Torturi si prajituri (3)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adab spune:

Hildegard, spuma de care ziceam era deasupra prajiturii....si cred ca foile erau din bezea....ca efectiv se topea prajitura in gura....asa buna era. S-ar putea sa se cheme "Orhidee" prajutura, dar nu-s sigura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Iete:www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/7636/Tort-de-bezea-cu-crema-de-lamaie/" target="_blank">tort din bezea cu crema de lamaie
O fi asa ceva?



BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

PRAJITURA FINA CU MAC

Blat:

-8 albusuri
-8 lg zahar
-2 lg cocos(eu am pus cocos mozaic)
-2 lg faina
-100 g mac macinat
-1/2 lingurita praf de copt
Se bat albusurile bine de tot apoi se adauga zaharul si se mai bate 5 minute. Se pune cocosul cu macul si se amesteca. La sf. punem faina cu praful de copt. Turnam aceasta comp. intr-o tava in care am pus hartie de copt. Dam la cuptor pana prinde putina culoare deasupra. Incercam cu scobitoarea.
Crema:
-8 galbenusuri
-200 g zahar pudra
-coaja de la 2 lamai
-1 lg faina -250 g unt
-se amesteca galbenusurile cu zaharul. Se pune pe bain marie,se adauga faina si se amesteca pana se ingorasa.Se raceste. pachetul de unt trrebuie sa fie la temp. camerei. Se amesteca untul cu comp. de galbenusuri,se aduaga cate o lingura de crema in unt.

POZE:http://veronicascakes.blogspot.com/search/label/Meniu%20Craciun%202007

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fannna2003 spune:

am executat si eu tortul diplomat(ala cu piscoturi-http://bp1.blogger.com/_U-UnNp590BY/Rw4ZO3rOGLI/AAAAAAAAAKc/FjW6-bk_VsA/s1600-h/IMG_0422-1-1.JPG), l-am ornat cu felii de mandarina de jur imprejur si ananas in mijloc-felii nu bucati) a iesit super si bun si estetic...i-am lasat masca pe ai mei...cei care nu stiau ca l-am facut eu nu ma credeau...baga-i mana-n foc ca e cumparat
PS.eu am imbracat interiorul oalei cu folie alimentara...a iesit f usor
Multumesc de reteta fetelor...cu siguranta am sa incerc si altul pe 22...ca-i ziua mea atunci
as incerca AMANDINA...dar nu stiu sa fac flori sa-l ornez

beau in cea mai tare cafenea alaturi de zuzele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Fanna, ma bucr ca esti multumita de tort!
Pacat ca n-ai poza!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fannna2003 spune:

si mie imi pare rau Veronica...ti-am admirat torturile si prajiturile...acum vreau sa caut o crema pt foi de napolitana...am un pachet in casa si sa le fac ceva bun...mi i-am pus in cap...de la Craciun mereu fac cate ceva
ma gandeam cum sa fac si eu trandafiri,sau ma rog..altfel de flori...ceva mai simplu ca pt incepatori
altfel sa ma orientez spre alt tort..

beau in cea mai tare cafenea alaturi de zuzele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

De ce iti pare rau?????

poti orna un tort cu frisca, apoi stropesti cu ciocolata si pun truffe sau rafaelo roata....sau poti orna cu fructe confiate.

quote:
Originally posted by fannna2003

si mie imi pare rau Veronica...ti-am admirat torturile si prajiturile...acum vreau sa caut o crema pt foi de napolitana...am un pachet in casa si sa le fac ceva bun...mi i-am pus in cap...de la Craciun mereu fac cate ceva
ma gandeam cum sa fac si eu trandafiri,sau ma rog..altfel de flori...ceva mai simplu ca pt incepatori
altfel sa ma orientez spre alt tort..

beau in cea mai tare cafenea alaturi de zuzele mele




BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fannna2003 spune:

imi pare rau ca mi s-a stricat aparatul foto...si nu pot pune poze
stiu ca-l pot orna si cu altceva...dar florile alea sunt o minunatie
apropo...am vazut ca primesti si comenzi...pacat ca esti f departe...daca nu sunt indiscreta cat costa trandafirii?

beau in cea mai tare cafenea alaturi de zuzele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by fannna2003

si mie imi pare rau Veronica...ti-am admirat torturile si prajiturile...acum vreau sa caut o crema pt foi de napolitana...am un pachet in casa si sa le fac ceva bun...mi i-am pus in cap...de la Craciun mereu fac cate ceva
ma gandeam cum sa fac si eu trandafiri,sau ma rog..altfel de flori...ceva mai simplu ca pt incepatori
altfel sa ma orientez spre alt tort..

beau in cea mai tare cafenea alaturi de zuzele mele




Cea mai buna crema pentru foi de napolitana pe care am testat-o( e de la fosta mea soacra ):
Ingrediente:
600gr. zahar, 6 oua, un pachet unt, 300 gr. nuci

Procedura:
300 gr. zahar se freaca cu 6 galbenusuri, apoi cu un pachet de unt, dupa omogenizare se pune pe foc, amestecandu-se mereu, pana incepe compozitia sa fiarba. Se adauga nucile tocate si se omogenizeaza. Se da deoparte. Separat se caramelizeaza 300 gr. zahar. Eu fac asa: cand zaharul a capatat culoarea caramelului, inainte sa se topeasca de tot(cand inca mai are bucatele de zahar netopite prin el) dau vasul deoparte si continuu sa amestec cu lingura de lemn, pana se topesc si bucatelele ramase. Facasta ca sa nu ard zaharul prea tare. Daca mai este nevoie, mai pun putin pe foc vasul...
Cand tot zaharul este lichid, il torn peste compozitia fiarta cu ou, zahar si unt, omogenizez bine si torn peste foaie, adaug o foaie deasupra, si tot asa, ultima fiind, evident, o foaie. Se da la rece pentru cateva ore, punandu-se o greutate deasupra pentru presat. Se taie cu cutitul inmuiat in apa rece in formade ronduri.
Aceasta prajitura a placut intotdeauna tuturor. Eu i-am zis "Prajitura cu foi Lica".

Eu am pus ultimele dati si albusurile in compozitia care se fierbe si, dupa ce praji s-a presat, am turnat "fuioare" de glazura din ciocolata.



Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Cand o sa am putin timp o sa postez primele 2 prajituri din caietul meu de retete, "piese" de "rezistenta" pe care le fac de ani de zile, una este "Delicioasa", cealalta este o prajitura cu ness pe care am facut-o si sub forma de tort.
Astfel imi voi aduce si eu contributia, modesta ce-i drept, la acest subiect.

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput