Muzica la nunta/ Taraf de tigani

Muzica la nunta/ Taraf de tigani | Autor: lai

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca mai exista un subiect pe aceasta tema (apropos de asta, ar fi oare posibil sa facem si pe acest subforum un index de subiecte? sau exista deja unul si nu l-am localizat eu?)

Muzica mi se pare elementul-cheie in succesul unei nunti si voiam sa va rog sa povestiti din experientele voastre, cum ati facut sa gasiti un DJ bun (ma intereseaza in mod special in Bucuresti) si cat de mult v-ati implicat voi - i-ati spus ce fel de muzica (si cata din fiecare stil) sa puna si cand, i-ati dat voi liste de melodii, sau s-a ocupat el de absolut tot?

A doua intrebare - noua ne-ar placea sa avem la un moment dat in timpul nuntii si prezenta unui taraf de tigani. Nu stiu cum sa explic exact, dar ne-am dori muzica tiganeasca 'pura', nu manele si muzica tiganeasca de cartier. Ceva gen Fanfara Ciocarlie sau Taraf de Haidouks. Sau ceva ca in filmul "Pisica alba, pisica neagra" a lui Kusturica. Sa fie eventual un taraf care sa cunoasca si cateva cantece sarbesti. Unde am putea gasi asa ceva? Si, de obicei, cand ai o combinatie de DJ cu taraf, pe ce perioada de timp angajezi taraful? (cate minute/ore?)

Multumesc!

Lai

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Nu stiu sa-ti raspund,dar iti doresc ca acest vis sa devina realitate si sa fie asa cum iti doresti.Succes.




Alba,mami de
Darian Valeriu *17.09.1999
https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Darian
&
Cassian Teodor *04.06.2005
https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Ma gandesc ca o firma de organizari nunti ti-ar putea da cateva referinte. Si noi am vrut taraf, pana la urma am renuntat, ca vorbisem cu o formatie si cei de la formatie au vrut sa ne recomande un taraf dar mi s-a parut destul de scump (1000 euro/ora). Acum nu mi se mai pare asa scump , dar astea au fost printre primele lucruri rezervate.

Cu DJ-ul- niste prieteni de incredere iti pot recomanda pe cineva. De obicei, stiu ca majoritatea isi aleg DJ-ul dupa ce l-au mai "auzit" la o nunta. Cu lista de melodii, merge si nu merge.. asa i-am dat si eu cateva indicatii DJ-ului, i-am zis cam ce muzica mi-ar placea, el imi spunea "da, da" dar pana la urma de-asta iti alegi un DJ; ca sa simta momentul potrivit, sa stie cand sa puna o anumita melodie sa ridice oamenii de la mese. Asa ca, eu m-am resemnat si am mers pe mana dj-ului si a iesit foarte bine.

Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

off-topic: lai, fotograf ti-ai gasit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Multumesc de sfaturi!

Cu luat pe cineva 'auzit' la o alta nunta in cazul meu nu prea merge, am fost doar la doua nunti in Romania in ultimii cinci ani, nuntile au fost ok, dar muzica pe care mi-as dori-o la nunta mea e un pic diferita de cum a fost la ei.

As putea din punctul asta de vedere sa vad ce recomandari ar avea parintii mei, dintre mine + viitorul sot + parintii sotului + parintii mei, doar ai mei sunt in Romania (si oricum pe ei saracii pica greul cu organizatul nuntii). Ei au mai fost la nunti in Romania mai recent.. nu au chiar aceleasi gusturi ca ale mele, dar nu sunt nici foarte departe.

Intre recomandarile lor si recomandarile voastre sper sa ajungem la ceva frumos.

Fotograf nu am inca, cunosti pe cineva bun?

Cum e la scoala? ce studiezi? esti la Ohio State? am o prietena romanca care face doctorat in stiinte politice la Ohio State



Alba, multumesc pentru urari!

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

quote:
Initial creeata de lai

Nu stiu daca mai exista un subiect pe aceasta tema (apropos de asta, ar fi oare posibil sa facem si pe acest subforum un index de subiecte? sau exista deja unul si nu l-am localizat eu?)


Daca facem index, crezi ca o sa fie util celor interesati? Nu de alta, dar ca sa nu mai facem iar munca in zadar...

Catalin


Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Catalin, eu cred ca da. Pe mine cel putin la momentul de fata ma intereseaza tot felul de subiecte specifice legate de nunta, muzica/rochia de mireasa/alte accesorii/verighete/fotograf si cameraman/invitatii/obiceiuri etc., si am incercat sa caut in urma, dar mi-a fost greu sa gasesc ce cautam.
Poate isi mai dau si alte fete cu parerea.

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

DA , eu chiar am intrat sa deschid niste subiecte pe aici.
pe mine ma intereseazasa aflu cat mai multe despre fotograf/ cameraman/ COAFOR/MACHIAJ / buchete de flori/torturi

mie mi-ar fi foarte util sa citesc din experientele altora pentru ca nu am mult timp inainte de nunta (vin in tara cu 3 saptamini inainte de eveniment) si asa m-as duce la tinta

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radoana spune:

Draga lai, cei despre care vorbesti nu canta din pacate muzica tiganeasca autentica, dar iti recomand Mahala Raibanda, canta muzica autentica dar numai si numai pe romani. Sunt foarte buni baietii, dar nu stiu ce sa iti zic in legatura cu pretul.

Daca nu ai fotograf sau cameraman... iubitu meu filmeaza la nunti, si pot sa zic ca din ce am vazut mie mi-a placut ce a iesit. Nu pot sa zic k e profesionist dar am vazut filmari destul de aproape de profi, numai k o face din pasiune ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Radoana, multumesc pentru sugestii. Intre timp am gasit si taraf de tigani, si fotograf si cameraman. Eu inca nu i-am vazut/auzit (doar la telefon un pic) ca nu am ajuns inca in tara, dar sper sa fie bine.

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

quote:
Originally posted by radoana

Draga lai, cei despre care vorbesti nu canta din pacate muzica tiganeasca autentica, dar iti recomand Mahala Raibanda, canta muzica autentica dar numai si numai pe romani. Sunt foarte buni baietii, dar nu stiu ce sa iti zic in legatura cu pretul.

Daca nu ai fotograf sau cameraman... iubitu meu filmeaza la nunti, si pot sa zic ca din ce am vazut mie mi-a placut ce a iesit. Nu pot sa zic k e profesionist dar am vazut filmari destul de aproape de profi, numai k o face din pasiune ;)

Experienta este cel mai dur profesor, pentru ca intai iti da testul si apoi iti spune care era lectia.




Radoana ,pe mine ma intereseaza un cameraman .Vad ca nu ai PM ul deschis ca sa vb mai multe .Si un fotograf ma intereseaza si vreau sa aflu si preturi daca se poate .Poate ne si vedem pe tema asta .


Mergi la inceput