Turta Dulce

Turta Dulce | Autor: ocebine

Link direct la acest mesaj

Cind eram mica, mama mea facea o reteta de turta dulce care era putin pufoasa (crestea)...mama isi aduce aminte ca reteta continea miere. Caietele ei de retete "s-au pierdut" printre rude cind noi am plecat si nu a recuperat decit doua dintre ele...

Daca aveti o reteta de turta dulce in genul asta, v-as fi recunoscatoare...

Anamaria

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Ocebine, si eu cautasem mai de mult pe google niste reteta pentru turta dulce(eu vroiam de post dar cam peste tot le-am gasit cu lapte, oua, etc...) arata-i mamei tale astea 3 retete poate recunoaste vreuna desi daca dai o cautare sunt sigura ca ai sa gasesti muuult mai multe...succes!





TURTA DULCE
Ingrediente

300 gr. faina, 250 gr. zahar, 5 oua, 1 canita (pt. cafea) miere, 1 canita ulei, 1 lingurita rasa bicarbonat de sodiu, 100 gr. nuci (taiate cu cutitul - facultativ), 1 lingurita scortisoara pisata, 1 virf de cutit cuisoare pisate, coaja de lamiie, esenta de vanilie, zahar pudra



Mod de Preparare

Se ard trei linguri de zahar, se sting cu o canita de apa si se lasa la racit. 5 galbenusuri se freaca cu zaharul, se adauga, pe rind, siropul de zahar ars, alternind cu faina. Se pune mierea intr-o craticioara, se incalzeste, se trage de pe foc si se adauga bicarbonatul. Se formeaza o spuma, deci craticioara trebuie sa fie putin mai mare, pentru a permite umflarea. Se continua preparatul adaugind, pe rind, mierea cu bicarbonatul, alternind cu uleiul. Se adauga scortisoara, cuisoarele, coaja rasa de lamiie, esenta de vanilie si nucile taiate si trecute prin faina. Albusurile de la cele 5 oua se bat bine si se incorporeaza usor in compozitie de mai sus. Tavile de cozonac se tapeteaza cu hirtie, se unge hirtia cu ulei si se toarna compozitia, nu mai mult de 2/3 din volumul tavii. Se coace in cuptor incalzit din timp, la foc potrivit cca 45 - 50 min. Dupa coacere, se desprinde hartia, cind s-a racit se pudreaza cu zahar pudra. Ies doua tavi de cozonac.


TURTA dulce cu miere si smantana


500 gr. miere, 500 gr. faina, 1/2 pahar de smintina, 1 pahar lapte, 2-3 galbenusuri de ou, 10 gr. zahar ars, 1 lingurita de scortisoara pisata, 1/2 lingurita de bicarbonat de sodiu dizolvat



Mod de Preparare

Se amesteca faina cu scortisoara si bicarbonatul si se introduce in miere zaharul ars, laptele si smintina. Se bat galbenusurile si se amesteca totul foarte bine. Se adauga faina si se framinata bine aluatul. Se decupeaza aluatul in forme ce se pun in tavi in prealabil unse cu unt si pudrate cu faina. Se coc apoi in cuptor

TURTA DULCE
Ingrediente: 3 oua, 1 pahar cu miere de albine, 1 pahar cu zahar, 3 pahare cu faina, 6 linguri cu ulei, cuisoare praf, scortisoara praf, nuci sfarīmate, 1 lingurta bicarbonat.

Mod de preparare: Se amesteca mierea cu zaharul, la caldura pīna se topeste zaharul, se pun ouale pe rīnd, apoi uleiul tot cīte o lingurita si se amesteca bine cu lingura de lemn. Se adauga faina, apoi praful de cuisoare, un vīrf de cutit, si scortisoara, o lingurita. Se unge tava cu ulei, se tapeteaza cu faina, se toarna compozitia si se da la cuptor īncins, la foc moale. Īn compozitie se pun nucile sfarīmate, se orneaza pe deasupra si apoi se da la cuptor




monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

aaa...uite am gasit si o reteta de post, abia astept sa o incerc

Ingrediente: 500 g faina, 1 ceeasca de zahar, 3 linguri ulei, 1 lingurita bicarbonat1 lingurita scortisoara macinata 1 lingurita cuisoare macinate, 1/2 lingurita fenicul macinat, 3 linguri miez de nuca tocata, 100 g rahat de fructe







Mod de preparare

- Se īncalzeste jumatate din ceasca de zahar, se stinge cu apa (1 ceasca si jumatate dupa care se adauga restul de apa

- Se pune faina, bicarbonatul, feniculul, scortisoara, cuisoarele si uleiul.

- Se amesteca bine compozitia, apoi se pun cuburi mici de rahat si o parte din miezul de nuca.

- Se toarna compozitia īntr-o tava unsa cu untdelemn si se
presara restul de nuca

- Se coace īn cuptor timp de 40-45 minute.

- Figurinele de turta dulce le poti orna fie cu glazura, fie cu diverse ornamente comestibile (de exemplu bombonele colorate).





monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Mersi, Monica...reteta de post o voi incerca in weekend...(stiu ca era de post reteta).

Anamaria

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

am incercat reteta de turta dulce de post, nu iese chiar ca cea cumparata din oras dar este bunicica...eu i-am pus si glazura de ciocolata...tot de post
RETETA DE GLAZURA 6 LINGURI DE ZAHAR 6 LINGURI DE ULEI 6 LINGURI DE APA 2 LINGURI DE CACAO SE AMESTECA SI SE FIERB PE FOC PANA SE FACE CA O SMANTANA SE LASA LA RACIT(reteta alexamary)
si turta mea dulce arata
ASA


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenity spune:

De cand caut o reteta de post pentru turta dulce , multumesc Monica

Alexandra , mamica lui Mihaita

****
Cine din voi este fara de pacat , arunce cel dintai cu piatra
( Ioan 8. 1-7)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

cu multa placere, insa repet nu este chiar ce stiam eu ca-i turta dulce...dar asa cum a fost...(fiindca deja pot vorbi la timpul trecut despre ea) am mancat-o pe toata
aaa...si sa nu uit eu am pus si cateva stafide in ea

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput