Uleiul de masline

Uleiul de masline | Autor: anelize

Link direct la acest mesaj

Pana acum mi-am cumparat ulei de masline numai din Turcia sau Grecia,dar acum s-au terminat proviziile si a trebuit sa imi cumpar din Romania.Problema e ca am intampinat dificultati in a ma decide pt ca uleiurile de "masline" de la noi sunt absolut "mincinoase".Sunt uleiuri asa zise de masline care au in componenta decat 10% , 5% sau chiar 1% ulei de masline.Restul.....Dumnezeu cu mila....
Alte sunt 10% ulei virgin (nu extravirgin) si restul ulei rafinat.Altele sunt ulei di sansa di olivo,adica din resturile resturilor.Pur si simplu nu am gasit ulei de masline extravirgin 100% .
Voi ce ulei de masline folositi?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu iau carapelli extravirgin - doar pentru salate si lucruri deosebite.
pentru ulei de masline normal l-am descoperit pe cel din megaimage - marca lor...imi scapa cum se numeste, are o culoare adecvata si un gust ok.


Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

si eu tot carapelli extravirgin. pt gatit din alea simple, mai ieftine, acum n-am in minte cum se numeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Costa d`oro, presat la rece si nefiltrat.
Si eu am dificultati in gasirea unui ulei de masline bun. Cand nu-l gasesc pe acesta bajbii... Asa ca urmaresc si eu subiectul cu interes.

De unde luati carapelli extravirgin?

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Costa D'oro Nefiltrat am luat si eu si imi place foarte,foarte mult.Pt gatit am luat tot Costa D'oro extravirgin...asta e doar bunicel,nu extraordinar,dar cel mai bun din cate am gasit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronica spune:

Buna seara, ami puteti spune la ce pret este ulei-ul carapelli extravirgin in magazin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Erica, am luat ultima data Carapelli din selgros. e mai peste tot. a fost 1l 38 de lei daca nu ma insel.

Roxana

Mergi la inceput