Despre icoane facatoare de minuni

Despre icoane facatoare de minuni | Autor: Amethyst

Link direct la acest mesaj

Tocmai am vazut la "Sa ne cunoastem" o fotografie dintr-un album cu o icoana facatoare de minuni si m-am intrebat daca lumea chiar crede in asa ceva. E superstitie, credinta, minunile sunt reale? Ce parere aveti despre astfel de manifestari, gen icoane care plang, lacrimi cu sange si ce s-a mai auzit pana acum. In interesul cui sunt date astfel de stiri despre icoane facatoare de minuni? De ce se inghesuie lumea sa le atinga? E o sarlatanie sau un mister?

(Am vazut ca e o sectiune pentru religie dar subiectul acesta e pentru toata lumea, nu as vrea sa fie unul "religios", de aceea l-am postat aici).

www.tickercentral.com/view/8i03/4.png" target="_blank">Babies are always more trouble than you thought - and more wonderful.

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Iluziile s-au vandut, se vand si se vor vinde cel mai bine. Pentru ca numarul celor care nu inteleg, nu vor sa inteleaga sau sunt prea disperati ca sa inteleaga este mult mai mare decat al celor care inteleg. Iar iluzia va fi intretinuta si de jocul probabilitatii care face ca la o suta, la o mie, sau la un milion de persoane sa existe una ce are sanse naturale de vindecare, eventual chiar sporite de efectele benefice ale autosugestiei. Este ca o extragere la loto. Din cand in cand rasare cate un castigator care intretine speranta altor cateva milioane de jucatori. Insuccesul celorlalti nouasutenouazecisinoua de mii nouasutenouazecisinoua de jucatori cantareste mai putin decat izbavirea unuia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliv75 spune:

Eu cred in minuni.
Icoanele reprezinta "ferestre catre cer" si deseori sunt privite cu multa speranta de catre credinciosi. Intr-adevar unele icoane au o mare incarcatura duhovniceasca ce poate fi simtita doar de cel care plange si se roaga mult; daca un om isi gaseste linistea si alinarea in clipe de rastriste (boala trupului sau a sufletului) atunci sunt facatoare de minuni, nu-mi trebuie alte "semne" ca sa cunosc bunatatea si milostenia lui Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

quote:
Originally posted by capcaunul

Iluziile s-au vandut, se vand si se vor vinde cel mai bine. Pentru ca numarul celor care nu inteleg, nu vor sa inteleaga sau sunt prea disperati ca sa inteleaga este mult mai mare decat al celor care inteleg. Iar iluzia va fi intretinuta si de jocul probabilitatii care face ca la o suta, la o mie, sau la un milion de persoane sa existe una ce are sanse naturale de vindecare, eventual chiar sporite de efectele benefice ale autosugestiei. Este ca o extragere la loto. Din cand in cand rasare cate un castigator care intretine speranta altor cateva milioane de jucatori. Insuccesul celorlalti nouasutenouazecisinoua de mii nouasutenouazecisinoua de jucatori cantareste mai putin decat izbavirea unuia.




aceiasi parere...
edit; o am si eu

alina71
a fi om e lucru mare...
Aici e povestea Crisei:
http://www.crisa.z1.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

eu cred ca icoanele ajuta oamenii indiferent daca sunt sau nu facatoare de minuni, fie numai sa se simta mai bine - sau mai buni

este adevarat ca se poate profita (si chiar se profita) de asta in scopuri comerciale

insa sunt alte lucruri mult mai daunatoare si mult mai nefolositoare, se vand foarte bine si se bazeaza in mare masura pe ignoranta oamenilor si pe iluzia lor ca le-ar face vreun bine - eu cred ca acestea ar merita mai multe discutii ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

Eram curioasa daca cineva crede ca in mod real icoana plange sau face minuni (ea, icoana) si pe ce isi bazeaza credinta? Daca se poate spune ca exista argumente pentru credinta, ca eu una nu prea le gasesc- daca aleg sa cred, nu o pot face pe baza argumentelor pentru ca nu sunt sau nu sunt suficiente.

www.tickercentral.com/view/8i03/4.png" target="_blank">Babies are always more trouble than you thought - and more wonderful.

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Vezi tu...Amethyst, eu cred ca icoanele sau statuile infatisind sfinti pot face minuni doar in functie de credinta celui care se roaga la ea.Credinta pe care doar Dumnezeu o poate cuantifica.

De fapt, nu icoanele fac minuni ci, Dumnezeu, prin ele.

Sunt citeva cazuri de mistere care nu si-au gasit explicatia stiintifica pina azi.Cum ar fi limba Sfintului Anton...


Revin, Theiuta

Mami si Nicolas


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

quote:
Originally posted by Theiuta

Sunt citeva cazuri de mistere care nu si-au gasit explicatia stiintifica pina azi.Cum ar fi limba Sfintului Anton...


Revin, Theiuta

Mami si Nicolas


Sanatosi sa fim!





"limba sfintului anton"....iar filme XXX?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

quote:
Originally posted by Guestus

quote:
Originally posted by Theiuta

Sunt citeva cazuri de mistere care nu si-au gasit explicatia stiintifica pina azi.Cum ar fi limba Sfintului Anton...


Revin, Theiuta

Mami si Nicolas


Sanatosi sa fim!





"limba sfintului anton"....iar filme XXX?




Auzi, tu iar vrei la gazeta de perete ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Da tu Mik..spune sincer...crezi ca limba sf anton face minuni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

orice limba poate face minuni cu putina pricepere.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput