retete arabesti/ramadan? ( 2)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet


pe o folie de aluminiu pun un peste, cateva rodele de rosii,cateva rondele de ardei iute, sare, piper,il ung cu ulei de masline, lamaie cateva picaturi si putin usturoi zdrobit...il infashor si-l pun pe gratar...il intorc pe ambele parti...iese f bun.



Asa am facut sardinele si au iesit delicioase!!!

Eu am un grill dintr-ala pentru aragaz (luat din Romania). foarte bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ma bucur tare mult ca ti-au placut
eu le pun chiar pe gratar afara cand face sotul si ies bune...

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

quote:
Originally posted by hannen
A,acum stiu in salata se taie patrunjel,un ardei dar si inca un fel de verdeata,seamana cu spanacul dar sigur nu e spanac.Din pacate nu-mi amintesc numele.



E cumva garghir? Se mananca la greu in Egipt, dar in Ro nu stiu sa ii zic echivalentul.

Mami cu doi lei paralei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

buna fetelor, ce faceti, pe unde sunteti, ce-ati mai facut bun de papa?(suna a interogatoriu)
eu astazi am facut kibbeh, dar am gresit undeva...cele din tigaie(adica pe care le-am prajit in ulei s-au cam destramat si le-am azvarlit la gunoi) cele pe care le-am pus in tava la cuptor au iesit ok...ma intreb oare unde am gresit?
poza o pun mai tarziu ca-mi merge netul prost
va pe toate


iata si kibbeh



monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri




Chiar ca arata bestial. Ce mai, esti o perfecta!

Eu recunosc ca nu am facut nicidata acasa deoarece imi aduce sotul de la firma "semipreparate" si doar le arunc in ulei .

La prajit eu fac asa: le pun un unei incins pana se rumenesc un pic pe o parte apoi las focul mai moale (dar nu mic de tot ca se farama) ca sa fiu sigura ca se fac si la mijloc, fiind din congelator...

(Aici le spune kubeba)

Mami cu doi lei paralei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Am tot cautat aici cum se face pasta de susan. au trebuie sa o cumpar gata facuta? Scrisese cineva aici cum face cu boabele de susan . Le pune la cuptor, si dupa aceea le amesteca cu ulei parca. O mai postati va rog, eventual sa o puneti in listuta?!Multumesc.

PS; imi plac foarte mult retetele voastre. Acum sunt la dieta dar abia astept sa incerc retetele de aici. Shakshouka(cred ca asa se scrie) am facut-o si eu dar fara sa-mi dau seama ca e retea lianeza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

quote:
Originally posted by dumitrulaura

Dar o reteta de fripura de miel/ berbecut/oaie aveti? Una ma deosebita.Chiar si o marinata. Am mancat o friptura de miel facuta de o tataroaica si a iesit foarte frageda , fara miros. Care e secretul?



Stau si aici si astept raspunsul....

Carne de oaie/miel adevarate si fara pic de miros nu am mancat decat cand am comandat (la anumite evenimente) "la tava", preparate in stil saudit.
Noi doar am ales mielul/oaia, apoi ei l-au pus condimentat pe o tava imensa, cu un capac lipit cu un fel de aluat si, acoperit in jar, l-au lasat pana e gata. Se aduce acasa inconjurat cu orez innebunitor cu alune, nuci, corcom, etc.
Bestial!

Mami cu doi lei paralei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

au mai explicat fetele pe-aici cum se face dar chiar...am tot uitat sa pun reteta la lsituta...
uite aici filmuletul cu pasta de susan
Tahini Sos

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

era trecuta reteta de tahini totusi in lista...reteta data de hannen

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu stiam de la mama(bine mama gatea miel doar de Paste) ca trebuie scoasa pielea de la carnitza de miel ca sa nu mai aibe miros...dar totusi eu cred ca-i altceva...fiindca eu cand cumpar carne de miel nu miroase din start a "oaie"
si-acum fie vorba intre noi eu ador mirosul asta...asa ca nu vreau sa-l scot

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

norocuta,nu stiu cum ii zice la "buruiana" aia nici macar in araba!
Orezul de care zici tu ,adus la tava e bryani!Nu mai poooot!Aducea si al meu,sau cumnatul!!!Doamne,e o nebunie!!!
Am incercat sa fac saptamina trecuta(pt. ca a venit al meu de la moschee si a zis ca aveau pakistanezii bryani si l-au invitat la masa dar el nu serveste decit la pachet numai ca pina s-a terminat rugaciunea ,s-a terminat si bryani)
Mi-a facut pofta si cu toate ca n-am avut toate mirodeniile am riscatA iesit acceptabil,insa nu ca cel despre care zici tu,pe care il ADOR!!!
Imi ploua in gura!

dumitrulaura,shakshouka nu cred ca e o reteta doar libaneza,se maninca si in egypt si in palestina,probabil si in alte zone.chiar sunt curioasa unde-i sunt originile.Cine stie?

Vad ca fetele au dat bir cu fugitii de cind cu eid-ul,acum nu se mai gindesc la mincare toata ziua
eu azi le-am facut spaghetti si chiftelute.M-am scos!



Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput