PREVENAR - ce parere aveti?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

exista vreo diferenta intre prevenar si pneumo 23? se pot face oricind? adica in orice perioada a anului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

Citat:
citat din mesajul lui mina

Pentru fetele din Bucuresti: de unde ati cumparat Prevenar? trebuie sa il facem si noi saptamana viitoare si m-am pus pe cautari. Stiu ca l-ar aduce farmacia 2Na de la Unirii, dar inca nu am ajuns acolo. Am fost in cateva alte farmacii si ba nu este, ba se uita farmacista la mine ca la alta aratare ;)

Va multumesc anticipat~!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu
http://community.webshots.com/user/vizigotubaiatmare



HELP NET SI DONA, intra pe site-uri si verifica disponibilitatea, apoi suna la farmacia cea mai apropiata sa iti opreasca o doza; help net sunt mai ieftine;

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

Citat:
citat din mesajul lui mina:
Pentru fetele din Bucuresti: de unde ati cumparat Prevenar? trebuie sa il facem si noi saptamana viitoare si m-am pus pe cautari. Stiu ca l-ar aduce farmacia 2Na de la Unirii, dar inca nu am ajuns acolo. Am fost in cateva alte farmacii si ba nu este, ba se uita farmacista la mine ca la alta aratare ;)


HELP NET SI DONA, intra pe site-uri si verifica disponibilitatea, apoi suna la farmacia cea mai apropiata sa iti opreasca o doza; help net sunt mai ieftine;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Mie medicul pediatru mi-a spus sa nu ii fac Prevenarul pentru ca este un copil sanatos, nu merge in colectivitate si nici nu are boli cronice. Deci cred ca si acest vaccin ca si cel antigripal se face doar la persoane cu anumite tare, predispuse la infectii grave cu pneumococ.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele
Sa-l ajutam pe Gabriel urgent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Mie medicul pediatru mi-a spus sa nu ii fac Prevenarul pentru ca este un copil sanatos, nu merge in colectivitate si nici nu are boli cronice. Deci cred ca si acest vaccin ca si cel antigripal se face doar la persoane cu anumite tare, predispuse la infectii grave cu pneumococ.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele
Sa-l ajutam pe Gabriel urgent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Eu i-am facut chiar azi a doua doza de PREVENAR, l-am luat de la Sensiblu cu 290 ron. Miruna a reactionat f bine la el, o mare parte din copii de la gradi au avut otita acum vreo 2 luni, ea vad ca e ok, la fel a fost o infectie cu streptococus pneumoniae chiar inainte cu 2 sapt de vacanta, din 30 de copii din grupa, 20 au iesit cu exudatele pozitive, ale Mirunei au iesit negative. O fi de la vaccin, n-o fi...eu cred ca ceva importanta a avut faptul ca a fost vaccinata

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , www.flickr.com/photos/madau/sets/72157606362146432/" target="_blank">de la 2 la 3 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amie spune:

pediatra elizei mi-a explicat ca vaccinurile reprezinta antidotul pentru tulpina sau tulpinile din compozitia lor. o alta solutie pentru infectiie virale, bacteriene, fara atatea efecte adverse (injectie, febra,..) o reprezinta imunostimulatorele sub forma de pastile. Noua ne-a recomandat broncho-vaxom, se gaseste sub forma de caspule sau plicuri, se ia 1 pe zi 10 zile pe luna 3 luni la rand. e f bine sa-l iei toamna si primavara. nu are efectele adverse ale unui vaccin injectabil. eliza nu a mai luat antibiotic din vara si voi continua in primavara. noi asa am ales.

sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

diferenta dintre prevenar si pneumo 23: pentru prevenar au indicatie TOTI copii cu varsta sub 5 ani, iar pentru pneumo 23 doar copii peste 2 ani din gurpele cu risc(de exemplu, copiii cu disfunctie splenica congenitala sau dobāndita cei infectati cu
HIV, cei cu afectiuni maligne sau cu sindrom nefrotic, anemia falciforma, asplenia, infectia cu HIV, copii cu boli
cronice sau imunocompromisi)
schema de vaccinare din 2009
http://www.cispimmunize.org/IZSchedule_Childhood.pdf
prospect prevenar
http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/Prevenar/H-323-PI-ro.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

eficienta prevenar-ului
http://infectio.pulsmedia.ro/article--x-Actualitate-Vaccinarile_-_o_directie_de_actiune_de_valorificat--6768.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicolest spune:

Eu i-am facut fetitei mele toate vaccinurile obligatorii si optionale inclusiv Prevenar si o sa-i fac in continuare ca nu am terminat cu ele.
In opinia mea e o prostie sa-ti expui copilul la riscul de imbolnavire daca exista vaccin.
Concret o prietena nu era de acord cu vaccinurile deloc, pana la urma le-a facut pe cele obligatorii pentru ca altfel nu il primea la cresa .. era de parere ca bietul copil trebuie sa faca toate bolile ca sa se imunizeze si alte prostii....pana s-a imbolnavit pe rand de varicela, pneumonie, otita si enterocolita cu rotavirus si altele care puteau fi evitate.
Bineinteles ca acum regreta dar e prea tarziu...pacat de micutii nostrii ca sunt prea mici si nu pot decide ce e bine pentru ei.
La noi nici unul dintre vaccinuri nu a avut efecte secundare si nici nu am auzit pe cineva sa aiba probleme.

Mergi la inceput