Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (18)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

Da da...vrem reteta de Cremes!

Adi,am facut aseara niste papanasi.Ii vazusem mai demult in pozele tale si-mi ramasese gandul la ei. Cum n-am gasit reteta ta,am facut-o pe cea a Pocai,de pe culinar.Is foarte buni,numai ca eu ma asteptam la altceva,la ceva mai branzos si mai moale...astia au iesit ca niste gogosi,mai "aluatosi"...Ai tai ce consistenta aveau?

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...






Miha,reteta dupa care am facut papanasii este in josul pozei,dar ies tot asa cum ai spus tu,ca un fel de gogosi cu branza,daca-i vrei mai branzosi,amesteci branza de vaci cu zahar,ou si putina faina si-i prajesti in ulei,insa nu poti face bilute,iti ies asa cum a spus si Natalia,ca niste parjolute turtite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Alina multumim de reteta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Cu mare placere, Adriana. Sa stii ca si eu tot pentru sotz il fac, el e mare fan. De data asta chiar a mancat de m-a speriat, si-am mai si dat din cremesh, pe motiv ca altfel nu il termina pe tot, ca iese destul de mult.

Voiam sa intreb fetele care au facut tortul cu 3 feluri de cioco: in cata apa ati muiat gelatina granule (Adriana, stiu ca tu ai folosit din asta), ca nu gasesc foi decat rosie si nu ma indur sa iau ca o sa-mi iasa crema de cioco alba... roz. Cu galbenusele care raman de la blat ce-ati facut? Ati incercat vreuna sa le puneti in blat? Cat de fragil e blatul (ca n-as vrea sa risc sa-l rup cand il intorc sa-i iau hartia de copt)? Migdalele/nucile pentru blat e suficient sa le dau prin robot sau trebuie sa le dau prin rasnita de cafea sa fie cat mai fine?
Mersi mult .




Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Alina,gelatina am folosit un plic de la dr Oetker,impartit in trei,apa am pus cat s-a cuprinda gelatina,cred ca o lingura la fiecare.
Galbenusurile le-am papat omleta..:)
Blatul nu a fost chiar asa de fragil,eu una n-am avut probleme,l-am lasat la racit in tava si l-am scos sa-i scot hartia de pe fund cand era rece.
Nucile le-am dat prin masina de macinat miez de nuca.

Sotul meu nu e mancator de dulce,de aia nici nu prea mai fac dulciuri ca ajung sa le mananc eu sau sa le dau de acasa,insa are cateva chestii pe care le mananca si cremsnitul este una din ele(pe langa prajitura cu multa nuca,baclavale,saleuri cu frisca si din cand in cand cate o bucatica de tort cu ciocolata amaruie).
As incerca ,dar sa gasesc intai blat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Mersi Adriana, eu s-ar putea sa pun mai putina gelatina ca merg pe varianta de 200 gr. cioco (mi-e o ciudica de nu mai pot, ca doar stiu de mai bine de o luna ca vreau sa fac tortul asta si tot de atunci caut gelatina foi si nu gasesc). Foi de cremes de la Boromir musai sa gasesti, aici am vazut si in Cora si in Billa.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picasso spune:

Vreau sa va multumesc pt retetele oferite si pt promptitudinea voastra.Sarcina ma cam oboseste si nu le-am incercat pe toate,insa le-am notat in caietel si sper sa le fac treptat.Imi cer scuze ca nu v-am multumit mai devreme.
Pe viitor voi incerca sa fotografiez prajiturile pregatite.Sper sa-mi reuseasca ,sa pot avea ce sa fotografiez.Cu drag

picasso ,mamica de pui zapacit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Azi am facut o simpla crema de zahar ars, dar pentru simbata am in plan sa incerc o reteta noua de prajitura din revista Bucataria pentru toti. O sa revin cu detalii despre ea duminica.

Picasso, neaparat sa fotografiezi tot ce pregatesti. Succes la prajiturit!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

In asteptarea retetei Nataliei,sa va arat ce am facut eu ieri si azi.
Coltunasi si prajitura Catalina

Prajiturii i-am spus eu Catalina insa e o derivatie dintr-o reteta de negresa,care reteta,datorita schimbarilor a devenit "umeda" si nu are nevoie de sirop sa alunece pe gat.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Natalia, scriu aici, desi este un subiect separat si pe tema clatitelor pufoase, asta pt ca reteta e de la tine.

Am facut azi dimineata intr-un final clatitele astea minunate, in care am pus stafide si esenta de rom in loc de esenta de vanilie si au iesit un deliciu. Alma tot mai cerea, ba cu gem de coacaze, ba cu miere, ba cu ciocolata.Din pacate nu am poze ca s-au papat urgent si nici nu am facut tare mult de data asta. Sigur o sa le repetam in curand ca prea ne-au placut.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, ce bunatati ai facut tu acolo, mmm, mai ales dupa coltunasi tinjesc, ca is harnica la mincat, dar lenesa la facut.

Daniela, ma bucur ca v-au cucerit si pe voi clatitele astea. Eu demult fac portie dubla din start, asa de tare ne plac.

Cum am promis, vin cu o reteta noua, o gasiti aici (daca apasati pe lupa de sub poza, se deschide mai mare si se poate deslusi textul). Poza mea e pur informativa, n-am avut conditii de foto mai bune in ziua respectiva. Si nici ca aspect nu a iesit asa ca in revista. Ciocolata mea alba de la Primola a dat in final o culoare nu tocmai alba. In loc de coarne am folosit visine, care s-au integrat absolut perfect in compozitia tartei. Biscuiti am pus digestivi, amaretto n-am gasit. Am pus in biscuitii macinati o fiola de esenta de migdale, miscare isteata, dupa cum am remarcat mai tirziu. Frisca am pus 200 ml, nu 175, ca nu stiam ce sa fac cu restul de 25 de ml . In final umplutura tartei a fost un pic moale, dar nu stiu daca acest fapt se datoreaza anume celor 25 ml de frisca in plus sau faptului ca am folosit ciocolata primola si nu de menaj.
Si acum, despre gust: a fost fenomenal, un deliciu, pe care in mod sigur o sa-l mai prepar nu o data de acum incolo. Musafirii mei au fost in extaz (si nu mi-e teama ca exagerez ), ca si mine de altfel. Dimineata am mincat ultima feliuta cu mare regret ca e ultima. Recomand cu multa caldura sa o preparati, eu una sigur o fac si de Revelion.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput