LMA! Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (115)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


anateo, pt explicatiile cu bucatele vs enzime. daca am inteles corect, marc nu mesteca destul (ceea ce e evident, ca nu prea are cu ce...) dar pot continua sa-i dau bucatele pt ca enzimele cele destepte iau tot ce trebuie din legumele alea chiar daca ele (legumele) ies... cam la fel de intregi cum au intrat...

flore, am luat aseara ultima crema din cele 3 sensiblu din mures. m-am amuzat, era sa nu gasesc si da, pare ok, l-am dat azi cand am iesit afara, parca nu s-a mai inrosit asa. oricum, el inca e shmirgheluit pe fata, te zgarii daca-l mangai speram sa treaca in cateva zile.

dorsilia, noi ne situam la 2 extreme. daca e perfect sanatos si absolut nimic nu-l supara (nici macar gingiile) mananca in scaun/carucior, in 5 min, 200g de... cam orice papa de bb. din nefericire, in mod frecvent se gaseste cate ceva (a se citi boala sau disconfort marit, gen gingii umflate) si avem probleme cu papa. recurgem la tv, la maimutareli, la pacalit, in 4 labe prin casa, la geam, etc in functie de situatie. nu-l las nemancat toata ziua, pur si simplu nu pot, asta sunt eu. chiar daca il pacalesc cu 5 lingurite de papa.



Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Vizionat boticul lui Pisi si freza lui Serban...
Dianarus, felicitari pt umblaret!
Yagmur, eu cred ca bubitele lui luca sunt de la caldura...mai ales daca s-a schimbat brusc temperatura in interior!
Asiza chiar ca are moralul super tare! Tin pumnii ca Denis sa raspunda la tratament!
Roana, mamica puternica, chiar ca a fost virulenta manifestarea varsatului de vant la bebe asa mic...
Maria-Sa danseaza pe burta lui tac-su...care nu numai ca nu se plange ca e calcat in picioare la propriu, ba chiar ii canta (mor de dragul lor...mai putin de sunetele cacofonice pe care le scoate domnul, care nu le are deloc cu cantatul...)

Danutz, mamica de bebe Rares (14.12.2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank"> fulguleti
varsta rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

lasand la o parte episodul de ieri cu banana, ma laud cu un copil care nu face probleme la masa. mananca ce ii dau si o face jucandu-se, dar deschizand de una singura gura. are lingurita ei, cu care bate in masa, si pe care uneori o baga in castron; cum termina de inghitit, cum deschide ciocul. asta inseamna ca trebuie sa fiu pe faza, sa nu ratez momentul, pt ca dupa aia e ceva mai greu. mai nasol e ca mai deschide gura si cand e complet fascinata de buzunarul babeticii, si deci e cu capul in jos, iar iaurtul pe care i-l bag eu in gura evident incepe sa curga.
finutza noastra, in schimb, nu deschide gura decat daca ii chitzaie maica-sa o jucarie.

chris + alexandra
varsta alexandra
bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

nu stiu ce sa mai zic...rasfoiam azi in disperare cartea de meniuri a lui Cernaianu, aia in care scrie ca de la 9 luni ii pot da jeleuri la desert copilului precum si tocanite care incep asa: "se rumeneste carnea in unt sau putin ulei, apoi se scoate, se pune in uleiul ramas ceapa, se caleste putin, apoi se pune putina faina, se rumeneste si ea si se stinge cu apa sau zeama de legume"....

ma intreb desi multe meniuri de acolo mi se par cam "precoce" pt Andreea ca habar nu vad cum ar manca de exemplu mazarea sau rizotto sau papanasi ca astea nu se blenduie....deci ma intreb din nou si din nou....chiar i-o dauna daca incep sa-i dau si eu asa meniuri cu carnea inabusita intai in ulei, apoi si ceapa si faina...cam cum ii gatesc lui frate-su si noua in principiu, ca noi mancam mai dietetic, ca sa nu fiu nevoita sa gatesc 3 seturi.

