Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (58)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

quote:
Originally posted by lilidana

Am uitat:multa sanatate,Winnie!
de la David.


Vine Craciunul,sa fim mai buni !




Multzumim...
si de la noi.....




Carmina de MARIA CRISTINA (Winnie) 8 martie 2007

Luna 9


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">Comoara mea mica
www.youngnutrition.net/member/tickers/76195/ticker4.png" target="_blank">Varsta Winnie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

KMI!!! alo ne auzi?

Ce mai face TIMI? Sper ca sunteti bine.......hai mai da un semn si mai pune nioste poze sa vedem papusica cat de frumoasa s-a facut.....



Carmina de MARIA CRISTINA (Winnie) 8 martie 2007

Luna 9


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">Comoara mea mica
www.youngnutrition.net/member/tickers/76195/ticker4.png" target="_blank">Varsta Winnie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Zadi si pe mine ma intereseaza.

Lumi_Nag as putea sa fac eu comanda. Da parca tu nu locuiesti in Bucuresti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaalina spune:

Si pe mine ma intereseaza jocuri diverse ca sa-i captez atentia, ca nu facem nimic deosebit ,lalaim toata ziua mai facem 2 -3 pasi , mai zicem un mama ,in rest nimic. Cum sa construiasca ea daca tot ce-i dau in mana ea baga in gura??? Cum ii imvatati voi culorile? Va rog spuneti pas cu pas ca tare is derutata ca trece vremea si noi ramanem la bla bla bla...

Inca una va rog daca faceti comanda la Humana vreau si eu desi sunt din Focsani si parca Lumi era de la Iasi daca nu ma insel.

Anaalina , mami de Catalina Teodorahttp://community.webshots.com/user/anaalina(30.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

quote:
Originally posted by Lumi_Nag

Fetelor care inca mai alaptati, cu ce faceti cerealele care se fac cu lapte?Cu lapte de vaca pasteurizat sau cu lapte praf?

Mamica fericita de ingerasul mult iubitGeorge Catalin



Eu le fac cu lapte praf, preparat conform instructiunilor, dupa care amestec laptele astfel rezultat cu cerealele.

Ane & Raul - 17 martie 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> filmulet Raul

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Din cate stiu eu culorile se invata la varsta de al 3 ani in sus. In nici un caz asa mici.
DIANA69, ce are de s-a imbolnavit asa rau. Antibioticul care tu l-ai dat era destul de puternic. La varsta lor sunt periculoase antibioticele deoarece devine rezistent microbul si apare alt microb si mai rezistent . Daca iti aduci aminte si data trecuta ti-am zis. Si pediatra mea imi daduse antibiotic, dar mie mi-a fost frica sa ii dau. Imi pare tare rau ca e bolnavioara.

Mihaita 31 Martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Lumi - eu ii fac cerealele cu lapte formula Nan 2.

riloasa- Ingrid la 11 luni stia culorile calde. De desenat o face de la 1 an si jum. - a se intelege a mazgali. Nu a implinit inca trei ani si stie toate culorile, inclusiv cele care deriva din culorile de baza. Daca nu ma crezi voi cauta fotografii care sa sustina ceea ce spun. Poate ca Ingrid este mult peste media copiilor de varsta ei, dar cred ca tine si de cat se lucreaza cu copilul si bineinteles de cat de mult reusesti sa ii captezi atentia, pt. ca sunt copii care nu coopereaza.

Eu nu ii fortez pe copii, lucrez cu ei in limita suportabilitatii lor. Cand vad ca nu vor, sau nu sunt atenti nu insist.
Ingrid stie multe poezii, cantece, colinde, sa numere pana la 11 in romana, in Engleza pana la 10, in germana pana la 10, in franceza pana la 8. Eu inainte de a o culca ii cant de cand era mica, cantecelele de pe cutiuta muzicala, ii spun poezii scurte cu rima in romana si engleza.I-am citit de la 4 luni si este foarte atrasa de carti de povesti, de enciclopedii gen corpul uman - ii place cel mai mult, carti cu animale.
Nu ma laud insa vreau sa va zic ca se poate sa stimulam inteligenta copiilor nostri daca ne ocupam de ei.Eu v-am oferit povestea noastra.


Dana-mami de zana si zan
Ingrid (25.12.2004)
Ian (16.03.2007)

http://community.webshots.com/user/danazaharia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Jocuri pentru copii de 8-9 luni

Voi incepe cu o regula foarte importanta: jucati-va cu copii vostri, interactionati cu ei, explicatile tot ceea ce faceti atunci cand sunteti impreuna chiar si lucrurile banale. Nimic nu egaleaza ca joaca dintre mama si copil.Insuflati-i incredere si puneti-l pe el sa incerce, sa pipaie, sa miroasa obiectele.

La varsta asta copii pot invata:
- sa distinga culorile
- sa distinga diverse texturi: moale, aspru, catifelat, dur, elastic, etc.
- sa observe ordinea lucrurilor
- sa se orienteze in spatiu
- sa caute lucruri
- sa priveasca cu atentie, sa cerceteze
- isi amintesc lucrurile invatate

Uite cateva joculete pas cu pas:
1. luati o paturica pe care o cunoaste si jucati-va de-a cucu bau cu manutele. Faceti-le sa dispara sub paturica si el va invata sa le caute.(stimuleaza intuitia)
2.luati obiecte si bagati-le in cutie, sau o cutie mai mica intr-un mare. va fi foarte fericit sa descopere.
3.citii povesti si lasati-l sa dea paginile
4. asezati jucariile cu fata in jos si veti descoperi ca i se va parea nefiresc si le va intoarce (stimuleaza atentia)
5. puneti pe manuta un plasture transparent si veti vedea ce reactie interesanta va avea. va observa ca ceva nu e in regula si il va extrage.

O sa ma gandesc cum sa creez o strategie pe activitatile pentru diferiti stimuli, ca sa fiu coerenta si sa o facem pas cu pas.


Dana-mami de zana si zan
Ingrid (25.12.2004)
Ian (16.03.2007)

http://community.webshots.com/user/danazaharia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

zadi, astept cu drag postarile tale. interesante joculetele. si eu am incercat sa-i arat cum se construieste ci lego, dar nu am avut succes.

fetele care vor sa comande lapte humana, sa stiti ca mie mi-a sosit comanda. am platit pe 14 martie si a ajuns pe 2 decembrie.
eu am fost azi la posta sa-mi platesc si urmatoarea comanda. din pacate nu ma pot combina cu niciuna dintre voi pt ca am comandat impreuna cu o mamica din oras vreo 16 kg de lapte si cereale.

Violeta, mami fericita de david alexandru (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaalina spune:

Sherbi 14 martie??? asa de greu ajung coletele?? sau ai gresit tu cand ai tastat??

Anaalina , mami de Catalina Teodorahttp://community.webshots.com/user/anaalina(30.03.2007)

Mergi la inceput