Nunta ortodox- nas catolic?!

Nunta ortodox- nas catolic?! | Autor: fianna

Link direct la acest mesaj

Salut!

Stiti cumva daca biserica ortodoxa accepta nas catolic? Eu sunt ortodoxa, sotul catolic si vrem sa fim nasi unor prieteni dar am auzit ca nu se poate. Inca nu am intrebat un preot si mi-e ca daca imi zice nu m apuca pandaliile :-(

Merci

fianna Matthew Peter (01.08.2007)
A WORLD WONDER


www.flickr.com/photos/14295400@N03/1456592435/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Da, se poate! Insa chestia asta este subiectiva, depinde de la preot la preot!

Exemple:

- finii ortodocsi, nasa (io) catolica, nasul ortodox;
- finul ortodox, fina (tot io ), nasul ortodox, nasa catolica.

In ambele cazuri, nunta a avut loc in Sfanta Biserica Ortodoxa :)

Sper sa aveti noroc de un preot intelegator!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maxinne spune:

nasul neu este catolic Ei sunt casatoriti la biserica catolic, dar nasa si-a pastrat religia ortodoxa.Noi ne-am casatorit ortodox, preotul era profesor la teologie, a spus ca nu este nici o problema atata timp cat nasii sunt cununati religios (chiar catolic in cazul alor nostri)iar nasa e ortodoxa.. si am avut o cununie frumoasa....totusi inainte sa ne hotaram pentru biserica am mai intrebat la o biserica si preotul ne-a spus ca ar fi o problema..ca ar fi mai bine sa fie ortodocsi..va urez succes in a gasi o bisericia, preoti intelepti..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Cred ca depinde de preot. Eu sunt ortodoxa, sotul catolic, nasul ortodox si nasa catolica si eu m-am casatorit la catolici si nimeni n-a avut nimic de zis. Preotul nici nu m-a intrebat ce religie suntem noi si ce religie sunt nasii. Acuma poate preotii ortodocsi is mai cu motz, cel mai bine ar fi sa-l intrebi direct pe preot daca se poate.

13+ cu posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Merci de raspunsuri! o sa intrebam la preot direct si sper sa fie ok. e vorba de manastirea din sinaia.

fianna Matthew Peter (01.08.2007)
A WORLD WONDER


www.flickr.com/photos/14295400@N03/1456592435/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Probabil la Manastirea Sinaia accepta ca sunt invatati cu bani multi si fite in cap. Si noi am vrut nasii catolici si am intrebat preoti din Bucuresti si unul din provincie. Nu se accepta la ortodoxi nasi de alta religie. La catolici, da. Chiar s-au simtit jigniti preotii de asa intrebare: dar ce nu gasiti voi nasi ortodoxi?! Ma rog, biserica ortodoxa e mai conservatoare, in general.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

quote:
Originally posted by Guguluff

Probabil la Manastirea Sinaia accepta ca sunt invatati cu bani multi si fite in cap. Si noi am vrut nasii catolici si am intrebat preoti din Bucuresti si unul din provincie. Nu se accepta la ortodoxi nasi de alta religie. La catolici, da. Chiar s-au simtit jigniti preotii de asa intrebare: dar ce nu gasiti voi nasi ortodoxi?! Ma rog, biserica ortodoxa e mai conservatoare, in general.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)



in Oradea n-am intalnit asa ceva. Cunosc o pereche nasi necasatoriti, ea evreica, el ortodox!
Sau conteaza ca au fost 2 perechi de nasi, si o pereche era ortodoxa??!

cristina si nazdravanul Andrei (22.11.2002)

Mergi la inceput