LMA! Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (111)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

Tema zilei:
-betisoare de urechi (numai supravegheata), daca i le dau, sta cuminte vreo 10-15 min. le imprastie pe jos, le aduna, iar le imprastie..
-are un fel de orga cu butoane animale, apesi unul si face ca animalul respectiv.i-am luat-o cand avea vreo 6 luni si nu s-a plictisit de ea nici acum.
-carticele. orice gaseste, imi aduce sa-i arat poze si sa-i citesc.
-papusi. le pupa, le piaptana, le da sa pape, le face nani.
-mai nou, are un calut de calarit si ii place s-o plimbam prin casa cu el.
-de sertare s-a cam plictisit, am lasat-o de la inceput sa-mi scoata tot din ele, acum nu prea mai prezinta interes.

eva ioana (08.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

quote:
Originally posted by dianocica

dandusa te rog editeaza. chiar vreau sa citesc. si vezi sa pui sursa

diana si david 03.12.06


Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda www.babycentre.co.uk/baby/safety/chokingguide/" target="_blank">Prim ajutor www.gahospita.go.ro/toxapel.html" target="_blank">Toxapel



cum puii mei sa editez?...,tu vezi cit este scris acolo?...
n-are nimeni o bagheta magica?abracadabraaaa
sursa este www.casaretro.com/revista/?pag=main" target="_blank">asta



Faceti ceva...orice/oricit
Ionut/Teo/www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sonia /www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

bai nene...,frinaaaaaaaa,tema zilei se refera la jucarii adevarate pt copii ,nu improvizate...,deci reluati va rog...




Faceti ceva...orice/oricit
Ionut/Teo/www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sonia /www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

quote:
Originally posted by dandusa

quote:
Originally posted by dianocica

dandusa te rog editeaza. chiar vreau sa citesc. si vezi sa pui sursa

diana si david 03.12.06


Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda www.babycentre.co.uk/baby/safety/chokingguide/" target="_blank">Prim ajutor www.gahospita.go.ro/toxapel.html" target="_blank">Toxapel



cum puii mei sa editez?...,tu vezi cit este scris acolo?...
n-are nimeni o bagheta magica?abracadabraaaa
sursa este www.casaretro.com/revista/?pag=main" target="_blank">asta



Faceti ceva...orice/oricit
Ionut/Teo/www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sonia /www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Darius





voi stiti ca o mare parte din treaba mea la serviciu consta in schimbarea lui a, i, s, t in diacritice? manual...adica luat la mana cuvant cu cuvant...ma impusc cand vine asa ceva, desi le tot trimitem adrese...si sunt pagini intregi...

chris + alexandra
varsta alexandra
bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

Buna

pun pariu ca deja ma credeati neserioasa cu pozele dar abia acum am terminat cu ele.

cine doreste, cine pofteste - Adina la 1 anisor

sunt poze din 3 zile(sambata, duminica si luni - zilele in care noi am petrecut) si sunt cam amestecate pe acolo pt ca au mai multe surse - aparatul meu, al Danei si al lui Dolores. O sa fac maine ordine in ele ca acum nu mai am putere.

vizionare placuta


de ametita ce sunt am pus mesajul si la sf capitolului trecut

Raluca cu www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Revin sa-mi cer scuze ,in special Dianocicai,pt.ca am inteles gresit. Eu consideram ca fiind de la inceput printre voi nu ar fi trebuit sa se intruneasca consiliul. Sunt veche pe aici chiar daca in ultima vreme nu mai scrisesem deloc.
Sper ca nu am reusit sa ma transform in "ciudata grupului"....
Am citit tot ce ati mai scris zilele astea si sper ca nu eu am fost motivul pt.care Diana a postat mai rar .
Va multumesc pentru felicitari si incurajari , sa stiti ca voi fi mereu alaturi de voi si de bebeii vostri si n-o sa ma mai supar daca nu mi se vor raspunde la intrebari.
Va pup dar nu inainte de a-i ura micutului Daniel al Laurei13 sa te faci mare si sa-i bucuri pe parintii tai.


slideshow rares stefan la 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

si mai aveam o restanta

pe 12 nov 2006 s-a nascut o fetita bucalata Adina

Duminica dimineata, 12 noiembrie 2006. O zi rece, cu lapovita, posomorata sau cel putin asa parea dimineata. pentru mine ce-a mai frumoasa zi din viata. Trebuia sa ma prezint la spital, pentru inducere, asta daca nu se intampla sa nasc de la sine pana la acea data, pentru ca placenta era putin imbatranita.
Ne-am trezit dimineata devreme, eu de pe la ora 6 ca nu mai puteam sa dorm, aveam asa emotii... si pe la 9 am ajuns la spital. Doamna doctor ne astepta si m-a condus in sala de consultatie, ma vede si spune sa mi se faca clisma si apoi injectia cu calciu pentru stimularea contractiilor, contractii care existau dar erau neregulate. injectia mi s-a facut la 10:15, urmand ca la 11 sa mi se faca textul la ocitocina. Apar contractile regulate la 4 minute dar nu foarte dureroase si mi s-a spus ca de acum asteptam sa evolueze.
Eram inca linistita, in sala de pretravaliu cu inca o viitoare mamica internata cu putin inaintea mea, mai povesteam, ne mai plimbam ca asa ni s-a recomandat. La ea au inceput contractii serioase, la mine nici o schimbare, nu scad in intensitate dar nici nu evolueaza. La 5:30 doamna doctor a decis ca a venit momentul sa rupa membranele - doare destul de tare dar mi se spune ca de acum vor veni contractiile mai puternice, mi se face si o injectie cu mialgin si intradevar in 10 minute incep contractiile adevarate. Dor mult mai tare dar oricum sunt suportabile. La ora sapte la dilatatie 5 este chemat si anestezistul pentru montarea epiduralei. Vine destul de repede si ma duce in sala de nasteri pentru montarea cateterului.
Durerile incep sa scada in intensitate pentru 4 contractii, dar la ce a urmat sigur nu ma asteptam.
De dimineata fusesem cu o moasa foarte draguta dar in acel moment s-a schimbat tura si a aparut ceea ce mie nu mi s-a parut a fi om. Doamna doctor a plecat sa faca vizita, ca era de garda si am ramas doar cu moasa.
Dupa patru contractii in care simteam durerea scazand in intensitate, incep contractii din ce in ce mai dureroase de imi venea sa ma urc pe pereti. O anunt pe moasa care imi spune senin ca asta este la unii are efect anestezia la altii nu si ca oricum asa e mult mai bine ca o sa pot sa ma concentrez mai bine la ce am de facut.
Efectiv plangeam si o rugam sa il cheme pe anestezist sa vada ce se intampla sau pe doamna doctor. Intr-un final cheama o alta doctorita rezidenta care era si ea de garda si care spune ca dilatatia este de 7, 8. nu dupa mult timp a aparut si doamna doctor a mea, care era socata de starea in care ma gaseste plangand in hohote. ma cearta ca nu am anuntat-o, dar ii spun ca eu am incercat dar moasa nu a vrut deloc sa ma ajute. Iese cu scandal si cu plecarea moasei si venirea unei alte asistente. din acel moment 7.45 doamna doctor nu a mai plecat de langa mine. mi se face o noua doza de anestezie de asistenta dar nu apare nici un rezultat si este chemat anestezistul. mi se verifica tensiunea si mi se mai face o doza la care se mai adauga si o injectie dar nu mai stiu cum se numea.
Pleaca anestezistul spunand ca de acum sigur se rezolva dar la mine nu apare nici o ameliorare a durerilor. Ajunsesem sa ma rog sa mai intarzie sa nu fie asa de dese ca nu mai rezist. Am ajuns la dilatatie noua si incep sa imping, dar asa de tare durea ca nu ma puteam concentra sa imping cum trebuie. dupa 3 incercari nereusite reusesc si inteleg in sfarsit ce trebuie sa fac. dilatatie e 10 dar copilul e sus pozitionat si doamna doctor incepe sa se gandeasca la cezariana - dar mai incercam totusi de cateva ori si copilul incepe sa coboare.
asa tare impingeam in contractii ca intre ele nu mai vedeam bine ci cu pete de culoare si eram intr-o stare de semiconstienta. pentru ca Adinutza cobora deja bine se decide continuarea pe cale naturala. a venit momentul cand mi s-a spus ca ne mutam pe masa de nasteri ca dupa inca 3 contractii o s-o tin in brate. incercam sa ajung la masa cu ajutor bineinteles dar parca picioarele nu mai raspundeau la nici o comanda, mai mult m-au tarat. urmeaza cele 3 contractii si dintr-o data doamna doctor imi spune sa nu mai imping si sa ma relaxez urgent ca fata are circulara de cordon f stransa. i se taie cordonul si efectiv in acele momente am simtit cum paraie ceva in mine, m-am rupt tare de tot…
Iese cu bine si Adinutza si o iau in primire asistentele. In momentul cand am vazut-o parca totul a trecut, nu ma mai durerea nimic. Dar ea nu plangea, cum credeam eu ca era normal, o vedeam ca se misca pe masuta unde era dar nu scotea nici un sunet si m-am panicat. Mi s-a explicat e foarte normal si e chiar bine pentru ca acum i se curatau plamanii, in cateva secunde incepe sa urle ca din gura de sarpe si toate temerile s-au dus. I s-a dat nota 9 datorita circularei de cordon ca altfel era perfecta. fata usor echimozata dar era sanatoasa tun. La 8.50 printesa mea venea pe lume. Avea 3900 gr si 53 cm lungime. Un dovlecel cum i se spunea pe sectie.

Dupa ce m-a terminat de cusut, o ora si jumatate a durat, doamna doctor a iesit din sala sa vorbeasca cu Ionut si eu mai raman pentru cateva minute pana se termina perfuzia ce o aveam in mana, dar simt ca mi se face rau, nu mai vad bine, aud totul ca pe fundal si apuc sa ii spun toate astea asistentei care imi ia repede tensiunea, apoi inca o data repede si o ia la fuga. Am inceput sa ma gandesc ca ceva nu e in regula si o aud spunadu-i doamnei doctor ca am tensiunea 6 cu 4 si scade, moment in care m-am panicat. Ganduri negre au venit. Am reusit sa aduc pe lume o fata frumoasa si sanatoasa si ca vreau sa o si cresc nu sa mor tocmai acum. A venit de urgenta si anestezistul , mi s-au montat inca doua linii de perfuzii date la maxim, si chiar fortate de asistente sa mearga mai repede si dupa vreo zece minute de semiconstienta in care eu ii vedeam si ii auzeam, dar nu puteam sa relationez incep sa imi revin.
Ce a fost greu trecuse, iar din acel moment au urmat doar etape de refacere normala dupa nastere, cand surprinzator m-am simtit chiar foarte bine. Am mai ramas totusi in sala de nasteri inca 2 ore datorita acestui eveniment si abia apoi am fost dusa in post partum. M-am simtit chiar super bine si tot ce vream era sa ajung mai repede la Adinutza mea scumpa. A durat totusi cateva ore bune pana cand ne-am reintalnit.

Asta e povestea noastra. O POVESTE CU HAPPY END!

A fost un an minunat si asta o spun acum dupa un an, cand am un copil sanatos si fericit, sau cel putin asa cred eu.
Am avut si o perioada neagra in acest an, am trecut prin cele mai adanci vai ale disperarii dar astazi am un copil minunat. Chiar daca nu va stii asta poate niciodata, exista un om caruia nu pot decat sa-i multumesc zi si noapte in gand, d-na doctor Lupu de la sp Grigore Alexandrescu, fara de care astazi nu stiu daca as fi avut ce sa sarbatoresc. Un om si un doctor desavarsit. Am incercat sa raman tare si optimista tot timpul si asta va sfatuiesc si pe voi. Fiti tari pentru copii vostri ca ei de asta au nevoie de la noi.

Am reusit sa gasesc in mamicile minunate niste prietene adevarate, iar in fulguleti niste copii adorabili pe care ii iubesc nespus.


Raluca cu www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

anul trecut pe vremea asta....ma gandeam serios sa plec la spital!
stiu, stiu, inca nu e 14, dar nu mai am rabdare, vreau sa va impartasesc povestea noastra, pentru cine e curios....e cam lunga....

