propozitii disparute

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

Oliv75 , super subiect
apropo de propozitii , eu mi-aduc aminte niste expresii de lemn ce au facut cariera pe vremea aia : "sa facem in asa fel incat...., pe culmile cele mai inalte .... s-a raportat depasirea productiei la hectar ....planul cincinal ..."(asta , ultima a renascut in "ce planuri avem pt urmatorii 5 ani")
in categoria amintiri din copilarie , intra : planul la maculatura , castane si plante medicinale , din scoala generala , plus "cine n-are matricola , nu intra in scoala " , sedintele cu comandantii de grupa , de detasament si unitate , ceremonia de primire a faimoasei cravate de pionier , munca patriotica prin parcuri .
o sa mai caut in sertarul cu amintiri din perioada aia sa vad ce mai gasesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canne-marie spune:

Super subiectul.
Imi adcu aminte cand stateam la coada la RATIE,mama ce nebunie era,tot blocul meu era la coada.Aveam atunci langa noi ALIMENTARA 51,cine sta prin Pantelimon nu are cum sa nu isi aminteasca.Vindeau prin spate dimineata de dimineata,erau toti pe intuneric cu scaunelele si cu borcanele de iaurt si sticlele de lapte si se mai dadea si unt la pachet.Nu apucai mereu ca se termina repede.Mai imi amintesc la Piata Delfinului,era un magazin se numea Voinicel si aduceau bomboane cubaneze,susan si arahide glajurate,era omor pe ele.Nici nu apucai bine sa te asezi la coada ca veneau toti vanzatorii din piata inaintea ta si luau aproape tot.
Va mai amintiti de SOIMI PATRIEI si de PIONIERI.Am fost si una si alta.La scoala erau niste snururi care 1 era rosu,pt.seful clasei,unul gaben,nu imi mai amintesc pt.ce era si unul albastru pt.sanitari.Cel mai purtam cu mandrie pe cel sanitar.
EEEheeeee amintiri frumoase.

annes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Foarte "placute" activitatile gen: plantatul copacilor, celebra practica (la cules de struguri, porumb,mere,etc)si statul la coada pentru "adidasi" de porc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Cei 3 R: Recuperare, Reconditionare, Refolosire

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

quote:
Originally posted by canne-marie

Super subiectul.

Va mai amintiti de SOIMI PATRIEI si de PIONIERI.Am fost si una si alta.La scoala erau niste snururi care 1 era rosu,pt.seful clasei,unul gaben,nu imi mai amintesc pt.ce era si unul albastru pt.sanitari.Cel mai purtam cu mandrie pe cel sanitar.
EEEheeeee amintiri frumoase.

annes


Snurul rosu era pentru comandant de grupa, cel galben pentru detasament(seful clasei) iar albastru era pt comandant de unitate (seful scolii).Pe bune! Pentru sanitar se purta doar o banderola cu crucea rosie. Daca ai apucat sa fii si soim al patriei probabil esti cel mult de varsta mea( cand eram eu la gradinita s-a inventat treaba cu soimii; sotul meu care e mai mare ca mine nu a prins<<organizatia>>!
Si daca tot veni vorba de pionieri sa mai zic si o fraza-cheie:deviza! <<Pionierul este cinstit, drept, spune adevarul si lupta pentru triumful acestuia!!>>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns for2nity spune:

celebrele afise din magazine cu care sefii de sala se mandreau:
NU PRIMIM BACSIS
sub care angajatii completau cu creionul:
SUB 1 LEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

quote:
Originally posted by Edessa

quote:
Originally posted by canne-marie

Super subiectul.

Va mai amintiti de SOIMI PATRIEI si de PIONIERI.Am fost si una si alta.La scoala erau niste snururi care 1 era rosu,pt.seful clasei,unul gaben,nu imi mai amintesc pt.ce era si unul albastru pt.sanitari.Cel mai purtam cu mandrie pe cel sanitar.
EEEheeeee amintiri frumoase.

annes


Snurul rosu era pentru comandant de grupa, cel galben pentru detasament(seful clasei) iar albastru era pt comandant de unitate (seful scolii).Pe bune! Pentru sanitar se purta doar o banderola cu crucea rosie. Daca ai apucat sa fii si soim al patriei probabil esti cel mult de varsta mea( cand eram eu la gradinita s-a inventat treaba cu soimii; sotul meu care e mai mare ca mine nu a prins<<organizatia>>!
Si daca tot veni vorba de pionieri sa mai zic si o fraza-cheie:deviza! <<Pionierul este cinstit, drept, spune adevarul si lupta pentru triumful acestuia!!>>



pt sanitar era snurul alb, din cate imi amintesc eu!
pe langa jnurul bleu mai era unul albastru mai inchis.

"utecistii de azi, comunistii de maine!"



ZOZOLINA

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

COUNTING THE DAYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

Snurul albastru - comandant de unitate(de scoala, adica) si ala bleu era pt loctiitoru comandantului de unitate!!!!sigur sigur, stiu ca l-am purtat.

va ma amintiti ''Raportul'' diferitilor purtatori de snururi, la inceputul unei adunari , nu stiu de care(un fel de AGA de acum):

''tovarase comandant, pionierul XYZ, comandant de detasament, va raportez ca detasamantul clasei a tzsh-pea este pregatit pentru inceperea activitatii!''....cam asa ceva era, se saluta pioniereste si dupa aia se bateau cimpii pina imi venea foame!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Hahaaaa, Sirod, da, asa era !! Chiar ca uitasem de toate povestile acestea !!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Apropos de soimi si pionieri, imi amintesc de "admiterea" in UTC si de cea mai simpatica dintre cele doua intrebari care se puneau: "Ce scrie pe spatele regulamentului" (sau cum se numea ca nu-mi amintesc ) si raspunsul corect: "25 de bani".

Claudia , Cristi (16.12.2002) si Radu (5.08.2006)

Mergi la inceput