Sunt extenuata de tot, de o saptamana m-a stors ca pe lamaie cu fitzele la mancare, si e experta deja, ca s-a antrenat de la nastere. Azi am fost la un pas sa dau cu oala de pamant de nervi si suparare, pe cuvant. Si ca sa nu dau cu oala am dat totusi cu servetul de bucatarie de pamant si s-a suparat buburuza de numa, si-a incretit pe loc nasul si s-a pus pe plans....de ce tre s-o chinui eu cu mancarea? Am programat-o si la eco abdominala ca nu mai rezist. Si baiatul imi mai facea nazuri dar na, la el nu parea asa dramatic ca era grasunel bine, si oricum el nu statea-n greva cu zilele, nu-i placea masa de pranz prea tare, dar in schimb baga tone de fructe, iaurt, cereale, branza, si-i strecuram pe acolo si carnea uneori, dar Dea e ceva de speriat, nu si nu, nu prefera nici nici nici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

laura ce ma bucur ca dani e bine. luati-o incet cu regimul normal.
flore26 ce fata mare ai. sa-si scoata singura tzitzica de zi! eu m-am chinuit cu zmeul vreo saptamana, pana a priceput ca ziua e fara tzitzi. si acum il mai apuca pofta de lapte peste zi, si atunci primeste lapte praf. iar de dormit, dormim cu "un bebelus se legana..."
asiza . sa se faca denis bine, si sa plecati cat mai repede acasa.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

Dorsilia, noi avem mamici cu bebei mofturosi, am tot discutat acest subiect al nemancatului... exista solutii sa o lasi cu cat mananca nefortata sau nepacalita pana la urmatoare masa, cu nimic de rontait intre mese...

cred ca te stoarce de puteri zilnic ca nu mai stii ce sa inventezi sa ii mai vari cate o linguritza pe gat!

eu zic ca nervii si trantitul oalelor fac mai mult rau decat bine..de ce nu schimbi strategia..pune-o la masa...papa ce papa..nu mai vrea...da-o jos..mai incearca peste juma de ora..las-o nemancata pana la masa urmatoare....fara nervi, fara stress...in primul rand!

nu papa chiar deloc?


Alina,mami de Mihnea-Octavian
varsta Octavian;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

fetele mele mananca bine, fara probleme, in scaunele de masa; iar dupa amiaza, daca le dau banana, ma duc la ele in camera si eu stau pe jos, ele in picioare si musca pe rand
azi am fost la alimentara ca mi-a dat comanda Tudor de mere rosii si galbene; cu caruciorul plin ne-am oprit la tim hortons, eu mi-am luat o cafea (decaf ca de obicei) iar ele au mancat muffins cu fructe(a trebuit sa cumpar doua ca nu se saturasera din una)
iar acum dorm afara dupa cum puteti vedea


Ana,
Stephanie si Isabelle (2 Dec 2006) si Tudor (12 Dec 96)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

DORSILIA te inteleg perfect. Pana acum catva timp asa era si la noi...venea ora mesei, ea nu vroia, eu incepeam sa plang, ea ma vedea pe mine plangand si incepea si ea...si uite asa mai trecea o masa nemancata, o zi cu dureri de cap...Toata lumea imi spunea acelasi lucru: sa am rabdare, sa nu ma stresez,...pana cand am stat de vorba cu cineva si m/am hotarat sa ascult sfaturile ei si cele date ROXANICAI de catre doctorul de la Cluj. Asa ca ii pregatesc masa, daca vrea...bine, daca nu iara bine...pana la masa urmatoare, adica dupa 4 ore, nu primeste nimic...tzitzi deloc ziua.Am facut asa cateva zile...am inceput de sambata sa/i dau polyvit si azi a mancat foarte bine, toate mesele, fara Tv sau jucarii, pur si simplu pe jos, a deschis mare gura, si cand nu a mai vrut s/a ridicat si a plecat ( in 4 labe)...i/am dat apa..si gata.E si asta o solutie...incearca, poate merge si la tine. Te pup!

FLORE ALESSIA LIANE (16-12-2006)
LUNA 11


IMPOTRIVA BANNARII AELITEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shoshika spune:

Seara buna!
Si noi avem probleme cu mancatul... dar doar la partea de legume! Fructele, iaurtul, lapticul le mananca ok. In schimb, cand e vorba de legume cu carnita/ou/peste... e nenorocire. Cu atata inversunare ma refuza... incat imi vine sa ma dau cu capul de toti peretii. N-am facut-o pana acum pt ca am ajuns la o concluzie: NU-I PLACE CUM GATESC! Asa ca... azi a papat de la borcanel. Si a papat foarte bine! Ori ma duc la cursuri de bucatareala, ori investesc in borcanele. Una din doua!
Bine, trebuie sa recunosc ca are perioade si perioade. Acum e in perioada naspa (pentru mine).

Spor la haleala tuturor fulguletilor!

Flori, mama lui Tudor David (30.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shoshika spune:

Mamaana, ce frumos dorm fetele acolo la soare! Si Tudor a dormit astazi afara. Atat de incantata am fost ca s-a oprit vantul si a iesit soarele, incat am stat de drag 2 ore pe-afara...


Ma apropii de 100 de mesaje! Yupiiiiii!

Flori, mama lui Tudor David (30.12.2006)

Mergi la inceput