Singuratatea in doi. Un capitol incheiat.

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

mai Tonsis ,pai tu numai noaptea apari? ce mai faci ca nu ai mai aparut in ultimul timp?

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Elyda
de dragul copilului as face orice pe lumea asta. Cred ca m-a afectat toata povestea, acum eu sunt aia care lasa copilul fara tata, ca l-am dat afara din casa ... nu ca s-a dus foarte repede si nici nu i-a mai trecut prin cap ca noi am avea nevoie de ceva ... copilul care nu simte inca lipsa tatalui ei ...
Nici nu stiu, sunt foarte adancita in depresie cred, mi-e frica de viitor, de cum ma voi descurca asa singura-singura (nu am frati, rude, am doar un tata).
Nu vad nicaieri o urma de optimism in mine ...

Edit ca am uitat: toate astea mi le serveste dupa ce sustine mare si tare ca el vrea doua lucruri in viata: sa-si vada de cariera si sa divorteze, dup`aia mai vedem ... adica vedem ce draqu` ? Ca-l astept sa fie un tatic bun , toata viata ??? ...
Scuzati daca va plictisesc ...


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

TU esti o femeie puternica ,ai crescut o fetita de care esti mandra si asta nu este asa...un nimic!daca el asta isi doreste ..lasa-l sa-si indeplineasca visul, voi sunteti oricum pe ultimul loc pentru el si nici macar nu are curajul sa recunoasca asta! se ascunde in spatele unor acuzatii ca sa-si ascunda propriul esec!de ca te simti vinovata fata de copil?nu ai motive, binele copilului nu consta in a te invinovati tu pentru ceea ce se intampla acum. binele copilului consta in a-i oferi tot ceea ce poti tu ca MAMA pentru dezvoltarea lui normala .te cred ca esti depresiva acum ,orice om este trist intr-o astfel de situatie .dar nu te invinovati numai pe tine de situatia actuala nu te impovara cu toate greselile voastre. tanand cu dintii de o relatie numai de dragul copilului nu este un mod de a-i oferi lui o atmosfera normala .starea de tensiune dintre voi este cum e normal ,resimtita de copil .incearca sa nu mai te responsabilizezi pentru esecul relatiei voastre ,ceea ce discuti cu sotul tau sa fie intre 4 ochi si pe el sa-l faci sa pastreze o relatie normala cu fetita LUI!tu ...trebuie sa-ti revi de dragul tau ,al copilului si al muuuultor ani pe care ii mai ai in fata si care iti vor aduce bucurii nenumarate .viata TA este in plina desfasurare, tu trebuie "sa vezi raza de soare care este dincolo de nori" si apoi mama, mama ce plaja o sa faci cand soarele va straluci din nou!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Elyda, iti multumesc pt atentia acordata si pt sustinere si vorbele frumoase !
Ma simt vinovata acum pt tot, probabil din cauza a ceea ce mi-a spus sotul, a cum ma simt acum, mi-e teama ca nu-i voi putea oferi totul Giuliei asa cum am fi putut impreuna (nu lasa ocazia sa-mi aminteasca si aceasta latura, materialul).


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Daria,

Daca retragi acum cererea de divort, poti sa ai probleme mari daca vei dori sa o introduci din nou, ulterior.
Mai era un caz pe forum care a facut ceva similar si apoi sotul s-a folosit de asta, acuzand de instabilitate, ca sa obtina copilul.

Toate gogoritele astea pe care ti le baga el sunt par la ceas. Copilul va vedea faptele, nu vorbele. Cine si ce face pentru el.
Orice divort tensioneaza la maxim, te consuma enorm, trebuie sa te gandesti exact ce doresti. Vorbeste si cu avocatul tau, imposibil sa nu-ti spuna ce consecinte ar putea avea sovaiala.

Ti-a declarat ca vrea sa divorteze si sa se axeze pe cariera? Bun, asta faci, il eliberezi. De ceva ce lui i se pare a fi o corvoada. Poate pentru altul va fi o placere.

Divortul nu este o toana. Ma gandesc ca ai avut timp suficient lunile astea sa te gandesti daca si ce sa faci. Si daca ai ajuns la concluzia asta, mi-e greu sa cred ca vei mai putea sa privesti, alaturi de el, in doi. Sau poate ai mai fi putut daca atitudinea lui era cu totul alta.

Capul sus! Fii convinsa ca Giulia va intelege exact natura problemelor. Nu-ti fa probleme!

PS: Si eu am intentat divortul in cazul nostru, dar nici prin cap nu mi-a trecut la situatia care era ca fata m-ar putea vreodata acuza ca am facut-o. Orice i s-ar spune. Sunt convinsa ca voi putea sa-i explic realitatea asa cum a fost pentru noi.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Si inca ceva: divortul vostru nu trebuie sa aiba nici o influenta asupra sentimentelor lui pentru Giulia.

El poate oricand sa-i ofere, material, si sentimental, ce doreste.
Asigura-l ca n-ai sa-i pui nici o piedica in exercitarea meseriei de tata pe viitor. So, ce pierde Giulia din punctul lui de vedere?

Poate e bine de vazut si ce intelege Giulia prin tata. Ce are acum? Ce reprezinta pentru ea? Care este rolul lui in familie?
E posibil ca pentru ea mai important sa fie tataie decat tata. In functie de cum si cine s-a ocupat si de sufletul ei pana acum.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Adina
Giulia nici nu-si da seama ca el nu mai locuieste cu noi. Stie ca mami e acolo tot timpul, cu mine se fac nebunii, prostioare, iesim la distractie in oras. Cand suna sa vb cu ea, ea refuza fara nicio explicatie. Nu-mi dau seama ce e in sufletul ei ... Vreau doar sa nu se simta abandonata ...
Si da, stiu ca divortul nu e de joaca, dar acum, dupa cate mi s-au aruncat, ma simt vinovata de toata situatia si simt ca as putea incerca din nou.
Dar el chiar nu vrea. Cred ca este foarte multumit acum de viata lui si intr`adevar a scapat de "povara".


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Daria,

Oricum trebuia sa faci asta, din cate am inteles ai incercat tot ce-ai putut pana acum si nu s-a schimbat nimic.
Daca vrei sa mai incerci cu el, fa-o dupa divort. Cand toate apele se vor linisti.
Acum eu zic sa mergi pana la capat cu ce ti-ai propus. In fond e o hartie si atata tot. Dar pentru tine e o hartie care iti ofera mai multe perspective pentru Daria.


Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Adina
am incercat de toate, chiar si acum. Si el spune ca trebuie sa divortam si sa vedem dup`aia. Dup`aia ce draq` sa mai vedem ??? Intreb si eu, ca habar nu am ...


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Daria,

Deduc ca nici el nu e prea "friendly" cu ideea de "married"...
Ceea ce-ti spune ca esti pe drumul cel bun.
Ce-o fi dupa? Asta doar amandoi veti vedea. Daca va fi ceva in comun, in orice caz, va trebui amandoi sa vreti.

Hai, capul sus.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput