retete arabesti/ramadan (4)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
wow hannen, multam fain de tot de retetele pentru tofu, am sa caut sa vad daca gasesc ingredientele si sosurile de care zici tu...dar parca iar vad niste fete de-alea prelungi si nedumerite de parca as intreba de chiloti la mag de fructe
va pup pe toate si va doresc o Duminica placuta

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Azi am facut salata de vinete. vinete tocate am adaugat ceapa tocata , tahini si zeama de la o jumatate de lamaie. a iesit supe. Nu am pus usturoi. Data viitoare.
Voi cum mai folositi tahini, in afara de humus si salata de vinete? Daca e vreo reteta in listuta sa-mi spuneti si mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

quote:
Originally posted by hannen

Monica,imi cer scuze ca te-am lasat singura sa te lupti cu bucataria!
Tofu poti sa-l faci supa ,numai daca ai miso(pasta de fasole) .Ti-am mai zis ,daca sunt magazine cu produse japoneze sigur o gasesti.
Se face ff usor!
Sau poti sa faci asa,tai tofu in cuburi de 2 cm si-l pui intr-o oala la fiert.Dupa2-3 minute scurge-l intr-o "sita".Tai o bucata de praz,una de ghimbir,un catel de usturoi .Intr-un wok infierbinti o ligura de ulei si pui legumele taiate la calit,adauga 150-200g de carne tocata si caleste rapid,micsoreaza focul si pune 1/2lingura de tobanjan(chinese spicy miso-chili paste) ,1/2lingura de oyster sauce,2 linguri de sos de soia(daca ai 2 linguri de sake (alcool) si 1 lingura de miso paste-rosie).Adauga tofu si cam jumate de pahar de apa.Fierbe putin si adauga o lingura de potato strach dizolvata in putina apa.Amesteca bine si inchide focul!
Deasupra "prelinge" putin ulei de susan si niste praz taiat marunt!
Pofta mare!

La supa faci asa,pui apa cu "dashi"(un fel de instant de peste,il gasesti gata preparat precum knorr,sau gasesti fulgi de peste pe care ii fierbi in apa apoi ii scoti,ce ramane se numeste dashi) si acolo pui tofu taiat cuburi.Poti sa pui si niste scoici,sau doar putin praz la sfirsit,sau poti sa pui tofu cu alge(wakame) ,sau cu asparagus verde,sau cu ciuperci.Ideea e ca merge ceva alaturi de tofu in oala.Nu prea multe,te hotarasti tu!
Fierbi putin si la urma dizolvi o lingura,doua de miso-paste si o pui in oala.Stingi imediat focul.Deasupra arunca niste rondele de praz!Si ai o miso soup de tofu cu ce alegi tu in combinatie!E foarte buna!

Eu sunt in pana de idei!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati



Hannen sa stapanesti sanatoasa ce am vazut eu la "noutati" !
It's !!! Exact acel albastru mi l-am imaginat cand ai scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

buna fetelor,
eu astazi am facut Falafel dupa reteta dodo , ah ce simplu a fost ca nu a mai trebuit sa fierb nautul
si am dat Bilutele prin susan(nu mai tin minte cine a zis pe-aici pe la subiect ca face asa...dar multumesc din suflet tuturor) au fost tare bune
acum am la fiert naut(deci tot n-am scapat) sa fac "mancarea de boabe" de la Ortansa
fetelor vazusem pe culinar(este un sub aproape identic cu cel de aici) numai ca nu prea inteleg ordinea si denumirea retetelor...
este o retete cu ardei gras roshu copt, si rosie coapta...mmm...abia astept sa o prepar...da uite ca-mi scapa numele
www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=16191" target="_blank">AICI aveti linkul
va pup pe toate si revin cu poza cu boabe

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post




Monica vin si eu la "apel", mai pe apucate...insa te urmaresc si ti-am admirat fiecare fel prezentat .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

quote:
Originally posted by dumitrulaura

Azi am facut salata de vinete. vinete tocate am adaugat ceapa tocata , tahini si zeama de la o jumatate de lamaie. a iesit supe. Nu am pus usturoi. Data viitoare.
Voi cum mai folositi tahini, in afara de humus si salata de vinete? Daca e vreo reteta in listuta sa-mi spuneti si mie.



Noi mai mancam tahina cu miere neagra.
Cantitatile sunt aproximative n-as putea sa zic ...depinde de gust.
Merge cu lipie...yummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

norocuta,sar`na!
Fetele cit ati lasat nautul la inmuiat pt. falafel?
Al meu zice ca nu-i de ajuns numai o noapte,cica sa-l las vreo 2-3 zile!!Acu nush ce sa fac si nici cum sa-l toc marunt,deocamdata e la "baie" prelungita!
Norocuta,ia spune tu,taameya din ce se face,din naut sau din foul ca omul meu ba ca din foul!!nu mai pricep nika!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Buna fetelor,
Hannen, eu am lasat nautul la inmuiat o noapte si apoi a doua zi l-am scurs intr-o sita si l-am bagat la "tocat" in masina de tocat electrica.
nrocutza, multumesc
Eu astazi am facut o Moujdara si niste Vinete prajite cu usturoi
va pup si fug la pitici


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Care mancare din listuta e facuta cu bob ca nu ma descurc deloc si nu am rabdare sa caut la fiecare. Am luat bob la conserva. Pls. o sa mai caut totusi dar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Laura, ultima care-mi este proaspata acum in minte este Maklouta(chiar aici la ultimul capitol data de Ortansa...)...mergi in lista si da clic pe ea ...eu n-am pus bob fiindca nu am avut...piz fa si tu o poza sa-l vad si eu

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Bobul asta de care vorbesc este verde si mare. seamana cu fava beans. Daca dai pe google serch la images , fava beans cam asa arata. la noi la Romania se gaseste in conserva de la Durra. Au si salata de vinete gata facuta, si naut . Chiar si sarmalute din alea micute. Si citisem aici la un oment dat , facuse cieva o mancarica , cu fasole verde boabe nu pastai si nu mai stiu unde e.

Mergi la inceput