hexa si IPV+Hib nu-i mare diferenta. (Pentru asta insa a zis D. ca pot sa stau pe forum oricat am chef de acu inainte.)

Se pare ca e ceva in neregula cu capusorul Mirunei - e usor tesit pe o parte la spate, fiindca ea doarmea mai mult in pozitia aceea cand era mai mica si pentru asta i-a dictat asistentei o reteta pentru calciu gluconic. Am incercat sa smulg niste explicatii legate de chestia asta dar efectiv n-am avut cu cine discuta, parca nu eram acolo. Se conversa numai cu asistenta, apoi a iesit val-vartej din cabinet si s-a dus sa consulte un alt copilas in camera alaturata. A, si fontanela e cam mare (4 pe 5, daca am auzit eu bine ce i-a spus asistentei). Trebuie sa-i dau pentru asta 6 picaturi de Vigantol zilnic.

Gata, am vaesat sacul si m-am decis sa-mi caut un alt pediatru. Atata rabdare am avut si s-a terminat. Ce Dumnezeu, e vorba de copil, la urma urmei!

Ooof! Stiu ca nu-i un capat de tara si ca nu-s probleme foarte grave, dar m-a scos din pepeni atitudinea lui. Nici un pic de comunicare cu mine, mama copilului, de parca o sa vina asistenta acasa sa-i administreze fetei Vigantol si calciu si trebuia sa fie ea informata, nu eu. Plus ca in drum spre casa ma gandeam cu stupoare ca daca ar fi sa ma iau dupa indicatiile lui si sa incep acum diversificarea, nici n-as sti cu ce se mananca asta. A bolmojit ceva de supa, ceva de niste sucuri si atat i-a fost discutiacu mine. Dar cand sa i le dau, cat etc. - nimic!! Noroc ca va am pe voi aici...

Lia si www.flickr.com/photos/15329177@N08/" target="_blank">Miruna Demetra

Mergi la inceput