McDonalds!!! Credeti asa ceva?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Noi aici avem posibilitatea de a cumpara si din State la baza militara si din magazinele nemtesti si pot sa spun ca marea majoritate a produselor cumparate sunt organice sau daca nu ma uit cu atentie pe eticheta sa vad ce contin.Mi-am facut rost de un mic dictionar sa vad ce inseamna ingredientele de pe eticheta.
Deci eu decid ce mananc nu ii las pe altii sa ma otraveasca :)

Natasa, nu stiu despre ce scandal e vorba.Cum am zis carnea o cumpar de la ferme ca avem piata in fiecare vineri.Puii sunt din aceeia ce zburda fericiti pe campii :)) si oale sunt tot de la gaini fericite LOL

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by ocebine



Ideea de baza era ca toate aceste ingrediente se regasesc si in alte nenumarate produse...nu doar la MacDonalds...



Absolut! Dar nicaieri nu le gasesti mai bine adunate ca intr-un sandvish cu chicken de la mcdonalds.

In mod normal ar trebui sa adun tot ce cumpar intr-un an mincarea de casa, ca sa adun atitea e-uri cite sint numa in piinea de la Mcdonalds
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

quote:
Originally posted by Andrada

E adevarat ca la anumite tipuri de carne exista seasonings, dar in majoritate carnea e numa radiata sa isi pastreze culoarea, si nici asta peste tot.
Fereste-te de carnea respectiva Ramona, exista sectiuni speciale (nu neaparat organice) in care se specifica ca nu pun alea-alea.

In america mai exista si regula ca ce e sub 1% nu trebuie specficat decit daca e alergen-si asta in anumite situatii (chiar daca e cianura).
O alta regula e ca ingredientii sint pusi in ordinea concentratiei.
Deci daca un salam incepe cu sugar si apoi meat...etc e clar...,
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu



Da, evit pe cit pot toate astea. Ca de aia am ajuns sa citesc si etichetele de pe sare! Dar eu ma refer la carnea obisnuita, nu afumata sau "seasoned". Pur si simplu carne. Contine tot felul de chimicale. Am ajuns sa citesc etichetele pentru ca am vazut carne care nu era organica, dar fara aditivi. Si asa am inceput sa-mi pun intrebari si sa studiez mai bine pachetele cu carne. Uita-te si tu la carnea obisnuita cind mergi la magazin, vei avea o surpriza!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

quote:
Originally posted by Andrada
[b

Iar statistic francezii traiesc mai mult,
A
A


L’amore che move il sole e l’altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu



Sa duc discutia iar spre vin si bauturi alcoolice?

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Uitati aici prima reclama McDonals - chiar ca e creepy

http://uk.youtube.com/watch?v=krXP_TUZqsk

Chiar citisem odata in revista Parenting, cred, ca daca mananci un meniu de la Mac trebuie sa mergi pe jos 26 de km sa dai jos caloriile depuse.

Oricum chiar daca laudati mancarea asta atat....nu va e teama ca la o masa mancati 3000 de calorii?!
Din cate stiu necesarul zilnic al unui adult e de 2000, si atunci daca mancati atat la o singura masa nu va e teama de obezitate, de depunerea grasimilor pe artere, se stie doar ca mancarea asta e in marea majoritate grasime?....


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

quote:
Originally posted by Andrada

quote:
Originally posted by ocebine



Ideea de baza era ca toate aceste ingrediente se regasesc si in alte nenumarate produse...nu doar la MacDonalds...



Absolut! Dar nicaieri nu le gasesti mai bine adunate ca intr-un sandvish cu chicken de la mcdonalds.

In mod normal ar trebui sa adun tot ce cumpar intr-un an mincarea de casa, ca sa adun atitea e-uri cite sint numa in piinea de la Mcdonalds
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu




Un Pop Tart dimineatea:

Strawberry Filling , Corn Syrup , Dextrose , High Fructose Corn Syrup , Crackermeal , Water , Modified Wheat Starch , Partially Hydrogenated Soybean Oil , Dried Strawberries , Dried Apples , Dried Pears , Citric Acid , Caramel Color , Red No. 40 , Xanthan Gum , Soy Lecithin , Yellow No. 6 , Enriched Wheat Flour , Sugar , Partially Hydrogenated Soybean Oil , Corn Syrup , Dextrose , Salt , High Fructose Corn Syrup , Leavening , Baking Soda , Sodium Acid Pyrophosphate , Monocalcium Phosphate , Calcium Sulfate , Corn Cereal , Gelatin , Color Added , Red No. 40 , Niacinamide , Reduced Iron , Blue No. 1 , Vitamin A Palmitate , Pyridoxine Hydrochloride Vitamin B6 , Riboflavin Vitamin B2 , Thiamin Hydrochloride Vitamin B1 , Folic Acid

Un Lean Cusine (deci mincare de dieta) la prinz:

Blanched Macaroni Product (Semolina, Water, Egg Whites), Skim Milk, Cooked Chicken Tenderloins (Chicken Tenderloins, Water, Modified Food Starch, Soy Protein Isolate, Chicken Flavor (Yeast Extract, Salt, Soy Sauce {Soybeans, Wheat, Salt}, Sugar, Maltodextrin, Dried Chicken, Flavor, Sesame Seed Oil, Dried Chicken Broth, Thiamine Hydrochloride, Lactic Acid, Citric Acid, Chicken Fat], Maltodextrin, Sodium Phosphates, Salt, Caramel Color), Mushrooms, Water, Parmesan Cheese (Cultured Milk, Salt, Enzymes), Roasted Red Peppers, Onions, Red Peppers, Bacon (Cured With Water, Salt, Sugar, Smoke Flavoring, Sodium Phosphate, Sodium Erythorbate And Sodium Nitrate), Canola Oil, Soybean Oil, Modified Cornstarch, Salt, Potassium Chloride, Bleached Enriched Wheat Flour (Wheat Flour, Niacin, Iron, Thiamin Mononitrate, Riboflavin, Folic Acid), Chicken Flavor (Salt, Yeast Extract, Maltodextrin, Dried Chicken, Lactic Acid, Flavors, Soy Sauce (Soybeans, Wheat, Salt), Dried Cream Extract, Potato Starch, Yeast Extract, Sugar, Garlic Puree, Spices, Xanthan Gum. CONTAINS MILK, SOY, AND WHEAT INGREDIENTS.
• Contains Milk Ingredients
• Contains Soy
• Contains Wheat

O inghetata:

Milk, Corn Syrup, Cream, Cocoa Processed With Alkali, Bitter Chocolate, Modified Food Starch, Sodium Alginate, Natural Flavor, Salt), Sugar, Skim Milk, Chocolate Brownie Pieces (Sugar, Flour, Soybean Oil, Eggs, Cocoa Processed With Alkali, Corn Syrup, Water, Natural Flavor, Salt, Lecithin, Xanthan Gum), Corn Syrup, Cocoa Processed With Alkali, Cellulose Gum, Mono And Diglycerides, Guar Gum, Carrageenan, Dextrose.


Nu se poate da vina doar pe unii...la supermaket te inunda aceste ingrediente...McD maninci poate o data la luna, dar restul?




Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

quote:
Originally posted by blackpanterro


Oricum chiar daca laudati mancarea asta atat....nu va e teama ca la o masa mancati 3000 de calorii?!
Din cate stiu necesarul zilnic al unui adult e de 2000, si atunci daca mancati atat la o singura masa nu va e teama de obezitate, de depunerea grasimilor pe artere, se stie doar ca mancarea asta e in marea majoritate grasime?....


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)






Nu stiu unde ai vazut ca o laud...acuma chiar ma repet: NU E BUNA!

Dar aditivii respectivi abunda in mai multe locuri...

Si btw, ma pot ingrasa la fel de bine cu niscai porc organic prajit la ceaun servit cu mamaliga (si un ou prajit deasupra) ... Iar linga un cabernet gros Vezi acuma ce mi-ai facut????Mi-e foame...

Calitate si cantitate...si nu casunati doar pe unu'....

Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Faptul ca sint altele mai rele nu face mcdonalds OK.
Si eu tind sa cred ca nu te poti ingrasa la fel de mult mincind mincare naturala (fie el muschi de porc sau pui la gratar).
Din mai multe motive. Unul dintre ele este pentru ca mincarea naturala tinde sa fie mai nutritiva, nu altereaza gustul in consecinta tine mai mult.
Al doilea motiv e faptul ca e mai greu de preparat. Un alt motiv ar fi faptul ca portionarea ti-o faci in general tu dupa reguli de educatie si nu-ti infige cineva niste supraportii.

Motivul pentru care McDonalds si dietele sint moda in US e exact dezinformarea si manipularea prin cercetare.
Unui francez ii poti spune 100 de ani ca anumiti carbohidrati nu sint buni, el stie ca bunicul a mincat french baguete cu rochefort, lobster bisque si vin rosu toata viata si a trait 100 de ani lean-mean-fighting machine.
La fel si in alte bucatarii unde traditia e lege, nu ar prinde un Atkins sau South Beach pentru ca intelepciunea nu si-o cauta la CNN.
Times Magazine a publicat in 87 parca dieta Atkins si intr-un an au dat faliment sute de mii de brutarii si productia de pasta a scazut cu 30% (cifre bertolli).

Eu ma gindeam ca Romania ar putea sa ia un exemplu mai traditionalist in gindire decit unul care experimenteaza pe prpria populatie,
A



www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

quote:
Originally posted by blackpanterro
Oricum chiar daca laudati mancarea asta atat....nu va e teama ca la o masa mancati 3000 de calorii?!




Dar sunt curioasa cine ai citit tu ca lauda mancarea de la fast food!! Da-mi un exemplu macar! Daca citesti din urma absolut toate fetele care au scris au mentionat ca sunt constiente ca nu e sanatoasa! Inclusiv eu... dar asta nu inseamna ca nu mananc maxim o data pe luna si asta pt ca imi place chiar daca stiu ca nu e buna. Acum nu va inchipuiti ca ma duc si dau lovitura, adica imi iau din toate. Nu! Doar un Mac Puisor si o portie de cartofi... Am uitat sa specific ca n-o sa duc copilul sa manance acolo si o sa-l invat ca mancarea tip fast food nu e buna.


Andrada, sunt de acord cu tine in ceea ce priveste aditivii...

Cu ce nu sunt eu de acord sunt inventiile din filmele si povestile vazute si auzite de Adriana...

Ioana
18+
burtica



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

quote:
Originally posted by Andrada

Faptul ca sint altele mai rele nu face mcdonalds OK.



Nici nu inseamna ca degetul poate fii indreptat doar intr-o singura directie...asta seamana tot a dezinformare.
Si ma repet (din nou) n-am zis ca McD e bun...arata-mi si mie unde am sustinut asta...


quote:
Originally posted by Andrada
Unui francez ii poti spune 100 de ani ca anumiti carbohidrati nu sint buni, el stie ca bunicul a mincat french baguete cu rochefort, lobster bisque si vin rosu toata viata si a trait 100 de ani lean-mean-fighting machine.




Corect...mincarea cit mai apropiata de natura si gatita in propria casa fara aditivi "stiintifici" este cea mai buna...

quote:
Originally posted by Andrada
Eu ma gindeam ca Romania ar putea sa ia un exemplu mai traditionalist in gindire decit unul care experimenteaza pe prpria populatie,
A



L’amore che move il sole e l’altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu



Cu privire la ce model va prelua Romania...hmmm...asta nu mai tine doar de informatie ci si de "trends" (ca e la moda cuvintul)...

Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."

Mergi la inceput