medic budimex

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

Poate ca Dl Dr. Stoica e un om care se ia si dupa un simt interior, nu numai dupa cunostinte si experienta. Sunt cazuri, cum a fost la baietelul nostru, in care solutiile obisnuite au rezultate surprinzatoare si trebuie sa mai intervii cumva.

Noi am fost de acord cu toate interventiile chirurgicale propuse de dansul, caci fiecare a fost gandita bine si am avut incredere in judecata dansului. Scopul fiecareia a fost sa-l ajute pe copil, si fiecare din interventii a avut rezultatul ei benefic. Interventiile au fost simple, de scurta durata, si recuperarea copilului a fost rapida.

Ca o completare la ce s-a spus anterior:
Una spun colegii (o parte din ei) despre Dr. Stoica, alta spun parintii.

Am aflat, din diverse surse, ca publicitatea ii dauneaza printre colegii de aceeasi specialitate. Si la inceput (nu stiu cum e vazut acum de aceeasi oameni) diversi colegi din alte specialitati nu aveau incredere in dansul (fiindca atunci cand a venit in Bucuresti au considerat ca este tanar si nu stiau de ce e in stare).

In schimb, parintii care l-au cunoscut si il cunosc duc vorba mai departe. In timpul spitalizarii am auzit numai laude la adresa dansului, si chiar de la parinti ai caror copii au fost operati inca de cand sosise in Romania (si erau cazuri destul de dificile din punct de vedere chirurgical).

Din pacate, chiar daca mai are ceva sustinere prin spital, uneori se vede ca duce o lupta foarte grea aici in Romania, intr-un colectiv roman. Dar cred ca binele pe care dansul si alti medici il fac li se va intoarce cumva.

- Andrea -


Atitudinea naste altitudinea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

Nu il cunosc pe Dr Stoica, dar daca aici s-a afirmat ca nu i-a bacsis si apoi vine cineva si spune ca se vorbeste printre colegii lui ca nu e asa de bun, EU SUNT CONVINSA CA E UN MEDIC FOARTE BUN; colegii lui arunca vorbe tocmai ca le srica lor piata; un astfel de medic, insa, din pacate nu va avea viata buna in spitalele de stat din Romania tocmai din cauza colegilor; spun asta in cunostinta de cauza, sunt pacienta unui alt medic exceptional, Dr. Tutunaru, care nu este "la fel de bine vazut" de personalul medical, pe cat e de apreciat de pacientele lui; este rusinos un asemenea comportament din partea unor asa zise cadre medicale, pentru care conteaza in primul rand ce ii bagi in buzunar si in cele din urma si persoana ce le solicita serviciile.

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
POVESTEA NOASTRA
UN ANISOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Ma bag desi nu-l cunosc insa m-a impresionat ce s-a scris.Nu se poate face o lista cu oameni de valoare,cu profesionistii desavarsiti?Un subiect ca cel initiat de Noe,cu oamenii frumosi?Sunt atat de dezamagita de clasa politica incat am nevoie sa mai cred in ceva.Dar as vrea sa nu aiba nimic urat,daca o mamica spune ca i s-a salvat puiul,sa nu vina altcineva sa spuna adevarat,dar parcheaza masina pe interzis sau o alta ineptie asemanatoare.
Pentru mine,acest subiect a fost cadoul romanilor pentru tara de 1 Decembrie.

Am fost total pe langa subiect,de va deranjeaza il editez si-l sterg,insa m-a impresionat un asemenea om.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelageo spune:

buna oameni buni,eu sunt mamica unui regretat ingeras.
Pot spune ca Dn-l Sergiu ar fi vrut sa-l salveze dar timpul a fost contra,,nu ies lucrurile mereu cum ne dorim noi,,
Na-s putea spune ca este concurenta la budimex,este singurul neurochirurg deacolo si sincer este respectat de toata lumea,nu cred ca ar putea avea dusmani,un om ca el.Cred ca toata lumea il iubeste.Doar cine nu-i intelege comportamentul face glume copilaresti pe seama lui.
Binenteles ca mai se gasesc rautati,ca ex. este numit ,motociclistu sau fetita pt.ca este prea dragut si finut pt.ei.
Sincer nu am mai intalnit pe cineva ca el,este bun,modest,rabdator ,are foarte multe calitati,este un exemplu pt. noi toti.
Sii ce este foarte important ,are grija si de bietii parinti, care sunt disperati in asemenea momente,este ca un medic pshiholog pt. ei.
Cred ca are acel har Dumnezeiesc,care putini il avem,
ce sa mai,este un domn,avem ce invata de la el.
Pentru cei care au nevoie de el, nr de tel al lui ,0721375262, este foarte ocupat,dar incercati,nu aveti ce pirde,mai bun ca el nu ve-ti gasi.
Multa sanatate tuturor,craciun fericit.
Priviind prin ochii lui,deodata nu mai suntem atat de rai.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

