Miresele anului 2006 (83)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Onutz ce sa facem, mai trebuie si din astea din pacate. Tin pumnii macar sa nu te mai invinetesti.

Kitzy dar fara faina nu se poate? Si fara ardei? Ca nu-mi plac ardeii fierti (daca sunt in stare sa stau sa aleg legumele mexicane de ardei, imagineaza-ti).

Gio daca n-am facut niciodata ciorbitza a la grec, ce sa fac. Am facut multe altele, dar din asta nu. La ciorbitze nu ma stradui prea tare ca numai eu sunt amatoare in familie. De multe ori iau de la mama ca mi-e lene sa fac asa o portie mica de supa/ciorba numai pentru mine. La noi in familie nu s-a facut niciodata ciorbitza a la grec, faceam ciorbitza cu carnitza si legume, dar acrita cu bulion. A la grec am papat la mare in vara si mi-a placut, asa ca daca tot a zis Kitzy ca face, am cerut si eu reteta.

Kreliutz ma bucur ca te simti mai bine. Cu papica, adevarul e ca imi place, de cand eram mica imi place sa ma invart pe langa cratitele maica-mii si s-o ajut la bucatarit. E adevarat ca nici barbatzelul nu-i mofturos (acum e mai mofturos decat inainte sa-l iau, asta e, l-am obisnuit prost), dar il mai pacalesc si eu. El nu poate sa vada morcovii in supa/ciorba, tot timpul ii da la o parte. Ei bine, morcovii astia ii mananca, m-a surprins si pe mine, dar adevarul e ca ies super buni. Cartofii natur, inca o chestie pe care nu o suporta, dar eu ii fac cu putin unt sau crema de unt, sare si patrunjel si asa ii papa.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Aly eu nu sunt prea amatoare de ciorbe/supe. dar barbatii astia ai mei iubesc felul asta de mancare. asa ca e musai sa fac macar odata pe sapt.
Kitzy stai ca vb. prostii. eu nu bag smantana in ciorba, fac doar apa cu faian si galbenus. smantana o punem direct in farfurie. soacra baga smantana in ciorbe si asa de naspa se vede imbranzita...degeaba e buna la gust, caci aspectul lasa de dorit si de multe ori refuz.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

quote:
Originally posted by Giova

Aly eu nu sunt prea amatoare de ciorbe/supe. dar barbatii astia ai mei iubesc felul asta de mancare. asa ca e musai sa fac macar odata pe sapt.



...si eu
cirba de burta, de fasole boabe, taraneasca etc...ciorbe moldovenesti acrite cu bors...toate imi plac, doar cu supele dulci nu prea le am


You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.



Noi 2...
www.flickr.com/photos/10138152@N02/sets/" target="_blank">...si o clipa din viata noastra!

www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

eu nu am folosit defel borsul. eu le acresc fie cu bulion, fie cu otet.

merg sa-mi astept husbandul cu masa pusa. pe urma o tai dupa pitic.


_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Poate daca se dadea hazbandu in vant dupa supe/ciorbe ma specializam mai tare, asa, cum spuneam, doar pentru mine nu ma mobilizez asa usor. El mananca doar duminica putin. Supa de pui o mai mananca si in timpul saptamani, altceva nu.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

al meu e ciorbar innascut!..si de ce m-am temut..ete ca nu am scapat .....tocmai ce i-am facut pt saptamana asta o ciorba de perisoare...pe care am acrit-o cu zeama de varza....combinata cu putin bors la plic ...si vad ca ii place...ca la el tre sa fie acra, nene ...acrita doar cu bulion...ne, nu e suficient...
ciorbe cu smantani n-am facut nici eu ..ca lui ii plac ciorbele clare...si cu gust "normal" ....cica ...in schimb, nu-i plac supele...si eu, acasa, numai de-astea papam....si uite ca acu' tb sa fac ciorbe..si, cum spui si tu Aly, pt mine ma mobilizez ma greu.....de regula cand mai fac vreo ciorbitza cu carne de vita...mai iau din zeama si fac separat o mini-supissa pt mine...
ciorba de burta imi place si me, oana, da' rau de tot nu asa ...
si apropos de dat la o parte....asa sunt eu cu patrunjelul/mararul in mancare..de nu ti-l alerg prin farfurie........nu-mi place de nici o culoare....


E mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

am venit si noi acasa. am stat prin parc, ca e tare frumos afara.
Krelia nici Clau nu e cu supele, de cand sunt cu el, nu mai fac nici eu, si lui marco tare ii mai plac. mai fac strict pt. copil.
Ciorba de perisoare cu zeama de varza e super buna, si eu fac si ii place si lui Clau.
Patrunjelul imi place si mie, dar mararul sa nu-l vad si simt.....

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Neata! Azi dau eu cafea, ceiutzuri si tot ce va mai pofteste inima.
Aly banuiesc ca se poate si fara faina, sincer n-am incercat.
Gio mie nu mi se branzesc supele, in cele in care pun si boia, ies de o culoare alb-portocaliu, arata aspectuos.
Eu in general nu-s foarte mare amatoare de supa, dar Alin e musai sa pape zilnic, asa ca ma conformez, ce sa fac?
Cu morcovii n-avem treaba nici unul, cel putin in supa, eu aia din friptura nu-i suport, dar lui ii plac, patrunjel mai pun in supa, dar nu foarte mult, ca nu suntem amatori, telina radacina o tai marunt si n-are treaba si cea frunze le pun intregi la foc si la sfarsit le scot.
Si ciorba de burta mie imi intoarce stomacul pe dos. Imi place cum miroase si atat.

18 cu posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Neatza!
Kitzy mersi de cafea. Abia m-am dat si eu jos din pat azi, ce bine-mi pare ca maine deja e weekend.
Pe saptamana viitoare fac si eu o ciorbitza de pui a la grec, sa vedem cum imi iese. Parca il vad pe al meu ce o sa comenteze ca-i dau 'zama de morcovi' (maica-mea in ciorbe pune doar zarzavat, adica morcovi, patrunjel, telina, spre deosebire de mine care trantesc pe acolo toate legumele posibile, asa ca el cand aduc ciorba de la mama comenteaza ca 'iar a facut maica-ta zama de morcovi'). Deci daca amestec separat smantana cu zeama din supa si abia apoi o pun in oala nu se branzeste?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Aly am uitat sa-ti zic ca ardeii nu-s musai sa-i pui, doar ca dau alt gust la supa si in mod normal, n-ar trebui sa se branzeasca supa daca amesteci asa, dar mie mi s-a intamplat de 2 ori si nici in ziua de azi nu stiu de ce. Daca vrei fa ca Gio, amesteci un galbenus cu un praf de faina si niste apa si samantana o pui in farfurie.

18+ cu posibil

Mergi la inceput