Scopul invitatiilor

Scopul invitatiilor | Autor: lai

Link direct la acest mesaj

Uof, ca greu mai este sa planifici o nunta cand sunt mai multe capete implicate in organizare si trebuie sa-i impaci pe toti..

Problema mea la ordinea zilei: invitatiile.

Ce semnificatie au/ce scop deservesc invitatiile? Cand se trimit si cui?

Le trimiti cu putin timp inainte de nunta doar celor care ti-au confirmat deja ca vor veni?

Sau le trimiti cat mai devreme posibil, tuturor celor pe care ai vrea sa-i inviti, dar in cazul unora dintre ei nu stii inca daca vor putea veni sau nu, iar unii chiar stii ca nu vor veni, dar tot vrei sa le trimiti invitatie?

E (si) o modalitate mai delicata de a-ti 'presiona' invitatii sa-ti spuna daca vin sau nu (incluzand in invitatie o data limita, nu f. apropiata de nunta, pana la care ii rogi sa iti raspunda)?

Este un gest frumos prin care le transmiti rudelor/prietenilor etc. ca ii apreciezi si ti-ar face placere sa ii ai alaturi de tine la nunta (desi stii ca unii dintre ei nu vor putea veni)?

Este o amintire frumoasa pentru cei pe care doresti sa ii inviti?

Lai

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

quote:
Initial creeata de lai

Ce semnificatie au/ce scop deservesc invitatiile? Cand se trimit si cui?

Semnificatia lor, dupa mine, este pur informativa - cu privire la ce urmeaza sa se intample in viata voastra de viitor cuplu legal
quote:
Le trimiti cu putin timp inainte de nunta doar celor care ti-au confirmat deja ca vor veni?
Sau le trimiti cat mai devreme posibil, tuturor celor pe care ai vrea sa-i inviti, dar in cazul unora dintre ei nu stii inca daca vor putea veni sau nu, iar unii chiar stii ca nu vor veni, dar tot vrei sa le trimiti invitatie?

In mod normal, le trimiti tuturor celor pe care ai vrea sa-i inviti/pe care ai vrea sa-i vezi la nunta ta.....asumandu-ti,din pacate, riscul ca unii care au primit invitatia nu vor veni...
quote:
E (si) o modalitate mai delicata de a-ti 'presiona' invitatii sa-ti spuna daca vin sau nu (incluzand in invitatie o data limita, nu f. apropiata de nunta, pana la care ii rogi sa iti raspunda)?

De regula, undeva, in partea de jos a invitatiei, cu caracter mult mai mic, se scrie un text sablon, ceva de genul "va rugam confirmati participarea pana la data de ...... / tel: ...... Fam. cutare" .....sau, daca nu vrei sa apara pe invitatie, poti atasa un biletel in plic, cu aceasta rugaminte.

quote:
Este o amintire frumoasa pentru cei pe care doresti sa ii inviti?

de obicei, invitatiile, dupa ce nunta a avut loc, sfarsesc intr-un sertar.....daca insa omu' vrea sa o pastreze ca amintire...nimic nu-l va opri sa nu o faca
"amintire" concreta de la nunta, ca sa zic asa....sunt acele "marturii" pe care voi 2 le oferiti invitatiilor - ori la plecare, ori asezate pe masa, in dreptul fiecaruia...


E mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Noi, pe invitatii nu am trecut nici un text referitor la confirmari, pentru ca din discutiile pe care le-am avut cu alte fete, mi-am dat seama ca putine persoane sunau sa confirme prezenta. Asa ca, ininte cu 2 saptamani de nunta am inceput sa sunam toate persoanele care primisera invitatii ca sa ne confirme.

Mergi la inceput