Strumfi de iulie-august 2007 (29)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Mihaela, multumim pentru sfaturi. Cine o convinge si pe Smaranda sa manince doar de 5 ori pe zi si nu de 7 ori?
Andra, felicitari pentru ca ia bine fata in greutate.
Aylin, cum sa nu se poata schimba dr? Sigur ca se poate. Sma a luat 630, 650, 350, 610; de la 3 luni are si un bibe de lactana pre pe zi. Iar acu de la 4 luni are si orez lactana in biberon.
Diana, multumim si felicitari pentru luatul jucariei. Tec 'solzisorii' si singuri, nu te stresa.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Timi, LA MULTI ANI!!!
Foarte bun tortul, dar acum, pe bune, mi-ai facut pofta. Sper sa am ce-mi trebuie, poate maine fac o prajitura.


Nonna nu te-am vazut azi la cafea. Pe unde umbli? Ai pierdut, era de aia de la Dubai.
Am vazut ca suntem in top, cu poza cu burticoasele. Ura!!! vezi, jadi, erai pesimista. Dar se mai voteaza mult? Eu as vrea sa se incheie acum.
Ioana, bine ai revenit. Va tin pumnii la dr. Oricum esti o mama super curajoasa. Jos palaria. Cand povestesti tu, asa, parca toate trebuie sa fie si bune intr-o zi. Multam si ca ma incurajezi.

Victor a dormit azi pe zi numai la el in patut. Poate reusesc sa-l reobisnuiesc, ca nu ma odihnesc deloc bine cu el in pat (cred ca din cauza patului, nu e deloc comod; si daca mai dorm si cu grija sa nu-l lovesc...)Sa vedem cum va fi la noapte. De adormit adoarme la san, dar nu ma deranjeaza. Doar ca as vrea sa nu se mai trezeasca asa des. Ma gandesc ca daca se trezeste poate n-o face de foame/sete, si sa nu gresesc eu dandu-i tzatza. De asta am tot discutat pe aici. O sa vedem. Va fi bine, indiferent cum. nu?

Oana , Stefan si Victor . Si tati

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Miss%20Odiseea%20Sarcinii&page=16" target="_blank">Frumoase, haioase, burticoase (mamicideiulaug2007) Merita votul, nu?

(scuzati, sigur iar am inversat niste litere cand am tehnoredactat)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

am concluzionat: toti bebeii care au facut nazuri la mancare, au facut in luna a3a. este clar. sma certifica asta. deci alma se regaseste in lista. speram ca in luna a4a sa faca si ea ca restul bebeilor care au iesit din greva foamei!

eu ma intreb, daca acel nou doctor caruia trebuie sa ii cer acceptul, refuza? ma rog, vad eu dupa ce o refuza, daca o refuza. dar eu credeam ca fac o cerere si gata. vedem noi ce si cum.

noua nu ne-au trecut solzisorii singuri. cu ulei de masline s-au rarit. insa doctorita (nu aia pe care vreau sa o schimb ) a zis ca s-ar putea sa o manance, si mai bine ii dau cu o crema preparata la farmacie. nu i-am dat intrucat nu am gasit farmacie care prepara si sa aiba si substante. mentionez ca anya si-a dat acceptul la crema aia. cine vrea, sa zica. ma uit pe reteta si scriu aici.

Aylin cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Am pierdut cafeaua de dimineata. Dar am baut-o acum -sper ca nu se supara Andrei (pe bune am baut cafea la ora asta).

Tocmai am venit de la medic.Ieri am facut vaccinul lui Andrei.Dar cine a facut febra azi noapte? Vlad.Nici nu ma asteptam.
Toata noaptea am facut naveta la el sa vad cum sta cu febra(nu a mai facut),dimineata l-am tinut acasa(a fost super obraznic) ,nu a mai facut temperatura incit imi parea rau ca nu l-am dus la gradi dar la amiaza iar,i-am dat nurofen dar in doua ore i-a revenit.La 5 am plecat la medic si are rosu in git,vad ca a si inceput sa tuseasca-ne-a dat antibioticsi siropele pentru tuse si febra.

Lui Andrei cred ca-i vor da dintii ca mai miriie mititelu'.Dar am baiat tare cuminte.E sub observatie sa nu ia si el ceva de la fratior.

Observ ca al doilea copil cam la toate fetele e mai cuminte,nu e tinut mereu in brate, se joaca si singur, ride cind il bagi in seama.
Acum sta singur in patut cu caruselul.
La mine tot Vlad e vedeta chiar daca ar trebui sa elibereze locul.

Timi.Numai bucurii iti doresc.Ti-am vazut fata.Ai o minunatie de copil.E frumoasa foc(seamana cu mama).

Tot vad vorbindu-se despre diversificare si ma stringe in spate.Asa repede au crescut copii nostri? Eu o las pe la anu',ma mai bucur pina atunci.
Intreb fetele mai experimentate: nu e cam mult uleiul despre care se spune in cele postate de Miha? Mie asa mi se pare.

Hai ca e destul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Onyx, ne poti scrie la capitolul curent!
Din cate stiu e mult prea devreme pentru smantana, mai degraba poti trece la piure de legume daca supa nu o agreeaza.
Cate luni are bb al tau?

quote:
Originally posted by onyx_neo

salutare mamicilor ...in legatura cu diversificareaeu de 3 saptamani ma lupt cu supita lui brebe nu voia deloc sa guste macar dar,,,,am pus o lingurita de smantana in piureul de fructr si a mancat bebe azi de ma uimitaltceva nu a mers deloc



Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Onyx, !
Monica, subscriu! Si pe mine ma "emotioneaza" un pic toata afacerea asta cu diversificarea. Oricum, anul care vine o sa ne gaseasca mai intepelti si mai maturi si atunci poate ca o sa luam in piept si etapa asta din viata noastra...
Oana, s-a dus pe apa sambetei educatia mea!!! Fac gimnastica Mirunei, ii fac baita, ascultam muzica in surdina, ne pregatim de nani, o alaptez ferm decisa sa n-o las sa adoarma la san si...surpriza! Intr-o fractiune de secunda a fost in bratele lui Mos Ene. Am ciupit-o un pic de obrajor dar mi-a fost mila sa insist. A lasat-o si eu in pat si astept urmatoarea trezire sa vad cum procedam. Ooof! Asa de decisa eram sa facem totul ca la carte, il instruisem si pe sot etc.
oanaa, nu m-as agita eu asa de tare daca ar fi vorba numai de confortul meu. Desi, la o adica, sunt si eu om si am nevoie de un minimum de odihna ca sa functionez rezonabil. Dar vreau ca Miruna sa aiba niste deprinderi de somn si de hranire (cat de cat) corecte. Le-a avut, fiindca pana la un moment dat se trezea noaptea numai ca sa pape si era perfect asa din punctul meu de vedere. La un moment dat am procedat eu gresit cu ea si uite asa si-a dat peste cap tot somnul de noapte.
Aylin, bafta cu noul medic!

Lia si Miruna Demetra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Ioana, bafta multa tie si fetelor! Mai ales lui Sma, un maaaare!
Timi, ! Nu stiu cum se face, dar eu mereu pierd tortul!

Lia si Miruna Demetra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Gabitule la multi cu intarziere, insa niciodata nu e prea tarziu pentru o lauda mica. Frumoasa mamica, buna gospodina. Cred ca pentru tine au facut aia bancul ala cu femeia perfecta....

Timi la multi ani si tie si tot ce iti doresti.

Dana mamica gingasei Daria Stefania (20 iulie 2007)

poze cu Dariuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

cu intarziere la multi ani de la mine pentru gabi si timi, sa fiti sanatoase si voi si cei dragi din jurul vostru

si felicitari pentru Anto care e soferita

va pup si ma duc la culcare

povestea nasterii:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=104532

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Eu cica am vrut sa fiu si eu o soata model in seara asta si am vrut sa-mi astept sotul cu fripturica calda insa am ars-o. Am facut o fumaraie in toata casa. DE la 9 spal faianta si gresia sa iasa mirosul din casa si tot pute.
Acum ma duc sa ma spal pe cap ca miros toata a fum. A naibii carne. Nu am lasat-o decat juma de ora cat i-am dat Dariei sa manance si s-a si ars. Am estimat gresit timpul

Dana mamica gingasei Daria Stefania (20 iulie 2007)

poze cu Dariuta mea

Mergi la inceput