Deficit de fier in organism

Deficit de fier in organism | Autor: lilach

Link direct la acest mesaj

In urma analizelor mi-a iesit ca am deficit de fier insa nu am anemie.
Ce poate sa insemne asta? Stie cineva?
Doctorita mi-a spus ca nu am de ce sa-mi fac probleme...insa eu ma gindesc ca lipsa fierului in organism arata totusi ceva...


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Lilach,eu am o ´´anemie usoara´´´asa s-a exprimat medicul.
Mi-a spus sa mananc alimente bogate in fier(carne rosie,sfecla)si mi-a dat si un supliment de fier.

Nu te nelinisti,ca nu este nimic gravEu asa am inteles,in urma analizelor si discutiei cu medicul.
Amenia e de mai multe feluri...vezi pe google,sunt multe site-uri unde explica pe larg despre anemie.
Tie ti-a prescris medicul supliment de fier?


ladyJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusa spune:

Si baiatului meu care are 6 ani i-a iesit in urma analizelor lipsa de fier dar medicul ne-a zis sa nu ne ingrijoram pentru ca se poate rezolva prin hrana bogata in fier si anume spanac, carnea de vitel este foarte buna, salata verde ,cica tot ce e verde are fer(baiatul meu facea glume ca o sa manance iarba), si bineinteles daca este cazul poti lua si un supliment de fier, asa ca nu te ingrijora.
Sanatate multa
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Deocamdata nu ma ingrijorez insa mi se pare absurd ca mi-a spus ca nu trebuie sa fac nimic.
Ce totusi ma ingrijoreaza ca am stari de ameteli si de greata pe linga asta imi cade destul de mult par si mi se face si matreata.
Nu fac nici o dieta, maninc normal adica de toate.
Ma gindeam ca poate sint pe forum doctori care mi-ar putea elucida problema...sau macar sa ma linsteasca cu ceva explicatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Sa stii lilach ca si eu am aceleasi simtome ca tine din cauza lipsei de fier... ceea ce ma deranjeaza pe mine este cadrea parului si aparitia matretii. eu am incercat sa iau ceva fier dar imi da tulburari digetive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

cu calciul cum stai, lilach? si vezi si de vitamina A. oricum, ce-au zis feele in legatura cu alimentatia e super bine, daca nu a iesit anemie se rezolva cu dieta adecvata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

quote:
Originally posted by Laina

cu calciul cum stai, lilach? si vezi si de vitamina A. oricum, ce-au zis feele in legatura cu alimentatia e super bine, daca nu a iesit anemie se rezolva cu dieta adecvata



Aici nu cred ca se verifica vitamina A si calciul...mie nici macar cind am fost gravida si am avut multe probleme nu mi-au facut asa analize ...cel putin nu tin minte sa fi fost calciu si vitamina A insa erau B-urile si fierul.

Mergi la inceput