Tort de biscuiti

Tort de biscuiti | Autor: mcrmiki

Link direct la acest mesaj

Am primit o reteta de tort de biscuiti si pentru ca este foarte delicios si este tortul preferat al copiilor mei si nu in ultimul rand este foarte usor de facut, m-am gandit sa va spun reteta.
Ingrediente: oua, zahar, unt, biscuiti, ciocolata, lapte.
Iata reteta: 12 albuse batute spuma se amesteca cu 10 linguri de zahar; in alt bol se amesteca 12 galbenusuri cu 10 linguri de zahar, apoi se amesteca galbenusurile cu albusurile. Un pachet de unt se amesteca cu 10 linguri de zahar pudra, apoi se amesteca toate, dupa care se pune peste tot amestecul 600 gr. biscuiti macinati. Compozitia se imparte in doua, in una se pun 2 ciocolati topite Milka alba si in alta 2 ciocolati topite Milka de cacao. Intr-o oala de aprox. 4 l se pune o punga sa acopere oala si se toarna compozitia in ordinea dorita. Apoi 300 gr. biscuiti inmuiati in lapte se pun ca un blat deasupra si se lasa la frigider aprox. 24 h ca sa se intareasca. Tortul iese cel mai bine cu biscuiti plasma, dar iese si cu cei de la petit beure, cei cu lapte. Dupa aprox. 24 h se pune o farfurie si se intoarce tortul ca la racituri si cine vrea si ii place poate pune si frisca. Atentie cand se face cu biscuiti petit sa nu se inmoaie forte tare cu lapte. Eu de obicei fac cate jumatate de portie si atunci injumatatesc ingredientele; de asemenea pentru cei carora nu le place foarte dulce se poate pune mai putin zahar.
Sper sa va placa tortul.

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Multumim pt. reteta, am sa incerc si eu ca suna bine!

Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Trebuie sa incerc si eu,poate la piciul meu ii place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


mi-am salvat si eu reteta

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamel spune:

nu imi da si mie cineva o reteta de amandine va rog frumos?

Mergi la inceput