Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (35)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns suzy78 spune:

Salutare stup,


Am lipsit motivat.......dat fiind ca am inceput serviciul si nu mai am ff mult timp.....lucrez zilnic 9-10 ore......mer acasa pe la 12-13 sa-i dau titi la Nicolas......desi el se cam intarca singur......papa tot mai putin titi.....cred c ape la sfarsitul lunii ajung sa-i dau doar dimineata si seara......eu laptic am in continuare.......dar de ceva vreme nu mai vrea sa suga doar cu biberonul si e putin mai greu s ama mulg 56 mese pe zi.....si sa pape 50-70 ml la o masa.....doar dimineata si seara cate 150-200 ml.... creed ca la sf lunii o sa-i cumpar si lapte fromul;a si daca va vrea o sa-i faca socrela de ala cat timp sunt la job/......

Nicolas a fost bolnavior......am folosit Nazomer si Fluimucil.....cel din urma face minuni.....dupa p\rimul pliculet nu a mai mucit/.....

In weekend am iesit la zoilele orasului........si am fost mai lenesa la scris.....dar............am vizionat pozele cu bebeii nostri.....toti sunt niste scumpi......si ghici.....am vazut poze cu MOUSA - care e fff frumos.......

Felicitari RIANNA....sa ai o sarcina usora si s ate bucuri de ea.....eu care credeam c ao s adau startul ca noi mai vrem un bebe....

Acum ca am inceput serviciul Nicolas se trezeste de N ori pe noapte.....cand eram acasa e trezea doar dimineata......asta e ma conformez

O saptamana buna tutroer....sper sa mai intru azi.

Suzy78, mamid e bibe Nicolas Mihai - 27 februarie 2007.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Neatza la amiaz

Poftiti la poze noi si un filmulet.

Mai nou si-a descoperit limba, ne-o scoate toata ziua, si nu mai "suge" jucariile, ci le lipaie ca pisica .

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Hola,

nu a fost cu intentie suspansul asta....
ieri am colindat toata ziua (in poiana ca a fost o zi superba in bv) si seara am scris un mesaj da netu meu mai mult nu mergea decat mergea si vad ca nu a aparut.

E David de Mihaelaaa, un dragutz foaaaaaarte cuminte. Mihaela o zis ca vine, da cre'ca mi-o zis numai mie.

aseara mai scrisesem:

Val, ce mananca Mariuca? doar lapte, poate e o idee sa incerci alte marci de lapte (si cu bifidus). Ai incercat Milchzucker de la humana? e acel zahar din lapte de care cred ca zice si Stefanyia.

Stefanyia, da, raresu e un pic brunetel la ten, asa mai palid

mmm,mai scrisesm aseara da nu mai stiu ce.

Raresu e tot mucos,da nu mai face febra, deci e bine. Mai rau e ca am racit io, care racesc odata la 3 ani; aseara nici nu puteam sa imi inghit saliva, da ma tratez.


acu imi amintesc ce am mai scris:

Diana, baga reteta de lasagna, ca vroiam si io sa fac azi (ce coincidenta).

Kmi, sper ca nu erai in Sibiu sambata ca mor de ciuda daca da.

bai da sunteti fenomenale, sunt weekenduri in care ma rog sa scrieti ceva ca ma "plictisecs" acasa, si cand pleaca omu in weekend, umpleti capitole, tz,tz,tz
roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

Fetele cucuietele am si eu o dilema

cana cu tzutzuroi de la Avent cum se tine in guritza? ca eu am luat una si cred ca e defecta...pt ca in partea opusa tzutzuroiului are o gaura prin care iese areul e ok dar daca i tin cu gaura aia in jos curge apa din ea....si in sus la fel cateodata....deci asa tre sa fie sau e stricata a mea?


Carmina de MARIA CRISTINA (Winnie) 8 martie 2007

Luna 7

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">Comoara mea mica
www.youngnutrition.net/member/tickers/75683/ticker2.png%22%20border=%220%22%20%3E%3C/a%3E" target="_blank">Varsta Winnie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

quote:
Originally posted by karra80

Fetele cucuietele am si eu o dilema

cana cu tzutzuroi de la Avent cum se tine in guritza? ca eu am luat una si cred ca e defecta...pt ca in partea opusa tzutzuroiului are o gaura prin care iese areul e ok dar daca i tin cu gaura aia in jos curge apa din ea....si in sus la fel cateodata....deci asa tre sa fie sau e stricata a mea?





prin gaurica aia nu tb sa curga apa, Tzutzuroiu vine in partea de jos cand o baga copilu in gura. Tzutzuroiul are pe partea din interior o diafragma de silicon...pe post de supapa.Poate aia iti lipseste ca daca e aia nu tb sa curga sigur. Din canita asta curge numai daca trage copilul.

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada_rozz spune:

Buna fetelor,

Recunosc,sunt invidioasa pe fetele care intra zilnic si scriu pe forum...eu reusesc doar sa citesc...nu mai am timp si de scris.

Mark a racit si are mucutzi.Ne-a dat Nurofen si inhalatii cu ser fiziologic,iar dupa baga un furtunel luuuung pe nas si curata tot,dar am jurat ca nu ma mai duc...am crezut ca mor cu el acolo de mana...e o manevra foarte stresanta pentru un bebelus.AM cumparat un aspirator electric si sper sa reusesc sa ii scot eu mucii.

La aproape 7 luni si jumatate cantarim 10,700 kg si avem 75 cm.

