Unde pot reclama o agentie de casting?

Unde pot reclama o agentie de casting? | Autor: melina34

Link direct la acest mesaj

Fetelor, va rog dati-mi idei daca stiti unde anume si ce demersuri as putea face impotriva unei agentii de casting; copilul a luat castingul, si-a facut treaba dar nu a primit nimic in schimb;mi se nedrept ca a fost exploatat munca ei si agentia imi spune ca o vor plati...cindva!

M.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Exista vreun contract intre tine si agentia de casting?
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

da, am un contract cu agentia facut la mare arta, in el nu se precizeaza nimic in ceea ce priveste castingurile ci doar faptul ca agentia are un site unde posteaza fotografiile copilului pe o anumita perioada;probabil ca ar trebui sa fac un act aditional in cre sa fie precizate conditiile pe care le doresc pt copil atunci cind participa la casting.
din fericire, pot demonstra ca a particpat pt ca am poze de la eveniment si chiar si asa, unde pot sa ii reclam pe exploatatori?

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Poti doar sa-i dai in judecata, daca ai timp, chef si bani, dar nu cred ca merita. Mai bine iti retragi copilul din agentia aia, la urma urmelor ce speri? Sa-l faci cunoscut, sa faca bani, sa-l faci vedeta? La noi, mare parte din agentiile astea sint doar de fatada, prin ele se spala bani sau, asa cum se intimpla cu foarte multe, se exploateza sentimentul universal al parintilor "copilul meu e cel mai frumos", nu merita si el 50 de lei sa-l bage in baza de date o agentie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Off...pai chiar daca demonstrezi ca a participat la eveniment, trebuie sa ai un contract in care sa scrie negru pe alb, suma pentru care copilul a lucrat si perioada limita de timp in care vei primi acei bani, altfel e egal cu 0.
Parerea mea e ca mai bine te indepartezi de la astfel de preocupari care nu aduc nimic bun in viata copilului tau, din contra ii pot dauna.
De reclamat, nu stiu unde ii poti reclama, repet daca nu exista o intelegere clara...ei isi pot justifica foarte bine lipsa platii onorariului.
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

buggy- am inscris copilul in aceasta agentie sperind ca este una serioasa;nu este agentie de manechine si fotomodele ci..casting pentru filme; cred ca toti ne amintim de filme din copilarie(sa zicem veronica)deci, asta era ideea nicidecum sa se fitaie pe podium;intr-adevar, mi-a trebuit experienta ca sa imi dau seama ca ii dauneaza;

natasaraspunsul de mai sus e valabil si pt tine, iar daca eu cred in calitatile copilului meu nu vad care e problema daca incerc in mod legal si corect sa il fac cunoscut;
cred ca ai o problema de perceptie si n-ai inteles de fapt care este
problema; eu nu mi-as duce copilul la produs asa cum in mod
nefericit si trist interpretezi
ci pretind ca pentru munca depusa sa fie motivata, c este deplasat in asta?

M.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Adica: copilul a fost la casting si a booked ceva. Apoi a mers si a lucrat si nu a fost platit. Am inteles bine?

Agentia respectiva l a trimis la casting? Are agent?

Aici plata se face in cateva saptamani. Cei ptr care lucreaza copilul taie cec, il trimit la agentia din care face parte copilul. Agentia isi ia procentul ei si restul de bani sunt transferati automat in contul copilului.

NU baga in seama comentariile rautacioase!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Daca nu ma insel, un casting e atunci cand te duci pentru o preselectie, deci nu este un job care sa fie platit. Daca trece de casting, inseamna ca primeste job-ul, in cazul de fata rolul si atunci normal isi primeste si banii.
Nu lucrez in bransa, dar nu cred ca se platesc casting-urile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Da! NU se platesc casting urile. Casting urile se fac doar ptr a alege copiii care vor "munci". Doar cei din urma sunt platiti!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

"copilul a luat castingul, si-a facut treaba dar nu a primit nimic in schimb"Eu inteleg din asta ca a lucrat efectiv si ca cei de la agentie se fofileaza de la plata.
Poate ca nu ai unde sa ii reclami, avand in vedere ca nu e un contract scris strict pe activitatea respectiva dar poti prin a incepe sa le faci un renume rau peste tot pe unde poti si sa ii atentionezi pe cei care lucreaza cu ei ca dau "tepe".
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

Multumesc tuturor fetelor,mame sau nu, care mi-au raspuns;intr-adevar, copilul a luat castingul si a muncit deci, pretind sa fie platit;
Am sa incerc sa sesizez autoritatile statului(care or fi acelea responsabile in acest caz?) si da, intr-adevar le voi face un prost renume de acum incolo, sper ca macar mass media sa fie de un real ajutor.

Comentariile rautacioase nu ma mira, este evident ca nu oricine are capacitatea de a intelege,
Va pup,
M.

Mergi la inceput