Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (56)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

revenim si noi de la controlul de azi
8 luni jumate 7800gr
cantitatile de manacare pe care le serveste domnisoara sunt ok in viziunea dr ei
deci 120-150 lapte sio cam 100 gr de mancare
a primit unda vrede la laptele de vaca, dar pt ca nu ma interesat prea mult subiectul deocamdata nu am intrebat de care sau cum
faptul ca nu prea bea lichide si face pipi rar se datoreaza cica" faptului ca nu pun sare in mancare si nu are ce sa ii faca sete"


Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze,poze2006, Poze printesica ,
www.totsites.com/tot/anadelia" target="_blank"> Site printesica , varsta Delia , varsta Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

Am trim un mesaj si nu mi-l vad

ce ma mai distrez sa scriu iara.............

roxanici sunt perfect de acord cu tine.....te sdmir ca spui ce ai in gusa......toata stima....
Si mie mi se cam pare ca e multa tensiune...de aia am cam evitat sa mai scriu ceva...plus ca la ultim ele 2 postari nu am prim nici o bagare de sema...da nu m-am suparat.....Asta e.....

Daca cineva se simte ofensat sau se supara n u cred ca suntem la tribunal sa aiba nev de avocat...parterea mea...deja m-am saturat sa treb sa ai grija ce scrii si cum scrii sa nu deranjezi pe cineva......eu consider ca fiecare suntem aici sa ne spunem parerile.....si sa ne impartasim experientele...daca va simtiti oarecum lezate....anumite persoane...e de rau...ca pana acum nu s-a intamplat asa aici in nostru....
Am un copil nemancacios...da nu ma deranjeaza cand vad ca altii papa bine...sanatosi sa fie toti...ca imi iasa mie peri elnbi mai multi decat la alta asta e...asa am fost si eu cand eram mica...asa e fiica-mea.....ma bucur cand vad ca altii nu au problemele mele....nu pot decat sa ma rog la D-zeu ca urmatorul care-l fac...daca-l fac...cu conditaia asta l-as face.....SA FIE MANCACIOS si sa stiu si eu ce inseamna sa ai un cupil care casca gura la orice si mananca mai mult de 4 mese pe zi...si mananca orice......asta e....sunt copii mai grasuti altii mai fotomodeli...sanatosi sa fie si noi pe langa ei sa-i putem creste......

Craciunul il facem acasa probabil si pe la nasi in vizita si dupa plecam la Petrosani de Revelion...iar mai incolo mergem, cu gaza la munte in Austria sa vedem c um se comporta la drum.....

Mai citesc si revin....

Sherbi si eu vreau la soare...........as fugi si eu....noi merem la zapada.....si cu cupil la purtator

Carmina de MARIA CRISTINA (Winnie) 8 martie 2007

Luna 9


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">Comoara mea mica
www.youngnutrition.net/member/tickers/76195/ticker4.png" target="_blank">Varsta Winnie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Karra imi pare rau dar te intrebase Crina_Mio unde stai mai exact ca sa isi faca si ea rost de un scaun de masina... asa ca ai fost bagata in...seama

Mamica fericita de ingerasul mult iubitGeorge Catalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

roxanici - sa iti raspund si rog si pe cele care s-au suparat ca am scris mare sa citeasca:

1. nu vreau sa creez tensiune. departe de mine gandul asta. nu vreau sa supar pe nimeni.
2. am scris mare pentru ca asa am vazut ca se baga mai usor in seama anumite mesaje, iar mesajul trimis de mine ddanei era important.
3. nu ma scuz, nici nu acuz.
insa am trecut prin aceleasi stari cu cele ale ddanei si am primit mesaje care nu m-au incurajat deloc, unele mi-au facut mai mult rau si cand esti intr-o astfel de perioada nu ai nevoie de mesaje cu conotatie de blam pentru ca te invinovatesti si mai mult incercand sa ii convingi pe cei carora li te adresezi, sa ii faci sa inteleaga ca starea ta de spirit este una reala si nu una inchinuita din lipsa de ocupatie. Asa cum am scris mai bine nu transmite nimic daca nu poti sa te identifici cu respectiva persoana dpv al starii sufletesti. E greu sa treci peste astfel de lucruri si te rog sa crezi ca sunt o persoana cerebrala, nu ma las dusa de val si nu sunt la prima experienta de acest gen. Asa ca stiu ca se poate intampla oricui, oricand.
4. bravo tie ca spui ceea ce gandesti.
5. nu e un mesaj de raca, de dat replica ci am vrut sa lamuresc situatia si sa nu incing spiritele inutil.

Daca m-ai inteles te rog sa imi raspunzi pe forum ca fetele sa inteleaga schimbul nostru de mesaje. Daca simti ca mai e ceva de lamurit te rog sa imi trimiti PM ca sa nu suparam pe nimeni.

Dana-mami de zana si zan
Ingrid (25.12.2004)
Ian (16.03.2007)

http://community.webshots.com/user/danazaharia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

quote:
Originally posted by Lumi_Nag

Karra imi pare rau dar te intrebase Crina_Mio unde stai mai exact ca sa isi faca si ea rost de un scaun de masina... asa ca ai fost bagata in...seama

Mamica fericita de ingerasul mult iubitGeorge Catalin

Acuma am vaz...mea culpa sau cum s-o scrie.....
bine ca nu mi-am luat jucariile...caramele si am plecat......

Carmina de MARIA CRISTINA (Winnie) 8 martie 2007

Luna 9


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">Comoara mea mica
www.youngnutrition.net/member/tickers/76195/ticker4.png" target="_blank">Varsta Winnie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Baiii, ca mi-am adus aminte...Crina_mio parca tu ai dat cura de slabire.Ce m-am distrat...Am salvat intr-un fisier cura de slabit fara sa o citesc si mai tarziu ma uit pe ea sa vad daca o pot tine si m-a pufnit un ras....sotu' zice "bai...asta e cura pentru furnici" si eu am completat "nu pentru balene ca mine"

Mamica fericita de ingerasul mult iubitGeorge Catalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Vin si io la raport...

Karra cam la fel m-am simtit si io in ultimul timp... nu nebagat in seama... tensiuni multe si parca nu imi vine sa mai scriu ca alta data...

Roxana io am inteles perfect ce-ai vrut sa zici cu mesaju' de inceput... sper ca si ddana... Luat separat, din context normal ca suna altfel...

Haideti sa nu mai scornim conflicte din nimic... si sa nu interpetam aiurea ce spunem... Va rog... Nu vreau sa se strice atmosfera de aici... Oricum nu mai e ca la inceput... dar inca e bine...

Sherbi te invidiez (la modul cel mai bun)... feicitoooooo... plaja, soare... fara cupil dupa voi...

Despre nastere... si sentimente alea-alea... Nici eu n-am simiti nevoia nici prima, nici a doua oara sa-mi pup odrazlele... nu ca as fi scarboasa... pur si simplu nu vroiam... Pe Elena nu mi-au dat-o s-o pup... n-am avut curaj nici s-o ating... Pe Andrei in schimb mi l-au dat sa-l pup... si l-am pupat... ce sa fac Dar la Mihai am "scapat"
La Elena am platit asistentel s-o tina in prima noapte... PE urma o lua la lampa din cauza icterului... doar ziua era in salon cu minte... Iar pe bb-ei nu i-am avut deloc in camera...
Dupa parerea mea toata treaba cu rooming-in ... la noi cel putin ... e o tampenie... Numai de asta n-ai chef si nu esti in stare... Iar daca indraznesti sa ceri ajutorul asistentelor, tuna si fulgera... Mai bine sa fie la ele acolo... si te duci cand e cazul... Explicatia cu aporpierea de mama si micsorarea ratei abadonului... alea care au de gans sa-i abandoneze... il abandoneaza oricum... nu asa se rezolva... La canatcuzino de ex. nu statea toata lumea in camera cu bb-le... nu dau detalii, dar cine vrea, intelege... pe urma imi ziceti ca's "rasista" ... Si atunci pe cine ajuti sa nu mai abandoneze copiii? Pe cele care oricum nu stau cu ei???

Mda... am luat-o pe aratura... Fug la ale mele... la 5 o tai la aerobic


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Mihael@

Inca o data va multumesc tuturor, fara nici o exceptie, ca ati raspuns dilemelor mele in numar atat de mare. Imi sunteti absolut toate de mare ajutor, simt ca am aproape o sursa de informatie first hand. Ca daca nu voi, atunci cine?

"Politicians and diapers should be changed regularly, and both for the same reason."

Dana mamica lui Dragoselu' - 20 martie 2007
Cum mi-am petrecut inceputul lumii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Duoamne ce femei.........
Eu am nascut prin cezariana si sa fiu eu a naibii daca nu am simitit din toate si cu toatele cele ca am nascut si ca pe fetita mea am nascut-o eu nu cum s-a zis aici doctorul. Voi sunteti normale sa aveti idei din astea in cap? Ma bagati la banuieli....
Eu nici acum nu mi-am revenit dupa nastere.....ma dor oase, incheieturi,spate, m-am ingrasat mult....si lista poate continua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_2007 spune:

Va multumesc pt urari fetelor.
Ii doresc si eu puiutului meu tot binele din lume,multa sanatate,sa fie cuminte si desteapta ca tati(oricum seamana cu tati 90%).

Pe mine nu ma supara ca alti puiuti mananca mult mai bine decat puiutul meu,nu am de ce sa ma supar pt ca ea seamana cu mine,eu am fost o sclifosita cand eram mica si trebuia sa se mene cu cineva.Ma mai agit eu mult cate-odata dar chiar daca nu ia extraordinar in greutate trebuie sa ma bucur ca nu da inapoi si ca este sanatoasa.

Eu ce sa va spun despre nasterea mea daca tot s-a vorbit despre asta.
Mi-am dosrit foarte mult sa o nasc natural dar puiutul meu nu a vrut nici in ruptul capului sa se intoarca.
Trebuia sa o nasc pe 31 decembrie la Municipal cu o doctora de la Medlife care a fost extraordinara(trebuia sa o nasc cu Badiu,asa scrai in acte).IMi aduc aminte ca doctora mea trebuie sa plece 31 din tara si in duminica de 25 martie mi-a spus sa ma prezint la Municipal.Iar eu am intrebat-o pt ce sa vin ca sa ma familiaarizez cu spitalul?A inceput sa rada si mi-a spus sa ma prezint cu bagajul.Am simtit ca mi se inmoaie picioarele.Nu am dormit toata noaptea,la ora 15:30 cand am ajuns acolo dormeam pe mine si cand ma pua pe masa pt un control de rutina aveam dilatatia 2 dar eu nu am simtit nimic.Deci oricum nasteam.Deabea la ora 17 am intrat pe masa de operatie si imi era asa de frica.Pe la 6 fara ceva au inceput sa traga de mine ca sa ma trezesc,a incercat un infirmier sa ma ia in brate ca sa ma puna pe targa dar s-au luptat cu mine si le tot spuneam ca merg singura,ca nu am nevoie sa ma ia in brate.A strigat doctora de cateva ori la mine si tunci m-am linistit.Am inceput sa am dureri,a intrat sotul meu care mi-a aratat o poza pe telefon,mi s-a parut ata de frumoasa,avea parul zbarlit,brunetica,incepusem sa imi curga lacrimile.De la 7 seara pana la 10 am intrebat in continuu unde este fetita mea,ce i-au facut,de ce nu mi-a aduce.Va spun sincer ca atunci cand a fost adusa si mi-a pus-o diresc la san am inceput sa plang,o iubeam cu toata inima,cu tot sufletul,a fost o iubire la prima vedere.Cat am stat 4 zile in spital eu mi-am schimbat fata,pana chiar si atunci cand i-au facut baie m-am dus sa vad ce si cum,la control,peste tot am fost.Mergeam cocosata de radeau asistentele de mine dar eu eram bat peste tot.S-a suparat asistenta sefa ca de ce o bodogan atat cand pune mana pe copilul meu.
Pana la o luna si jumatate va rog sa ma credeti ca nu am simtit ca am copil in casa,manca si se culca,imi doream sa o vad si eu stand mai mult treaza dar nimic.Si dupa ce am botezat-o la 42 de zile a inceput distractia,colici o luna si jumatate,agitatie,urlete.TRebuie sa simt si eu ca sunt mama.Oricum spun cu mana pe inima ca m un copil cuminte chiar daca nu pot pleca din raza ei de actiune nici macar o secunda si recunosc ca este mamodependenta,pe tati il iubeste la fel de mult,daca pleaca de acasa incepe sa planga si intinde manutele sa o ia in brate.Ne iubeste pe mandoi.

Va doresc la toate sa aveti copii frumosi,destepti,sanatosi si sa va bucurati in fiecare clipa de ei.Ne-au implinit si ne-aiu definit pe noi ca femei si ca mame,ne umple viata de bucurie.







********************************************************



De Craciun, toata dragostea si bucuria pe care o daruiesti celorlalti se intoarce, in mod miraculos, inapoi. Cu cat daruiesti mai mult cu atat vei fi mai iubit.



Mergi la inceput