Povestea mea incepe demult, pe 3 iulie 1999. Aveam 19 ani si am ramas insarcinata. Am facut un avort. A fost cea mai grea decizie luata vreodata, una cu care nu voi fi niciodata impacata. Atunci mi-am jurat ca nu voi mai ramane insarcinata decat atunci cand toate lucrurile vor fi bune in viata mea. La inceputul anului am decis ca ar fi timpul sa facem un copil. Totul parea minunat. Pe Florin l-am cam pacalit, nu vroia un copil chiar atunci, ci vroia sa mai asteptam vreo cateva luni, eu i-am spus ca niciodata nu se prinde din prima. Singura data cand am facut sex neprotejati am ramas insarcinata. Pe 10 martie 2007 am aflat ca vom avea un bb. Eram despartiti....parea a fi pentru totdeauna. Trebuie sa zic ca nici o clipa nu mi-a trecut prin ca sa mai fac un avort, chiar daca trebuia sa imi cresc copilul singura. Pana la urma ne-am impacat, fara ca el sa stie de copil.
Am avut o sarcina minunata. Nici o zi cu greata, doar oboseala multa spre sfarsit. Si multe dureri de spate.
Ultimul mesaj pe forum pe 13 noiembrie 2006, ora 17.09 " Eu pupic pe ziua de azi, ma duc acasa sa pap, ca e foamea mareeeee!
Ca de obicei, ne auzim maine, eu tot pe baricade! Ca de nascut.... in alta zi.”
Seara am fost la o sfintire de casa. Pe la 22 au inceput contractiile, usoare la inceput, apoi mai puternice, la 5-6 min, dar destul de neregulate. Am facut o baie calda, apoi m-am bagat in pat. Ne-am uitat la TV, pe la 23 erau tot mai puternice, nu mai puteam sa stau jos in contractie. La 23.40 am ajuns la spital. Jos, in triaj, nu era nici un doctor. Am spus ca sunt in sapt 40 (fara o zi) si am contractii. Asistenta a sunat la doctor/doctorita de garda si aceasta i-a zis sa ma interneze, o sa ma vada sus. La 23.59 am fost internata in spital. Sus, in sala de nasteri nu era nici un doctor. Era o moasa, care mi-a facut un consult. Mi-a spus ca nici nu incepusem sa ma dilat, poate voi naste a doua zi la pranz. Am intrebat de epidurala….a inceput sa zambeasca….NOAPTEA? NU! Am coborat la Florin si am inceput sa plang. Rau. Pentru ca nu vroiam sa raman internata, daca nu nasteam ATUNCI! Florin, sec, in stilul caracteristic: „acum esti internata, eu nu te mai iau acasa!” . Am sunat la mama, i-am spus sa stea linistita, ca eu nu nasc prea curand. A spus ca va veni a doua zi dimineata. Am sunat la Andrea, a vrut sa vina la spital, dar nu am lasat-o pentru ca eu oricum nu nasteam. Dar pe Florin nu l-am lasat sa plece. Daca tot nu vroia sa ma ia acasa, atunci sa stea cu mine.
Si au inceput.....contractii tot mai dese si mai puternice. Pe la 2 am urcat sus, moasa mi-a spus ca ma cautase doctorul sa ma consulte. M-a consultat ea, incepusem sa ma dilat…..1cm!
Am coborat din nou la Florin. Am stat cu el, ma plimbam, ma sprijineam de el la fiecare contractie, respiram impreuna. A fost minunat! A! Si mai ieseam si la o tigara din cand in cand.
Pe la 3.30 am urcat din nou sus, ma durea cam tare. M-a consultat din nou moasa: dilatatie 2cm! Muream..... Totusi a spus ca imi va face clisma, sa o am facuta. S-a rezolvat si problema asta, desi cam greu pentru ca plecasem la baie fara hartie igienica. Cu greu am ajuns la toaleta a doua oara!
Am coborat din nou la Florin. Si ma durea. La 4.15 am iesit la o ultima tigara. In contractii, la 0 grade celsius, eu fumam.
Apoi am urcat sus, mi-am zis sa ma odihnesc un pic. M-am asezat in pat, cred ca am atipit un pic. Apoi au inceput contractiile adevarate. Si ma durea rau. M-am dus sa o caut pe moasa, care dormea si m-a repezit….ca nu are ce sa vada dupa 1h. Era 5. Totusi am insistat, ca ma durea rau. M-a urcat pe masa si s-a facut VERDE: eram dilatat de 7-8 cm! M-a coborat de pe masa, m-a asezat pe pat si a tipat la mine: „Sa nu nasti, sa nu impingi, ma duc sa o sun pe Mihalceanu (doctorita mea)”. Apoi au inceput contractiile groaznice. Tin minte ca intre contractii ma gandeam ca nu are rost sa ma plang, ca si asa nu are ce sa imi faca. Cand venea contractia o luam pe moasa de mana si ii spunea: „Faceti-mi ceva ca ma doare! Faceti-mi ceva ca ma doare!”. Nu stiu cat am tinut-o asa. La un moment dat a venit doctorita, m-a urcat pe masa si a zis ca daca imping de 3 ori voi avea copilul in brate. Faza faina a fost ca vreun minut, doua nu am mai avut contractii, ca nu stia doctorita ce se intampla. Apoi a venit contractia si eu am inceput sa „imping”, adica sa tip. Mihalceanu si-a ridicat capul dintre picioarele mele si a zis: „Daca impingi asa stam aici 3ore! Ca atunci cand te c….” EXACT ASA A ZIS! Si asa am facut! Dupa 3 contractii si trei impingeri, la 6 si 10 l-am auzit tipand! Copilul meu! Minunea mea! Viata mea! Totul! Inceputul! Va jur ca nu am mai simtit nici o durere, nimic, doar......fericire? e putin spus! Un sentiment ce nu l-am mai avut niciodata pana atunci! L-au luat la curatat, eu am inceput sa plang....E VANAT! E VANAT! Mihalceanu a inceput sa rada si a zis ca e un copil roz, roz, cum pot eu sa spun ca e vanat?! Mi l-au adus sa il vad, tin minte ca ma gandeam ca e atat de mic si fragil si eu atat de neindemanateca. Dar l-am pupat pe manute. Atat de mici……si frumoase!
Pentru mine atunci a inceput greul.....o luna, odata cu cusatura (total neinspirata) facuta de doctorita.
Dar copilul meu.....ERA PERFECT! Stateam in sala de nasteri si il auzeam plangand si nu imi venea sa cred. Ca e al meu! Ca m-a binecuvantat D-zeu cu un copil. Totul s-a schimbat, parca lumea se invartea in sens gresit pana sa il nasc pe Dani! Acum totul e.....minunat, perfect. Ce cuvinte banale, ce nu pot descrie nici pe departe ce simt pentru copilul meu. In fiecare zi mai mult!

Multumesc Doamne pentru copilul meu! Multumesc ca m-ai iertat pentru ca am renuntat la un alt copil, multumesc ca m-ai binecuvantat cu aceasta minune!

Iti multumesc Dani ca ai ales sa faci parte din familia noastra, ca esti copilul nostru! Voi incerca in fiecare zi din viata ta sa te fac sa zambesti, sa razi! Te voi ocroti atat cat voi putea si imi vei da voie! Si te voi iubi toata viata! Indiferent de ….orice! Pentru totdeauna! Pentru mami si tati esti TOTUL! Ne intregesti familia, ne dai motive sa zambim atunci cand suntem necajiti! Ne luminezi zilele si viata!
Sa iti dea DD o viata minunata, plina de sanatate, fericire, noroc si multe multe bucurii!
Te iubim! Azi mai mult ca ieri si maine mai mult ca azi!

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

quote:
Originally posted by chris80






voi stiti ca o mare parte din treaba mea la serviciu consta in schimbarea lui a, i, s, t in diacritice? manual...adica luat la mana cuvant cu cuvant...ma impusc cand vine asa ceva, desi le tot trimitem adrese...si sunt pagini intregi...



[/quote]

da' cum rezisti?...,ca eu mi-as fi bagat picioarele ...,mi se pare ingrozitor...sa modifici cuvint cu cuvint un astfel de mesaj...

ps:daca nu apare zina buna cu bagheta...,editez de tot ca sa nu enervam pe cineva...



Faceti ceva...orice/oricit
Ionut/Teo/www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sonia /www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by veronici

Revin
si poate de data asta si stai mai mult pe la noi . eu am mai explicat o data si o fac dinnou. sunt f multe fete care scriu. cand citesti o data pe zi, oricate ferestre ai lasa deschise, tot e greu sa raspunzi la toata lumea. si inevitabil iti vin in minte fetele care scriu des, cu care dai nas in nas in fiecare zi. si, evident, chestiunile urgente. de aceea atunci cand apare cineva nou, sau se intoarce o fata care nu a scris de multicel, dureaza un pic pana .. intelegi tu...deci nu e rea vointa la mijloc. daca te bagi un pic in seama cu raspunsuri pt toata lumea sa vezi ce repede te prinzi in hora


diana si david 03.12.06


Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda www.babycentre.co.uk/baby/safety/chokingguide/" target="_blank">Prim ajutor www.gahospita.go.ro/toxapel.html" target="_blank">Toxapel

Mergi la inceput