Piticlonti de iulie-august 2004 (234)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rain spune:

neata la gagici!

da, astazi mergem la control, sper sa fie ok si sa ne dea liber de mers la gradi, mai ales ca maine ii duc la circ si e un spectacol nou, n-as vrea sa-l rateze motzulina!

iubitele, am nevoie de ajutorul vostru, spuneti-mi si mie va rog: ce analize trebuie sa fac inainte de o sarcina, alea f importante, de luna viitoare vrem sa trecem la treaba, dar vreau sa stiu dinainte ca sint ok decat sa descopar dupa ca am cine stie ce probleme ....eu am uitat ce analize se fac, stiu doar de listerie (problema mea data trecuta), toxoplasmoza si cam atat ...help!

pupacim si ne auzim dupa amiaza!

Nicole & Andreea Alexandra (26.07.2004)
Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni
Andreea de la 4 luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40285" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

raaain, sa fie cu oki si cu funditz sau coitze dupa cum vi-l doriti la analize nu ma bag ca nu stiu


...anii cei mai buni sunt cei care-or sa vina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=91555 Rain, aici un subiect dp DC. Tinem pumnii sa vina bb cand il vreti si ce il vreti :-)


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Bravo Rain! Pai sa-ti spun eu ca tot m-am dus de dimineata si le-am facut (bine, la mine s-au transformat in analize de primul trimestru parte din ele...) - pe linga listeria si toxoplasmoza mai trebuie pentru CMV (citomegalovirus), ureaplasma, mycoplasma si parca cam atit - ca presupun grupa de singe si Rh le ai demult facute!
Spor la "treaba" si sa iasa asa cum vreti voi!!!!

Edit ca am vazut linkul Dariei - e super-complet - eu evident nu mi-am facut la nicio sarcina analize asa amanuntite...dar oricum banuiesc ca te duci la dr. pentru trimitere - iti spune el ce sa faci!

Gabriela si Stefan David (8 Iulie 2004) Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Succese maxime Rain!!

Dar la analize, daca de exemplu te stii cu anticorpi la CMV nu mai are sens sa-l faci, la fel si toxoplasma si altele infectioase de acest gen. Eu la bb2 nu le-am mai facut deloc... pe principiul mamei inconstiente ca "daca e sa iasa o sa iasa el" la care am adaugat un vraf de analize de la precedentele sarcini (pierdute sau nu).

Eu ma stiam negativ la varicela si hepatita B si m-am vaccinat inca din 2006 toamna, acum sunt negativ mi se pare numai la listerioza, dar m-am abtinut si eu de la carne nefiarta si de la branza albastra si vad ca nu am facut.

Eu cred ca trebuie sa consulti un medic, nu vad rostul sa dai milioane pe niste analize fara sa stii daca sunt necesare sau nu.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

A... sa nu uit Rain, ia o pastila de acid folic pe zi (poate sa fie de 5mg), ideal acidul folic trebuie sa fie luat cel putin cu o luna inainte de conceptie, prezenta lui in organismul mamei minimizeaza riscul aparitiei unui defect neurologic la bb. Sau macar ia una la 2 zile.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rain spune:

acusi daca tot v-am pus in tema si voi ziceti sa verific ce analize am facute ...uite ce am gasit de la sarcina cu moatza:
testare anticorpiHIV - negativ
citomegalovirus igM - negativ
citomegalovirus igG - pozitiv
hepatita B si C - negativ
IgG in toxoplasmoza - negativ
IgM in toxoplasmoza - negativ
Rb igG 185,9 si valorile normale ai fi negativ: <5
neconcludent: 5-10
pozitiv: > 10

Rb igM 0.310 si valorile normale ai fi negativ: <0,6
neconcludent: 0,6-0,8
pozitiv: > 0,8
la grupele sanguine eu am gr bIII, rh pozitiv, Alex are 0I, rh pozitiv
si cam atat ...
ce s-ar fi putut schimba dintre astea in anii care au trecut de atunci , ce credeti ca ar trebui sa mai repet?
in afara de la grupele sanguine si rH, ca astea nu s-au schimbat sigur ...
m-as duce direct la analize, daca mai stau si dupa doctor ...imi face programarea intr-o luna, pana imi fac analize mai dureaza cine stie cate zile si o sa treaca perioada fertila de luna viitoare

Nicole & Andreea Alexandra (26.07.2004)
Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni
Andreea de la 4 luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40285" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rain spune:

am inceput sa iau acid folic


Nicole & Andreea Alexandra (26.07.2004)
Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni
Andreea de la 4 luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40285" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

quote:
Originally posted by Andries

A... sa nu uit Rain, ia o pastila de acid folic pe zi (poate sa fie de 5mg), ideal acidul folic trebuie sa fie luat cel putin cu o luna inainte de conceptie, prezenta lui in organismul mamei minimizeaza riscul aparitiei unui defect neurologic la bb. Sau macar ia una la 2 zile.

Andries


...da,da si eu am luat cu vreo 2 luni inainte,ca gasisem un tratament naturist tot de pe aici pe DC,si am luat si vitamina E si io si tati si s-a intamplat minunea repede,dupa aia nu am mai luat vit E ci numai acid folic...iti tinem pumnii Rain sa iasa repede si cum vreti voi
Cristalina mamaaa de ce fortati copilul sa mearga cu masina daca nu-i place,incercati cu metrou
Din categoria "am nervi si ce daca",foarte bine faceti AndreaP ca-l ignorati si noi la felda' recunosc ca-ti trebuie vointa.......face mandra tort din plastilina lui Tinel,il pune pe tacsu sa-i cante la multi ani, ca-i ziua lui,tacsu sufla si-n tort din greseala,mamaaaaa si se crizeaza rau cupilul,ii explic ca tata nu a vrut,bla,bla,bla ea nimik,atunci ii spun "si ce ai sa faci ai sa plangi pana maine?",ea urland "daaaa,pana maine!",eu calma "atunci plangi in soapta!",ea incearca de vreo doua ori sa planga in soaptasi da-i urlete mai mari ca nu poate sa planga in soapta ci numai tare.....dupa cinci minute se pupa cu tacsu pe motiv "ca uite ce bine semanam noi doi"

www.dropshots.com/emig" target="_blank">filmuletze,www.youtube.com/profile?user=gorodika" target="_blank">filmulete noi,gorodeii,
aripile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Mda, eu am uitat de acid folic si m-am trezit abia acum o saptamina sa-l iau - dr. mi-a zis ca ar fi trbuit sa-l iau macar intre saptaminile 5-8 cind se formeaza "partea" neurologica...acum asta e - sper sa nu se fi intimplat cine stie ce nenorocire!

Gabriela si Stefan David (8 Iulie 2004) Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput