La 3 ani e prea mica sa adoarma singura?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

quote:
Originally posted by mariamunteanu

Somnul de amiaza e cam tarziu, de la 3 la 4. La gradinita nu o culca ? Ai mei dorm de la 12 la 13,30 si seara la 8 le e deja somn.Maria

Fiica-mea e la program mediu, mananca la gradi si o iau acasa imediat dupa masa. Mai repede de atat nu am cum sa o culc. Daca ar sta la gradi ar dormi de la 14:30 la 16:30 (adica chiar pana mai tarziu decat o las eu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

La noi nu s-a rezolvat problema decat dupa aparitia fratiorului. Ea nu adormea decat cu mine, nu cu tati, si la ora respectiva imi era imposibil sa ma ocup de amandoi. BB plangea, ea nu voia sa adoarma si dureaza tare mult sa adoarma. Uneori adormeam eu inaintea ei. Insa am lasat-o de cateva ori sa adoarma singura si i-am zis ca trec sa vad ce face. Incetisor incetisor a invatat sa adoarma singura. Si acum stau cu ea putin, apoi ii zic noapte buna si cam atat. Dar are 3 ani si 8 luni si chestiunea asta simpla e valabila de vreo luna.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Draga Ralucutza,baietelul meu are 3ani si 5 luni,doarme in patutul lui dar numai cu mine alaturi,asa ca in fiecare seara sting lumina,ii spun o poezie,apoi il pun in patut si imi spune"mami,da-mi mana!".Ii intind mana printre gratiile patutului,si ma tine asa pret de 30-45 de minute!!!Deabia scap din prinsoarea lui,ma fac ca adorm,uneori nici nu ma misc,si intr-un final adoarme si el!De multe ori adorm eu inaintea lui!La inceout mi s-a parut si mie foarte greu,am zile cand nici eu nu mai am rabdare,dar se pot intampla si lucrurui mai rele...Fiecare copil are personalitatea lui,copilul meu este foarte sensibil,stiu si realizez ca mult timp va adormi numai in prezenta mea,dar...cred ca exista probleme mult mai grele.Deci am facut un compromis.Va veni vremea cand va adormi si singur,chiar daca acest lucru se va intampla mai tarziu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Cred ca de fapt sunt doua probleme diferite.

1. Daca e prea mica sa doarma singura? Nu, copiii mei au dormit singuri de cand i-am adus din maternitate. Mai greu iti va fi sa o dezveti de prezenta ta. Nu cred ca "plansul si urletele" sunt o solutie. De pe la 3 ani incep sa le treaca tot felul de idei prin cap. Al meu, cel mare, la 5 ani, in fiecare seara vine din pat pana la mine sa-mi spuna ca nu vrea ca eu sa mor. De unde pana unde - nu stiu. N-a murit nimeni in familie, n-am discutat despre asa ceva...Sau mai vine sa ma intrebe ce va visa la noapte...

2. Cred ca programul copilului nu e echilibrat. La pranz cade in 10 minute- deci e obosita (probabil gradinita o solicita mult) iar seara ora 9 nu e cea potrivita ritmului ei. Dca aai pune-o in pat la 10, probabil ar adormi tot in 10 minute. Din moment ce de la 9 la 10 nu doarme...poti incerca varianta asta (numarul deore de somn e acelasi). Sau mai poti face un program mai intens-obositor pt dupamiaza. Mergeti la un sport, un cerc de activitati..nu stat pe scaun in casa, colorat sau televizor.

Baiatul meu cel mare e la gradinita si la 12.30 le da masa de pranz, deci pe la 13.00 e gata. Eu il las la program lung si dorm de la 13.30 pana la 15.30. Daca l-as lua acasa probabil s-ar culca pe la 14.00 (cum face sambata si duminica), deci oricum mai devreme decat ce zici tu.


Mergi la inceput