Pentru secretii galbene in nas trebuie antibiotic?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Noi, in astfel de cazuri am folosit SINUPRET. E din plante si ajuta la eliminarea secretiilor.
Eu am tinut-o pe Cristina 3 saptamani cu secretii muco-purulente si cu acest sinupret.Si s-au eliminat.fara nici un antibiotic, asta la recomandarea medicului.
Se gaseste in farmacii. Eu am dat pe el 29 de lei.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

quote:
Originally posted by TOMALAVINIA

Noi, in astfel de cazuri am folosit SINUPRET. E din plante si ajuta la eliminarea secretiilor.
Eu am tinut-o pe Cristina 3 saptamani cu secretii muco-purulente si cu acest sinupret.Si s-au eliminat.fara nici un antibiotic, asta la recomandarea medicului.
Se gaseste in farmacii. Eu am dat pe el 29 de lei.
Multa sanatate!Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)

Da, stiu de Sinupret, i-am mai dat si eu. O data i-au trecut mucii dupa 5 zile de tratament, a 2-a oara nu mi s-a parut ca a ajutat-o prea mult. ACum am inceput din nou sa-i dau, de ieri. Tu i-ai dat 3 saptamani in continuu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Da.Pana am scapat de muci, adica nu mai avea nici o secretie. Si dr a zis ca pot sa ii dau 4 saptamini fara oprire, nu are ce sa ii faca rau.SI, crede-ma e un dr competent, lucreaza in spitalul de copii, deci are experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Si fimea a avut cateva episoade de secretii galbene, datorita unor viroze, dar au trecut asa cum au venit fara nici un antibiotic. Cum au spus si fetele, nu se dau antibiotice una-doua.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)


www.flickr.com/photos/10463499@N06/sets/72157600993936181/" target="_blank">Eva 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Si Tudor al meu a avut mucisor galbeni fara a avea febra sau alte simptome. Am pus un pic candela cu eucalipt in camera pentru a dezinfecta aerul inainte de a face baita lui bebe. Dupa baie i-am pus apa salina in nasuc, i-am stins candela (pentru bebei nu este voie sa folosesti prea multa aroma!) si am bagat toata noaptea aparatul Salin. In cateva zile a scapat de muci. Nu folosesc niciodata antibiotice ci numai homeopate.

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

De obicei cand fi-miu are muci, incep aposi si spre final devin galben verzui. Acum o saptamana insa din prima a avut muci si secretii purulente din ochisori si o febra foarte ciudata (ba crestea, ba scadea, a inceput cu o stare subfebrila si adupa 2 zile avea aproape 39. Dupa 3 zile i-am dat antibiotic pt ca deja se plangea de dureri de urechi, se scula chiar noaptea si plangea ca-l supara urchile.

Am vorbit si cu orl-istul meu si el mi-a spus ca numai la mucisori verzi nu se da antibiotic, ci doar daca face si febra mai mult de 3zile.

Mergi la inceput