Nu este inghitit de toata lumea, asa ca sa fim realisti.
Chiar poate fi ca un ghimpe in spate, in conditiile in care, oameni precum o anumita asistenta principala intr-o operatie, cer bani ,fara obraz, de la parinti.

Dar se va descurca. Daca era singur, era mult mai greu. Dar chiar are si sustinatori printre colegi.

O precizare: e si el om, ca toti oamenii, si nu e perfect.
E posibil sa nu stie totul despre ce se intampla in lume si din aceasta cauza sa ii scape afirmatii dureroase pt un parinte.

Nu stiu daca i-a spus unei mame ca copilul ei "poate va fi" sau "va fi" o leguma, dar imi dau seama ca e bine ca parintele sa cantareasca tot ce aude si sa nu puna la inima diagnosticul niciunui medic. Sa caute pana in panzele albe solutii pt propriul copil, sa creada si sa faca tot ce poate pt a-l ajuta.
(Eu am auzit de caz similar cu al acelei mame, care avea toate sansele sa isi revina, sa traiasca normal, doar ca informatiile despre aceasta si locul in care e posibil nu prea sunt la indemana oricui si nici macar la indemana tuturor medicilor care ar trebui sa stie...)


- Andrea -

Atitudinea naste altitudinea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelageo spune:

Da ai dreptate,e si el om ,are si el defecte,normal,doar ca are mai putine decat noi.Parerea mea.Atatea multumiri si laude asupra lui nu vin degeaba...
Si da, nu este inghitit de toata lumea,mai sunt persoane din cadrul medical care-l contrazic din anumite puncte de vedere.Insa amuzant este ca are urechi ptr.parinti copiilor,dar nu si pt.personalul spitalului.Nu prea l-am vazut sa le acorde atentie.Si sincer uni chiar se consumau pt. asta.Deseori asistentele mutau copii dintr-un pat intraltul cu drenajele exterioare deschise,si uiteasa zapacea bieti copii.Deseori se vaitau ca nu au suficiente cunostinte pt. ingrijirea copiilor cu probleme neurochirurgicale.Si-l acuzau pe D Sergiu ca nu le invata.Dansul ne invata pe noi parinti ce sa facem ,dar nu si pe ele.Acum cred ca au invatat si ele,au trecut 3luni deatunci.
Ca sa mearga totul bine ar trebui sa existe sectie speciala de neurochirurgie,dar nu exista momentan.Si foarte important,trebuia sa fie adus un tomograf anul acesta.Tare sunt curioasa daca l-au adus,ar fi un pas mare,in ajutorul Dn. Sergiu,nu ar mai fi nevoit sa astepte rezultatele tomografului 1-2-3 zile.
Si chiar se va descurca ,are mult lipici la oameni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

Au tomograf, cel putin de o luna si jumatate, stiu sigur.
Si e bine. Inainte de operatie medicul poate vedea o tomografie la zi. Asa a fost la noi.


- Andrea -

Atitudinea naste altitudinea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelageo spune:

Tare ma bucur ca au tomograf,acum,este un pas mare.
Si sa stiti oameni dragi,ca eu nu am dar spaga nici un leu,la budimex,la terapie intensiva,pt. nu aveam de ce ,cred.
Cand am operat baiatul am dat 50 de lei ,unei Doc anestezista,foarte simpatica,Pik,si a fost multumita.
Si cand am nascut la Polizu,nu am cotizat,am avut un medic rezident ginecolog,f. dragut,Pop Lucian,care na primit nimic,,,lasat-i doamna ca o sa aveti nevoie de ei,doar aveti un copil cu probleme,,,
Mai sunt si oameni cu bun simt,care nu trag de buzunarele amaratilor.
Sper sa dau in viata numai peste acest gen de oameni,si voua va ure la fel.

Mergi la inceput