Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (41)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Sherbi: da, eu fac cum spune Mihaela - ii dau formula seara la culcare, si alaptez in rest, tot din cauza trezirilor noaptea. Asa se trezeste de 1-2 ori intre 11 si 7; cu laptele meu se trezea tot la 1-2 ore.

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:

flacaul maraie asa ca nu am mult timp
Ne-am intors de la Berlin, a fost totul bine si frumos. Pacat ca vineri cand am fi putut si noi sa ne plimbam a fost vremea rea. Dar am reusit sa fac ceva ...la ce nu m-am asteptat. Am facut o procura pe numele fratelui sa treaca el feciorul in pasaportul meu. Asa ar dura mai putin decat cele 2 luni preconizate. Sper sa trimit maine actele prin posta ... si intr.o saptamana sa le am si inapoi ... desi graba nu este caci nu cred ca ajung anul asta in tara !

Va pup ... si ma duc un pic pe afara caci este vremea foarte frumoasa aici si nu vreau sa pierd ocazia !

Magda Matei 9.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene spune:

Salut fetele
Profitati de vremea frumoasa si ati iesit la plimbare? Noi am fost mai devreme si acum doarme puiul, dupa ce a facut din nou greva foamei la pranz.

Am pus si eu poza in albumul de 7 luni, cu mica-pitica mofturoasa si stirba , pe care o iubesc din suflet

DOINA, ti-am scris si pe PM - am vorbit mai devreme cu Karra sa ne intalnim maine in jur de 12 in parcul de pe Lidia - pt tine e ok?
Oricum, mai vorbim si maine dimineata, in functie de vreme si de programul bb-ilor.


Anca, de MARIA ALEXANDRA - 28 februarie 2007


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena.2006 spune:

Si noi am profitat de vremea frumoasa si am fost afara.
Selene scumpa foc alexandra si ce frumos sta la pozat

Adrian bb de Elena M. (10.03.2007)
Aici poze
Vārsta Adita;
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Super tare bb razand!

Nu mai intru o zi si deja ati terminat capitolul!
Deci, raportam: copil racit, cu colici si cu dureri de dintzi crunte!!!
sunt , saracuta de ea,
m-am incapatanat sa nu-i dau antibiotic pentru ca nu stiam sigur febra de la ce o face si cred ca am facut foarte bine, dupa mine era de la dinti. sper ca maine sa nu mai faca deloc.

Sherbi e greu sa intarci asa brusc iar treaba cu mulsul nici mie nu imi place deloc. Eu cand am intarcat-o pe Julie nu m-am muls nici un pic, dar am luat Brocpriptin. Cand o voi intarca pe Rianna nu vreau nici sa ma mulg nici sa mai iau pastile de intarcare.
Sunt adepta intarcarii treptate, adica sa ii inlocuiesc treptat toate mesele, astfel incat sa nu mai suga decat seara si dimineata sau doar dimineata. Si Rianna se trezeste des noaptea dar inca nu mi-am facut ganduri, rabd cu stoicism. Fa cum spun fetele, da-i formula seara ca sa nu te mai trezeasca peste noapte (la mine nu tine, tot se trezeste). Dar e posibil sa nu mai ia el sanul inapoi dupa atatea zile. de traumatizat psihic, nici gand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coolutz spune:

KITTY, DDANA incercM MAINE SA ajungem in parc la super in jur de ora 12, sper sa ne intalnim ..o sa fiu undeva pe alee (busuiocului)

,
andrea si andrei(6april2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamana123 spune:

maria la 7 luni fara 2 zile

de vreo saptamana i se spune maimuta, pt ca ii place sa se catere peste tot, cel mai mult pe tarc, unde sta agatata cateva secunde bune fara sustinere.

ana, mama Mariucai (11.03.2007)
varsta mariei


www.sonia.as.ro" target="_blank">Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Buna fetelor!
Imi pare rau ca n-am putut fi alaturi de voi atata timp,sper sa ma iertati.
Bebe Robert a facut azi 7 lunisoare care pt mine au fost minunate chiar daca este un copil foarte rasfatat si nu sta fara mine.Avem doi dintisori de la 5 luni iar cu mancarea este foarte dificil.Supica gustam cate putin cand vrem ,fructe la fel ,cerealele seara in laptic ii plac foarte mult si in rest laptic cat cuprinde.


Raluca si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Buna seara fetili

Azi am fost maaaare gospodina - am spalat geamul in camera noastra, spalat peredele - pus la loc, ordine in dulapuri, strins haine mici, scos haine mari ....etc - cum de au incaput atitea intr-o zi nu stiu, is obosita si fericita

Da - cu Ilinca a stat mama mea - ca altfel nu reuseam eu atitea, fata mamii a fost azi inger - a domrit 4 ore la ameaza, stia ca mami e ocupata.

La noi este pe drum al 5 lea dintisor - si din cauza lui sugem suzeta de zor, noaptea foarte rau a dormit, ieir seara a mincat la orele 18.00 si apoi doar la 01.00 si atunci vreo 50 ml, nu dorea mai mult si gata. Vedem ce face la noapte.

Despre fierul din legume si fructe - vorba
Iunitei - ma maninca undeva si hai sa ma scriu ceva - pai din legume si fructe nu se absoarbe fierul - el fiind in stare de Fe trivalent, organismul nostru absoarbe fierul doar cu valenta II - adica doar din produse de origine animala - cel mai mult se afla in ficat, carne de vita.

Apropo - da unde a disparut Iunita

Roxaniciproteine se cintin in lapte, oua, carne, brinza. cel mai usor si bine proteinele se absorb din oua, brinza - dar oricum trebuie sa fim atenti cu excesul de proteine la aceasta virsta - de ex. brinxica nu ma mult de 30-40 gr - pentru ca cantitatea mare de proteine pe care o contin este grea pentru rinichi

Referitor la brinzica - - medicul mi-a recomandat s-o introduc - dupa 7 luni - dar in cantitatea in care am scris mai sus. despre brinzica facuta cu calciu - aici am aflat - la noi nu am intilnit metoda asta - poate din cauza ca este mai raspindita metoda - brinzica din lapte si chefir - asa o fac eu.

Radcarmen - citisem la mamici mai mari - borcanelul(sau in ce tii mincarica congelata) - seara il scot di ghetarie si il pun infrigider - a doua zi este dezghetat, sau altele scot dimineata si lasa sa se dezghete in voie pe masa.

Ddana- felicitari pentru ziua minunata de azi

Despre cererale Nestle - doar de la ei le folosesc, inclusiv ,, burtica sanatoasa,, - cea cu porumb si orez - ii plac foarte mul - nu am avut probleme deloc - si papam bine - adica orez - cite 8 masuri la o masa, orez porumb 10 masuri la o masa si hrisca vreo 12 - insa iau doar felurile fara lapte si fara fructe - eu adaug fructe din borcanel - dar mai rar.



Botezul bebelusei
luna I,II,III,IV,V,VI


Aliona, mami de Ilincuta (6 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

sherbi - majoritatea puiutilor in perioada de eruptie dentara au somnul de noapte mai agitat si se trezesc uneori si din ora in ora.trebuie doar sa ai nervi de otel si foarte multa rabdare.
din pacate perioada asta va fii destul de lunga si cea mai grea va fii la canini si masele.

eu sunt pro alaptat. pacat de laptele tau. parerea mea este sa il alaptezi in continuare si gandestete ca suntem si noi in aceeasi situatie uneori si nu cedam.

pentru fetele care vor sa intarce acum sau mai tarziu - nu folositi medicamente pt. oprirea lactatiei, beti mai bine ceai de salvie are acelasi efect doar ca este natural. eu cand am intarcat-o pe Ingrid avea 1 an si 7 luni, dar nu am luat nimic. trei zile am avut sanii congestionati, nu m-am muls, iar intr-o saptamana eram foarte bine. lapte in sani am mai avut inca trei luni dupa aceea.

Zadi-mami de zana si zan
Ingrid (25.12.2004)
Ian (16.03.2007)

Mergi la inceput