Contraceptia in perioada alaptarii

Contraceptia in perioada alaptarii | Autor: analessya13

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici,
Ce metode contraceptive ati inceput sa folositi dupa nastere si care sa nu interactioneze in mod negatic cu alaptarea?
Eu folosesc pilula monohormonala, aici in Italia se numeste Cerazette.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Prezervativ primele 3 luni apoi sterilet. Am alaptat pana la 5 luni. Nu au fost probleme de niciun fel.

Roxana 19 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

eu am folosit exluton pana la prima menstruatie. apoi a trebuit sa-l intrerup pt ca organismul meu nu-l mai tolera.
acum folosim calendarul si prezervativul.
inca mai alaptez, iar zmeul meu are 9 luni si jumatate.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Prezervativ, cel mai sigur! Si abstinenta. Si mai sigura .


Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze diverse
Botez Rares 7-8 luni Litoral 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

quote:
Originally posted by tanima_i2002

Prezervativ, cel mai sigur! Si abstinenta. Si mai sigura .



pe la 3 luni dupa nastere trebuia sa merg la dr sa-mi prescrie anticonceptionale speciale pentru perioada de alaptare...dar n-am mai ajuns, si pt ca nu folosisem pana atunci, eram convinsa ca voi uita sa le iau la timp...cu bebe mic, alte griji, alte probleme....


diana, denisa si raisa
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Si mie dr mi-a prescris tot cerazette si sterilet evident!.Asa se numeste si aici.Insa nu am luat si nici nu vreau sa i-au vreodata.

Irina lui Pierre-Sebastien ( 05.06.2007 ora 9:45)




www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj sebastien(a crescut Sebastien)
paginuta colorata
pozici sebastien
nasterea cu noroc a lui pierre-sebastien
varsta Sebastien

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Puiul meu are 9 luni si inca il mai alaptez, evident nu ca la inceput. Ma gandeam daca ar mai trebui sa iau pilula monohormonala tinand cont de faptul ca alaptarea nici pe de parte nu mai este din 2 in 2 ore si ma intreb daca mai este eficienta. Am intrebat medicul de familie care mi-a zis ca atata timp cat alaptez nu pot lua altceva, chiar daca alaptez doar dimineata, seara si noaptea.
Apropo de sterilet stiu ca in Italia refuza sa il puna, doar daca sunt cazuri in care femeia chiar nu trebuie sa ramana insarcinata din cauza anumitor boli.
Cat despre prezervativ................multumesc mult pentru raspunsuri.

Mergi la inceput