Alaptatul Help Line (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns siara spune:

Emaaimeesi Principe,multumesc pt raspunsuri,i-am facut examen de coprocultura si a iesit negativ dar cred ca stiu de la ce a facut diaree,i-am facut formula cu apa plata Izvorul alb si n-am fiert-o, nu stiu unde mi-a fost capul ca la cel mai mare copil si laptele pasteurizat i l-am fiert mult timp dupa un an,e singura explicatie ca nu manca decat lapte si eu n-am avut deranjamente stomacale,inainte scaunele aveau miros fetid dar acum e miros"normal"m-a speriat nu atat nr lor stiu ca sunt normale scaunele numeroase,primul copil avea dupa fiecare alaptare si de 2-3 ori la o "repriza"dar bb nu a avut decat maxim 3 pe zi si acele zile erau rare iar in ultimul timp facea doar de 2 ori pe saptamana dar scaunele aveau mucus ca la diaree acum nu-i mai dau nimic si tin in continuare regim azi a avut 2 scaune dar fara mucus sper sa se rezolve sa nu recada ca am o proasta experienta cu cel mai mare care a avut la 2 ani jum o enterocolita virala f urata.Imi pare rau ca n-am citit mai multe despre alaptare inainte de nastere dar n-am stiut ca as avea nevoie pt ca primul copil a fost copil model sugea la 3 ore inca din spital, dormea bine se satura dintr-un san si laptele l-am pierdut ca n-am mancat suficient,nam repetat gresala asta dar am facut altele,cu primul copil am citit atatea incat am fost panicata pana am nascut ca are diverse potentiale boli asa ca cu al doilea am citit doar odisea sacinii cu cele40 de saptamani am luat vitamine am facut analize....tot ce trebuie dar am refuzat sa citesc sa nu-mi fac idei despre alaptare chiar nu stiam ca sunt atatea lucruri lmp de stiut,in spital mi s-a spus ca nu am lapte destul pt ca statea prea mult bb la san fara sa mi se de-a solutii,dar nu dau vina pe nimeni mea culpa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by Acular73

Buna seara, am citit destul de mult la acest subiect si totusi ma confrunt cu o problema. Am o fetita de 6 saptamani care pana acum 2 zile a supt la cerere fara probleme si a luat bine in greutate, adica 1.350 gr de la nastere si pana acum. De 2 zile insa, dupa ora 15, dupa ce suge vreo 5 minute incepe sa se agite la san, plange, da din picioare si scuipa sanul. Daca o mut la celalalt san face la fel. Eu cred ca ii este foame iar laptele nu mai vine la fel de mult ca dimineata si noaptea si se enerveaza. De altfel se simt sanii mai moi dar daca ma mulg iese lapte. Astazi nu prea a dormit ziua si de cate ori s-a trezit am pus-o la san. Nu am obtinut vreun rezultat remarcabil. A facut la fel. A supt putin, a plans, a mai tras de san cu nervi si nu s-a potolit pana nu am pus-o pe pieptul meu ca sa adoarma.
Am inteles ca secretia de lapte nu scade daca pui copilul des la san, dar la mine, dupa o zi cu vreo 5 supturi aproape ca nu mai este nimic si ma intreb ce-i dau eu dupa baita.
Fetele mai experimentate ce ma sfatuiti sa fac?

Am uitat sa va spun ca azi am baut aproape 2 litri de ceai de anason si chimen, am mancat bine. Nu stiu cum as putea s-o mai multumesc pe asta mica. Mi-ar parea rau sa nu-i mai dau san asa devreme mai ales ca luase in greutate foarte bine.
Astept sfaturile voastre,
Raluca

Buna! Sa-ti traiasca bebitza!
Si eu am trecut prin ce descrii tu.La noi au fost colicile de vinA.Chiar daca urla, o lasam la san, apoi o plimbam in bratze prin casa, apoi din nou la san, pina adormea.Eu ii cintam si o tineam strins in bratze, apoi iarasi la san.A fost o perioada tare grea dar si frumoasa.Incearca sa te odihnesti si sa nu te mai stressezi ca nu ai lapte.
Bine zic fetle:laptic e destul, da-i sa suga!
sa ne mai dai vesti despre voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Siara, imi pare rau ca sunteti bolnaviori:((
Cum se simte acum?Poti sa ii dai san la cerere, pe langa laptele HN si sa urmaresti consistenta scaunelor.
Eu cind am avut asemena probleme cu fetele, le-am dat BIOTICS BABY, la recomnadarea medicului.(asta pe linga regim)
multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

quote:
Buna seara, am citit destul de mult la acest subiect si totusi ma confrunt cu o problema. Am o fetita de 6 saptamani care pana acum 2 zile a supt la cerere fara probleme si a luat bine in greutate, adica 1.350 gr de la nastere si pana acum. De 2 zile insa, dupa ora 15, dupa ce suge vreo 5 minute incepe sa se agite la san, plange, da din picioare si scuipa sanul. Daca o mut la celalalt san face la fel. Eu cred ca ii este foame iar laptele nu mai vine la fel de mult ca dimineata si noaptea si se enerveaza. De altfel se simt sanii mai moi dar daca ma mulg iese lapte. Astazi nu prea a dormit ziua si de cate ori s-a trezit am pus-o la san. Nu am obtinut vreun rezultat remarcabil. A facut la fel. A supt putin, a plans, a mai tras de san cu nervi si nu s-a potolit pana nu am pus-o pe pieptul meu ca sa adoarma.
Am inteles ca secretia de lapte nu scade daca pui copilul des la san, dar la mine, dupa o zi cu vreo 5 supturi aproape ca nu mai este nimic si ma intreb ce-i dau eu dupa baita.
Fetele mai experimentate ce ma sfatuiti sa fac?

Am uitat sa va spun ca azi am baut aproape 2 litri de ceai de anason si chimen, am mancat bine. Nu stiu cum as putea s-o mai multumesc pe asta mica. Mi-ar parea rau sa nu-i mai dau san asa devreme mai ales ca luase in greutate foarte bine.
Astept sfaturile voastre,
Raluca


Acu vad ca fetita ta are 6 saptamani..Parca in jur de 6-7 saptamani ar fi apogeul colicilor plus ca seara bebeii ar mai avea un "plans de descarcare" sau ceva in genul asta... Imi amintesc ca am trecut si noi prin perioade din astea seara dar maxim 5 min de plans... Multa dragoste si alint, tinut in brate piele pe piele si trece plansul.. Succes!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siara spune:

Multumesc Lavinia de raspuns bb e bine acum sper sa n-am surprize,ecoflorina ce i-am dat-o eu tot la recomandarea medicului e varianta la biotics sau invers,regleaza tranzitul intetinal,si laptele meu l-a ajutat,clar.Acular 73 eu la ambii copii am avut probleme cu laptele la 6 saptamani,dar se rezolva cum ti-au spus fetele. Ai mei au avut amandoi colici ca nu mai stiam de ce plang ca nu se satura sau ca-i doare burtica sau ambele variante si nu puteau manca de disconfort,am trecut peste dar am ramas cu urmari..obisnuinta sa stea in bratele oricui numai in patut nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura1713 spune:

Buna seara, mamici!
Eu am nascut acum o luna (deja mi se pare mult timp) si am un ingeras de copilas. Nu ma pot opri din mirare, cum de ne-a dat Doamne Doamne asa o minune!
Ce voiam de fapt era sa va multzumesc pentru ca va faceti timp si pentru noi, cele mai neexperimentate. Am avut si eu o perioada cand am crezut ca nu mai am suficient lapte si bineinteles am apelat la formula (o aveam inca din maternitate, era masa bebelui de la ora 3 noaptea). Apoi, fiind convinsa ca nu se poate sa se duca lapticul asa usor si asa repede, mai ales ca la inceput aveam si de dat, am intrat pe forumul vostru, ce-i drept, am nimerit la capitolul 3, si am citit sfaturile voastre. Nu am cuvinte sa va multumesc pentru ceea ce ati scris acolo! Am avut o zi mai grea, cand, din cauza ca era obisnuit sa isi ia masa de seara la bibe (para malaiata), ne-am chinuit cateva ceasuri, pana a vrut sa traga indeajuns sa se sature. Sper sa nu zic intr-un ceas rau, ca avem doar cateva zile de cand papam din nou numai de la san, dar m-am convins ca am suficient laptic pentru ingerasul meu. Acuma papam si apoi adormim din nou si parca s-au si reglat intr-o anume masura turele de alaptat. Nu e usor cu trezitul tot la 3 ore noaptea, dar merita!
Inca o data multumesc din suflet ca ne-ati dat sansa sa papam ce e mai bine si mai sanatos!
Pupicei,



Laura si Rares 11.11.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

laura bravo! ai luat decizia cea buna. mult succes si multa sanatate amandurora!


diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda www.babycentre.co.uk/baby/safety/chokingguide/" target="_blank">Prim ajutor www.gahospita.go.ro/toxapel.html" target="_blank">Toxapel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by laura1713

Buna seara, mamici!
Eu am nascut acum o luna (deja mi se pare mult timp) si am un ingeras de copilas. Nu ma pot opri din mirare, cum de ne-a dat Doamne Doamne asa o minune!
Ce voiam de fapt era sa va multzumesc pentru ca va faceti timp si pentru noi, cele mai neexperimentate. Am avut si eu o perioada cand am crezut ca nu mai am suficient lapte si bineinteles am apelat la formula (o aveam inca din maternitate, era masa bebelui de la ora 3 noaptea). Apoi, fiind convinsa ca nu se poate sa se duca lapticul asa usor si asa repede, mai ales ca la inceput aveam si de dat, am intrat pe forumul vostru, ce-i drept, am nimerit la capitolul 3, si am citit sfaturile voastre. Nu am cuvinte sa va multumesc pentru ceea ce ati scris acolo! Am avut o zi mai grea, cand, din cauza ca era obisnuit sa isi ia masa de seara la bibe (para malaiata), ne-am chinuit cateva ceasuri, pana a vrut sa traga indeajuns sa se sature. Sper sa nu zic intr-un ceas rau, ca avem doar cateva zile de cand papam din nou numai de la san, dar m-am convins ca am suficient laptic pentru ingerasul meu. Acuma papam si apoi adormim din nou si parca s-au si reglat intr-o anume masura turele de alaptat. Nu e usor cu trezitul tot la 3 ore noaptea, dar merita!
Inca o data multumesc din suflet ca ne-ati dat sansa sa papam ce e mai bine si mai sanatos!
Pupicei,



Laura si Rares 11.11.2007


Felicitari si spor la alaptat!!!
Sa iti traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

siara, ma bucur ca sunteti bine.A contribuit si lapticul tau la vindecare:)
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siara spune:

Bravo [blue]Laura[/blue,ai fost mai desteapta decat mine,ieri am dat cu bata in balta cand spuneam ca am scapat,a reaparut mucusul,am trimis din nou proba pt coprocultura,asa mi-e de ciuda pe formula ca nu pot controla total situatia,ii dau din nou si zeama de morcovi fierti,m-am saturat...

Mergi la inceput