Mancarica,nu am bagat nimic nou...Programul nostru e urmatorul:

06:00 Trezirea
07:00 Lapte Praf Humana2 HA
11:00 Piure de fructe cu cereale-2 lingurite
14:00 Piure de legume cu carne de pui sau galbenus de ou
17:00 Piure de fructe cu branzica de vaci
20:00 Lapte praf Humana2 HA

De cand ii tot ies dintii vad ca se mai trezeste o data noaptea sa mai manance o masa de lapte.

In rest e foarte agitat,marait,se ineaca noaptea in somn cu mucutzii si respira greu...nu are stare deloc.

Am fost la Babyexpo si ne-am intalnit cu Martutza si Ane...apropos...unde sunteti? Am cumparat doar un premergator de la Chicco cu 1,8 milioane,in rest haine scumpe,pantofi scumpi...unde e ideea de targ?

Roxanici,Miha As fi venit cu mare drag dar taman acu se imbolnavi si Mark.Promit sa ma revansez cumva fata de amandoua.

Multa sanatate bondareilor si albinutelor bolnavioare si pupici mamicilor.

Acum sa va arat ce sofer frumos am.[multumim Roxi]

Va pup pe toate si nu in ultimul rand Felicitari pentru mami Rianna!!!



Mada si bebe Mark Alexandru(22.02.2007)

http://b1.lilypie.com/dmDIp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

lasagna:
Ingrediente: 450 g carne tocata de porc si vita sau numai de vita, 1 pachet foi de lasagna, 500 ml bulion sau sos de rosii, 500 ml lapte, 500 g mozzarela/orice fel de cascaval mai tare, 5 linguri rase de faina, 1 cub de unt (25 g), 2 catei de usturoi, 250 ml supa pui sare, piper, rozmarin, nucsoara, 1/2 pahar vin alb

Mod de preparare:Carnea se caleste cu 2-3 linguri de ulei, sare si piper. Cand a inceput sa se faca se pune usturoiul pisat si supa si se mai lasa 10-15 minute sa scada. Daca nu aveti supa de pui faceti dintr-un cub de supa si apa fierbinte. ( adica asa fac eu )

Dupa ce a scazut se adauga bulionul si vinul. Se mai lasa 2 minute dupa ce da in clocot.

Sosul Bechamel se face din cubul de unt, lapte, faina, un varf de cutit de rozmarin si un varf de cutit de nucsoara. Se amesteca faina cu putin lapte, apoi se subtiaza cu restul de lapte, untul, condimentele. Se pune la foc mediu si se amesteca continuu sa nu se prinda de fund. Dupa ce a inceput sa clocoteasca, se mai fierbe 5 minute ca sa se ingroase mai mult.
Se imparte in 3.

Se da mozzarela pe razatoarea mare si se imparte in 3.

Tava se unge cu unt/ulei. Se pune un strat de foi, sos cu carne, sos alb, branza, strat de foi, sos cu carne, sos alb, branza, foi, sos alb, branza. Se pune apa sau supa pana la nivelul ultimei foi puse.

Nota: eu incep cu foi, dar am vazut si retete in care se incepe cu sos cu carne.

Pofta Buna!

mami de Matei Stefan 12.03.2007

poze cu matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaalina spune:

Buna dimi si noi la pranz!!! Dar sa nu credeti ca abia ne-am trezit.
Am papat la ora 10 mar cop cu cereale dar nu ne-au picat bine.
Acum s-a bagat la somn si eu sunt calare pe calculator.

Am implinit ieri 6 luni!!!!

Revenim...

Varsta Catalinei Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Buna dimineata!

Karra, din pacate nu stiu sa iti raspund, pentru ca noua nu ne place din canita. Totusi, am observat ca la a noastra nu curge nimic daca o intorc cu susul in jos.

Roxanici, reteta de lasagna cea mai simpla si rapida: cobori la supermarket, cumperi cutia cu lasagna, o bagi la microunde si GATA! Imi pare rau cu nu stiu alta mai elaborata. Sa ne spui cum a iesit, daca te apuci de bucatarit!

Revin


"Politicians and diapers should be changed regularly, and both for the same reason."

Dana mamica lui Dragoselu' - 20 martie 2007
Cum mi-am petrecut inceputul lumii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

quote:
Originally posted by roxanici

quote:
Originally posted by karra80

Fetele cucuietele am si eu o dilema

cana cu tzutzuroi de la Avent cum se tine in guritza? ca eu am luat una si cred ca e defecta...pt ca in partea opusa tzutzuroiului are o gaura prin care iese areul e ok dar daca i tin cu gaura aia in jos curge apa din ea....si in sus la fel cateodata....deci asa tre sa fie sau e stricata a mea?







prin gaurica aia nu tb sa curga apa, Tzutzuroiu vine in partea de jos cand o baga copilu in gura. Tzutzuroiul are pe partea din interior o diafragma de silicon...pe post de supapa.Poate aia iti lipseste ca daca e aia nu tb sa curga sigur. Din canita asta curge numai daca trage copilul.

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)


Am si diafragma si am pus-o si asa cu tzutzuroiul in jos dar cred c e stricata ca dupa ce trage din ea sa bea cand o scot din guritza curge apa prin gaurica aia mica........

Carmina de MARIA CRISTINA (Winnie) 8 martie 2007

Luna 7

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">Comoara mea mica
www.youngnutrition.net/member/tickers/75683/ticker2.png%22%20border=%220%22%20%3E%3C/a%3E" target="_blank">Varsta Winnie

Mergi la inceput