Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (18)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Gratiela mersi, mai am eu pana ajung la prajituri cum am vazut in Budapesta la faimoasa 'Gerbaud' . Tare bine arata improvizatia ta, si fursecurile.

Miha uitai sa spun (de, batranetzele astea) ca mi-ai adus aminte de cum il smecherea bunica-sa pe al meu sotz cand era copil, tot la capitolul clatite (ea face si unele cu malai).


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gabi, nu e reteta mea, e doar am popularizat-o, dar ma bucur ca le-a placut invitatilor tai. Ai reusit sa faci poze fursecurilor ramase sau n-au mai avut sanse? Zici ca n-ai mai intrat prin bucatarie, gateste sotul tau?

Alina, cum zicea si Gratiela, dulciurile tale arata mereu mai ceva ca in cofetarie. Asa de bine arata, si atit de clare sint pozele, incit efectiv iti vine sa intinzi mina spre monitor, sa inhati o bucata. Ziceam ca voi face tarta de Revelion, dar dupa ce am vazut-o la tine in poze, ma bate gindul sa o fac cit de curind inca o data. Am retinut cantitatea de biscuiti si cea de unt pentru blat, multumesc de precizare. Hehe, cum scad caloriile si putem minca mai multe felii de prajitura.
Imi place cum ai ornat vulcanul de ciocolata, si ma bucur ca ai gasit in sfirsit formele dorite. La mai multe tarte facute in ele!

Gratiela, fursecurile le stiam deja, iar variantele iepuras si ratusca sint adorabile, perfecte pentru copii. Improvizatia pare a fi (fost) tare buna. Noroc ca ai ajutoare la mincat, altfel poate trageam o fuga pina la Pitesti.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Natalia, am o mare MARE RUGAMINTE! Vreau sa fac si eu tortul Barbie pt printesa mea si am vazut ca recomanzi o crema pe baza de unt. Ai putea sa-mi dai o reteta sa mearga si pentru copii? MULTUMESC F MULT.


Maria (29.11.2005), Stefan (31.10.2007) si Ioana

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ea9815662d7c2a948441b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">1 an
Septembrie07

Stefan - primele zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia mersi mult, e bun aparatul si intotdeauna fac mai multe poze si le aleg pe cele mai bune. Sotzul se distreaza de mine si zice c-am innebunit. O fi, da-mi place nebunia asta si e si constructiva.
Formele de tarta sunt putin mai mici decat as fi vrut eu pentru 'vulcan', insa se vor preta foarte bine la alte chestii, chiar ar trebui sa fac si niste mini-tarte cu fructe, ca tot am aluat de tarta congelat prin frigi. Mai vad eu.
Ah, apropo de blatul de biscuiti de la tarta, asa cu mai mult unt mi s-a parut mai greu de modelat decat ala mai 'sec' pe care il fac la cheesecake (nu mai stiu la care era, dar avea unt sub 1/4 din cantitatea de biscuiti). Sper la toamna sa reusesc sa fac reteta originala cu coarne, mi-a zis mama ca se gasesc toamna in piata.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ioana, o reteta de crema cu unt am postat aici. In fond, se poate face din orice fel de crema gen budinca (lapte+oua+zahar+amidon, sau chiar budinca de la plic), incorporata (treptat) in unt batut.

Alina, ce crezi, am cumparat ieri tot ce-mi trebuie pentru tarta, o fac din nou zilele astea! Am inteles la blat, o sa pun 200 g biscuiti si 50 g unt.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia se vede ca tare v-a placut. Poate totusi n-as reduce asa tare cantitatea de unt, as merge pe un 70-80 de grame la 200 de biscuiti, ca reteta aia cu 50 la 200 mi se pare ca se si coace, plus ca e cheesecake care e mai molcutz inainte de copt si mai lasa una alta si prin biscuiti.
De data asta ce cioco ai luat? Tot Primola?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

2 primola si 2 kandia.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Ah, faci combinatii. Astept sa-mi spui daca e vreo diferenta.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, sa stii ca tableta de kandia arata o idee mai intunecata decit cea de primola. Si oricum, chiar daca iese mai alba compozitia, se coloreaza imediat ce pun visinele. Gata, e la frigider!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Wow, ce harnica ai fost! Da, ai dreptate, oricum se coloreaza de la visine. Si eu am patit tot asa, oricat le-am tot uscat eu inainte cu hartie prosop, parca 'secretau' zeama.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput