Singuratatea in doi. Un capitol incheiat.

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

daca ai citi cu atentie postarile fetelor care au scris aici ai vedea ca toate au incercat sa-si salveze casniciile, din diferite motive .niciuna dintre ele nu a renuntat din prima ,toate au luptat si unele inca mai lupta sa repare cate ceva ,dar din pacate fara succes. nu comentez a cui este vina ,(a ambelor parti pt ca nu are cum sa fie altfel) dar de luptat lupta numai ele . ca sotul vrea o viata mai buna asa cum intelege el asta, sau ca are pe altcineva ...dar unele dintre ele au obosit sa tot incerce sa salveze ceva ce nu mai poate fi salvat.si de ce sa fie stigmatizate? au facut ceva rau,au omorat , au furat sau...orice altceva? normal ca-si doreau un sot ,copii,o viata de familie normala dar nu sunt numai ele vinovate si nu inteleg de ce ar trebui sa se simta stigmatizate!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

pai nici eu nu inteleg de ce trebuie stigmatizate dar era un citat din tonsis(sper sa nu gresesc).in principiu cam stiu despre ce e vorba cam la fiecare,deci este inutil sa imi faci rezumate.

espiritu

later edit
sa stii ca nu intotdeauna vina este a ambelor parti.just for the record....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

mai...acolo o vina cat de mica poate ca are si celalalt ca problemele nu vin chiar asa ...din senin.poate este ceva care pentru unul nu prezinta importanta dar celalalt o considera problema majora .si nici in cazul unui divort nu este necesar ca barbatul sa fie mereu vinovat ca mai sunt si femei cu dor de duca.dar aici fetele sunt de obicei cele care sunt parasite si sufera,asa ca discutam ,povestesc,cel putin spun ce au pe suflet ca nu este usor sa-ti vezi viata ta si a copiilor data peste cap.

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

ei bine uneori problemele apar din senin.totul pare roz cu nuante diamantate,the sky is blue and sun is yellow si deoadata bum apare "minunea" apare problema aia majora de care tu nici nu stiai.si pe urma vine cineva ca tine si iti zice "nu se poate,ai si tu o vina" si stai si te uiti siderat/a incercand sa iti gasesti vina.sau vina se poate numi ca ai fost prea bun/a,prea bland/a,prea increzato(a)r/e?

espiritu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

iar eu!
elyda...poti sa vii si tu la cafea ca nu esti chiar atat de departe...te asteptam...
espiritu,...nu e vorba de victimizare ...mie mi se par victime cele care nu lupta in nici un fel si se lasa duse da val,oriunde ar duce valul...
eu stiu doar din proprie experienta ca in societate sunt primita altfel decat inainte (adica nu prea mai sunt)pentru ca ...cele cu copii nu ma mai cheama nicaieri in weekend pt ca eu nu am fetele in weekend...,cei care nu au copii...sunt perechi si ies impreuna...ma rog...diverse...nu conteaza motivele. dar e clar ca in doi poti face lucrurile mai bine sa mearga...dar daca nu poti?ori stai...ori divortezi...
normal ca vina e a ambelor parti...nici una nu ne cautam scuze...dar de obicei barbatii sunt lasi si lasa problemele sa se rezolve singure..si cum asta nu se intampla....se ajunge in situatii critice,tensiuni,certuri...la inceput sunt probleme de comunicare care se tranforma in razbunari,ura...sau cel mai des....tacere...de obicei barbatii tac iar femeile incearca sa comunice....
elyda,incognito....psiholoagele de serviciu. ..ajutati-ma !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

quote:
Originally posted by tonsis

iar eu!
elyda...poti sa vii si tu la cafea ca nu esti chiar atat de departe...te asteptam...
espiritu,...nu e vorba de victimizare ...mie mi se par victime cele care nu lupta in nici un fel si se lasa duse da val,oriunde ar duce valul...
eu stiu doar din proprie experienta ca in societate sunt primita altfel decat inainte (adica nu prea mai sunt)pentru ca ...cele cu copii nu ma mai cheama nicaieri in weekend pt ca eu nu am fetele in weekend...,cei care nu au copii...sunt perechi si ies impreuna...ma rog...diverse...nu conteaza motivele. dar e clar ca in doi poti face lucrurile mai bine sa mearga...dar daca nu poti?ori stai...ori divortezi...
normal ca vina e a ambelor parti...nici una nu ne cautam scuze...dar de obicei barbatii sunt lasi si lasa problemele sa se rezolve singure..si cum asta nu se intampla....se ajunge in situatii critice,tensiuni,certuri...la inceput sunt probleme de comunicare care se tranforma in razbunari,ura...sau cel mai des....tacere...de obicei barbatii tac iar femeile incearca sa comunice....
elyda,incognito....psiholoagele de serviciu. ..ajutati-ma !



o fi normal vina ambelor parti cand e din din vina ambelor parti,dar cand nu este?nu stiu in ce fel de cerc de prieteni te invarti tu dar eu pana acum(dpdv barbat) nu am simtit nici cea mai mica respingere din partea prietenilor,amicilor sau a celor cu c\are interactionez zilnic sau ocazional.
iar asta cu "de obicei barbatii" sa spunem ca are o doza de adevar desi sunt,cred,destui barbati care nu tac,incearca sa rezolve etc etc.
elyda,incognito ajutati-o ca nu tin argumentele :)

espiritu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

espiritu ,parerea mea este ca intr-o casnicie distrusa sufera mult cel care este parasit si care de cele mai multe ori nu intelege de ce s-a intamplat.si nu conteaza ca este femeie sau barbat ,conteaza doar ca nu intelege care este vina lui.dar nici divortul asta nu cred ca vine chiar asa din senin,exista mai intai niste semne care ...prevestesc ca ceva nu este in regula.totul este sa"te prinzi" si sa vezi daca se mai poate repara ceva sa incerci ca sa nu-ti reprosezi tu ca nu ai facut nimic . nu se poate sa nu ai chiar nici cea mai mica vina ,dar poate ca pentru tine poate nu are mare importanta si nu i-ai dat atentie .poate timpul prea mare petrecut la serviciu si oboseala pe care o resimti seara care duce la o oarecare lipsa de comunicare ,poate timpul petrecut cu prietenii/prietenele si sotul/sotia vroia sa fiti impreuna ,nu stiu pot fi multe !eu sunt casatorita de 15 ani am avut si noi probleme in casnicie ca orice cuplu dar pana acum le-am rezolvat spunand ce nu ne place ,ce ne deranjeaza in comportamentul celuilalt si..mai lasand fiecare de la noi pana la urma.avem fiecare partea noastra de vina fie ca se numeste ambitie ,vanitate sau orgoliu si eu stiu ca mai gresesc si eu co n-oi fi eu femeia minune si imi dau seama ca exista si barbati care au incercat sa-si repare casnicia ,dar nu cred ca divortul a venit chiar asa din senin.ceva semne care sa-ti dea de gandit ceva care atunci parea lipsit de semnificatie... pentru tine ,dar celalalt ii dadea o mai mare importanta .

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

eu nu spun ca divortul vine din senin.eu spun ca nu intotdeauna exista vina de ambele parti.nu ai cum sa realizezi asta pt ca nu ai datele necesare.
e ca si cum ai spune ca o femeie care ia bataie de la sot e musai sa aiba si ea partea ei de vina si nu ca individul a fost beat sau a vrut sa stinga un conflict prin forta pumnului.

espiritu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

buna dimineata!
espiritu...tu ca barbat e normal sa fii privit altfel...un barbat interactioneaza mai usor oriunde..pe mine ma cheama la o petrecere de exemplu prietenii ca sa imi prezinte vreun barbat (de parca asta ar fi scopul meu in viata sa ma marit)..inainte nu prea ieseam cu prietenii pentru ca oriunde mergeam sotul meu se aseza la bere si nu ma mai baga in seama si uneori ma rugam de el sa plecam,pleca toata lumea numai noi nu...inainte ziceam ca nu ma cheama prietenii din cauza lui,dar acum din ce cauza? poate ca din cauza ca am stat mult pana m-am hotarat sa divortez ramasesem fara prieteni inca inainte de divort,m-am gandit si la asta....nu stiu ce sa zic...
singuratatea in doi mie mi-a facut mult rau si m-a ingradit...poate ca am eu probleme de comunicare...din cauza asta eu m-am aruncat in munca si mi-am ocupat tot timpul,le-am implicat si pe fete in munca mea .acum am scos din ecuatie sotul si din pacate prietenii si incerc sa imi canalizez preocuparile altfel...fetele si munca ...
apropo de munca,ma duc sa muncesc!
o zi buna tuturor!
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

daca spun ca e ca tine ma ierti ,ca vad ca m-ai bagat in corzi si sunt singurica pe aici!n-am datele!...si e ca tine .da...te mai gandesti daca n-ai si tu o vina miiiica ,miiiica ?

dana

Mergi la inceput