oua rosii

oua rosii | Autor: daniela_b

Link direct la acest mesaj

...de peshte


Intr-un anumit supermarket am gasit anul trecut icre rosii ( cam prea rosii, adica super colorate!!!), am cumparat mi-au placut linga niste piine neagra, ceapa si suc de lime.
Bun.

Cred ca dupa vreo doua luni, timp in care le-am tot cumparat si mincat, au disparut. Am intrebat la raft, vinzatoarea a spus: "nu se mai aduc fiindca nu se cumpara".

Asa...dupa mai bine de un an, apar din nou, la acelasi supermarket, bineinteles cumpar iara juma' de kil (lacoma, una la mina si speriata ca iar or sa dispara, a doua la mina) si vin acasa sa caut informatii despre icrele rosii, pe net, pe gugal cum ar veni.
Am citit ca icrele rosii sint de fapt niste scumpe ( adica pe multi bani) deci nu seamana cu ce-am cumparat eu care costa 3 lei suta de grame ( si spun ca-s ieftine fiindca o cutie de 100 de grame de "icre de hering cu ceapa" costa tot cam atit desi daca citesti eticheta intelegi ca nici 10 la suta nu sint icre adevarate... si au un gust...stiti voi...) si peste toate astea eu tot nu am inteles ale carui peste (exact) sint aceste icre.

Au ele valoare nutritiva serioasa? Nu cumva contin coloranti (nu ma refer la adevaratele icre rosii, evident ca alea chiar sint rosii, ci la alea de la supermarket)?

Se pricepe cineva la chestiile astea?

Nu ca ar fi un capat de tara dar ar fi chiar culmea sa umblu cu ochii dupa toate e-urile si sa indepartez din alimentatia familiei tot ce are coloranti, chimicale, ingrediente ce nu pot fi recunoscute in natura sau care contin parti neidentificabile din animale ...si sa ajung din cauza lacomiei si a pofticioseniei care ma caracterizeaza sa maninc icre rosii care nu-s de-adevaratelea rosii...ma intelegeti?




www.helpsonia.com

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Eu te sfatuiesc sa cumperi numai conserve de icre de la noi(bineinteles venite din afara) nu stiu cat de "naturale" sunt icrele varsate care se gasesc in super marketuri la noi...intradevar in ukraina am avut incredere sa cumparam icre varsate, erau mult mai proaspete si mai bune decat cele din conserva, mai mari...eu sunt lesinata dupa ele, as manca dimineata la pranz si seara asa ca de cate ori am ocazia si prin pe cineva care merge in ukraina rog sa-mi aduca cate 20 de conserve aceesi conserva de AICI care inauntru esteASA am vazut-o in p-ta amzei la niste doamne care vin si vand(sunt din republica moldova)



monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

Eu te sfatuiesc sa cumperi numai conserve de icre de la noi(bineinteles venite din afara) nu stiu cat de "naturale" sunt icrele varsate care se gasesc in super marketuri la noi...intradevar in ukraina am avut incredere sa cumparam icre varsate, erau mult mai proaspete si mai bune decat cele din conserva, mai mari...eu sunt lesinata dupa ele, as manca dimineata la pranz si seara asa ca de cate ori am ocazia si prin pe cineva care merge in ukraina rog sa-mi aduca cate 20 de conserve aceesi conserva de AICI care inauntru esteASA am vazut-o in p-ta amzei la niste doamne care vin si vand(sunt din republica moldova)



monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post




Monica, mersi mult, bine ca am aflat ca icrele rosii adevarate sint mai mari si mai stralucitoare decit ce am mincat eu.

Adevaru' e ca... pentru mine Piata Amzei, ca si loc pentru cumparaturi e la fel de departe ca si Riu de Janeiru ( ca daca locuiesti in Brasziu, stii...) fiindca locuiesc mult prea departe.

Sincer? Banuiesc ca icrele alea rosii din supermarket sint un fel de icre albe (poate de hering) colorate cu ceva, ca prea sint rosii-rosii spre portocaliu.

Tot sincer spun ca de placut imi plac la gust, le-as minca si eu si dimineata si la prinz si seara dar tare bine mi-ar prinde sa stiu ca nu au "adaosuri "despre care nu stiu.

Tu cum le-ai folosit? Ce ai pus pe tartine?


www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

painica proaspata sau putin prajita(mie imi place mai mult prajita) putin unt, icrele si cateva picaturi de lamaie


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput