Strumfi de iulie-august 2007 (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Samurai-lady spune:

Am revenit si noi dupa vro saptamana.Am facut 2 lunishoare,6 kg si ii felicitam pe toti bebeii care au mai crescut o lunishoara.

Fetelor am redeschis si noi campaniasi vaz ca nenea doktoru a fakut treaba buna cand a kusut p-akolo.E totul ok.

Cum sa pun pozici cu Keita la album?
Am trimis pe adresa comuna un mail cu poze,cu una din prima zi si una de la o luna.

Va pupilim ca is ca la armata cu programu,cand cu bb mare,cand cu bb mik.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

quote:Originally posted by monicabo

Buna si multumesc de intampinare!
As vrea sa va cer si un sfat...eu o alaptez, ce s-ar recomanda pentru imbunatatirea lactatiei? Nu prea a mai luat in greutate in ultima saptamana, si mi-e frica sa nu mi se diminueze lactatia..:(

Pupici
Monica



eu beau pt lactatie de cand am nascut CEAI DE ANASON SI DE CHIMEN cate 1.1/2 l pe zi. vad ca are rezultate ca sunt tzatzele tot timpu pline cu toate ca am un bebe super mancacios.


mihaela
"unei femei ii trebuie 9 luni sa devina mama, si unei mame ii trebuie 9 luni sa redevina femeie"
www.flickr.com/photos/mychydutza/1380165427/in/set-72157602003316854/" target="_blank">BEBE PRODIGY
www.flickr.com/photos/mychydutza/sets/72157601777053940/" target="_blank">poze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:



Fetelor multumesc de complimente la adresa mea si a Adelicioasei mele.

Mami de Anya da, eu am obsesia rochitelor la Adelise caci mereu mi-am dorit si eu o papusa vie, fetita ca sa ii pun pampoane. Pampoane nu prea am cum la chelioasa mea dar rochite...

Am vazut pozici de Matei si de Miron care sunt superbi. Paticut esti binevenita la intalnire, si binenteles cine mai doreste.

Diana nici aici nu se ia temperatura rectal, ori la ureche, ori in gura, ori sub brat.

Nikole iti dau fata la Brazil, cum nu, sa nu sufere ca mine la frig in Uk. Oricum inca ne mai gandim la emigrare in Australia sau Usa. Cat despre rochie fura modelul daca stateai mai aproape ti-o imprumutam cu placere. Vezi ca o gasesti in album in toata splendoarea ei.

Nikole bebe stiam ca plateste doar taxele de aeroport pana la 2 ani. Abia dupa 2 ani cumperi bilet. Insa in astia 2 ani n-ai nici loc pt el in avion, il tii in brate.

Mychydutza nuuu, nu e facuta dupa nastere poza dar incap in rochie. Am burta cam flescaita dar isi revine ea. Ca si burtica ta de altfel spune-i la soacra sa-si aduca aminte cum arata si ea la cateva luni de la nastere. Ce editie de Capraru ai?

Vazut si pozici cu Denisa si Mattew. Superbi amandoi si Denisa e sigur fata ta Brazuca, iti seamana leit.

Urez si eu La multi ani lui Vlad si Sarei. Sa cresteti mari si frumosi si mai ales norocosi.

Jadi sunt pampersi cu elastic si la bebei, se numesc new baby, si sunt nr 1,2 si 3. Eu sunt la nr 2. Pachetul este verde cu galben si cred ca de astia vorbea Valen cand zicea de unii cu sita prin care trece caca.

Eu sunt ocupata ca in noiembrie trebuie sa aplic pt rezidenta pt mine si Cosmin aici si trebuie sa dau un examen (inainte se dadea doar pt cetatenie acum se da si la rezidenta) si trebuie sa invat chestii pe care nici britanicii nascuti aici nu le stiu ca lumea, barbatu-miu a picat testul de 3 ori (am teste grila sa le fac pt a invata). In plus trebuie sa organizez botezul si pentru ca mereu am fost atrasa de catolicism in plus mi s-a rupt sufletul cand au bagat fetita in apa cand am fost la botez (nu va suparati pe mine, asa sunt eu mai cu capu') plus ca m-a pufnit rasul de cateva ori mai exact cand sufla popa sa-l sperie pe satana si cand o intreba pe nasa de s-a impreunat cu Isus, m-am hotarat s-o botez la catolici. Deci sunt agitata sa gasesc tot ce trebuie si sa caut restaurant etc.

Ieri am fost la un Wild life park unde vazuram animalele intr-un fel de libertate controlata, vazuram leul cum rage, cum vine leoaica dupa el si-l ia la bataie, d'astea.

Despre intalnire nu pot inca face booking pt peste noapte caci daca trimit pasapoartele pe 5 noiembrie poate dura pana la 3 luni pana le primesc inapoi, eu pot calatori su cu buletinul dar fiu-miu n-are buletin. Deci voi astepta sa vad daca le primesc inainte dar de venit vin oricum.

Va pup



Luna, mamica de Adelise Cezara(11.08.2007) si Cosmin (30.07.2001)


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">[b]Sonia trebuie sa traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Andra sa iti traiasca mica crestina si sa va bucurati de ea! Si noi am ajuns la stadiul de tuse, sa imi spuneti cum evoluati ca sunt curioasa! Nu tuseste des dar ori se ineaca mai des ori evoluam cu ce o avea el, raceala sau alte boli luate de fratiorul ei!

Monica, lactatia este stimulata foarte bine de suptul copilului. Ce inseamna nu prea a luat in greutate? Spune-ne in grame pe luna, ca daca faci calculul saptamanal nu are relevanta, posibil o saptamana sa nu ia deloc, alta mai mult, asa ca eu calculez la luna!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Luna, noi nu avem new baby decat pana la numarul 2. Si la Vlad folosesc active baby si am nimerit de curand unii cu elastic la numarul 5, ma gandeam daca exista asa ceva si la numere mai mici!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Noi avem si nr 3 ca aici se mai nasc si copii peste 5 kg.

Luna, mamica de Adelise Cezara(11.08.2007) si Cosmin (30.07.2001)


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">[b]Sonia trebuie sa traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

deni abia astept sa vad poze de la party,sa-ti traiasca inca odata flacaii!nu am mai intrat pt ca fata asta imi toaca tot timpul....ea nu doarme o ora legata pe zi.eu sunt vesnic obosita...apoi cand m-am apucat de citit din urma mi-a trecut cheful de scris....dar revin eu mai in forta.sper....eu stau cu elisa 99% din timp.jos palaria in fata voastra care aveti 2 sau 3 copii.
andra sa-ti traiasca crestina!
monicabo eu pt mentinerea lactatiei iau nutrinatal,spirulina (de la hofigal de 500) 3/zi si galactogil.si mai iau elevit ca vitamine,am luat si pe sarcina.dar cea mai buna stimulare este suptul copilului cum scria si anya.pune-l pe bb in doua zile mai des la san si ai sa vezi cum creste productia.eu sunt dupa un puseu de crestere al elisei mele,am acum niste tzatze beton.dar 3 zile mi-a mancat la o ora,m-a disperat dea dreptul!mai aveam o groaza de spus dar uite ca am uitat../.
oana (ghinetz)super poze,sunteti niste frumosi!

alina si bulina Elisa (20 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

multumesc mult fetelor pt primire si ca ne-ati trecut si pe noi pe listuta!
o intrebare-ati mai patit careva ca bebe al vostru sa adoarma numai daca-si trage ceva in cap?Timea obligatoriu isi trage ceva peste fata.altfel in cursul zilei nu adoarme, hihi.tot trebuie sa o supraveghez sa nu se sufoce.
pupici la toate
Meli+Timea-Larisa
http://community.webshots.com/user/melindapapp2005/profile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Buna si multumesc pt raspunsuri.
Mi-am luat astazi niste ceai de chimen anason si fenicul, sper sa dea rezultate...Nutrinatal nu am gasit in farmacii, voi de unde ati luat, ca sa stiu sa ma duc la loc tintit...

Referitor la greutatea copilului, Andreea s-a nascut cu 3270g, a iesit din spital cu 3150g, si apoi a inceput sa creasca in greutate. Deci la o luna a avut 4075 g, la 2 luni 4750 g, iar acum, la 2 luni si 2 saptamani (chiar mai mult de 2 sapt - ea pe 11 oct face 3 luni) are 5035 g. Treaba este ca si in urma cam cu o saptamana tot aceeasi greutate a avut, adica tot 5000 g..deci o saptamana nu a luat nimic...
Asa, ea dupa mese nu plange pare satula, nu i-am dat completare (completare i-am dat vreo 2-3 saptamani de la nastere pana s-a instalat mai bine lactatia). Si de asta mi-e mie frica sa nu mi se termne laptele atat de devreme ca n-a mai luat in greutate de vreo 7-8 zile....
Ceaiul asta o avea rezultate mai rapide? sau dureaza zile saptamani pana incepe sa-si faca efectul?

Multumiri, numai bine copilasilor vostri!
Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joujou spune:

Buna dragele mele,

Revin si eu dupa o lunga perioada de acomodare cu piticotul din viata noastra....avem deja o luna si o saptamana si inca mai intredeschid usa la dormitorul lui sa ma asigur ca nu am visat, ca este in patutul lui si doarme linistit...Fetelor, toata experienta asta de a fi mamica, atat de vie si inaltatoare dar care, in acelasi timp iti da viata complet peste cap, imi este umbrita de o neimplinire...nu am laptic suficient cat ar vrea micutul si ma doare sufletul sa il vad cum imi cere, cum se uita cu ochisorii la mine si ma cearta ca se termina lapticul prea repede ...s-a mai confruntat vreuna dintre voi cu problema asta? Sfatuiti-ma ce sa fac sa am si eu laptic mai mult.....sunt disperata!!!!

Joujou39 w Matei Cristian
www.flickr.com/photos/11754251@N05/?deleted=1275495243/" target="_blank">El e minunea noastra!
uite cat sunt de mare!

Mergi la inceput