Singuratatea in doi. Un capitol incheiat.

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

espiritu...imi pare rau pentru tine .situatia prin care treci este grea.pacat ca s-a ajuns ca parintii sa se lupte pentru copii.sper sa ai castig de cauza pana la urma.

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

asteptam vesti si de la Ane sa ne spuna cum a decurs infatisarea.la mine s-a dat amanare pt 14 noiembrie cand se vor administra probele.judecatoarea a ramas surprinsa ca reclamanta nu a cerut ca eu sa am relatii cu minora,pe cand eu in intampinare am cerut ca mama sa aiba in continuare relatii cu minora.judecatoarea intreba de ce am cerut eu acest lucru cand de fapt ea ar fi trebuit sa specifice.ma rog pe urma s-au adncit in cuvinte avocatesti din care nu prea am inteles mare lucru(articole,legi etc).ma rog per ansamblu se va face ancheta sociala la ambele locatii(a mea si a exei),adeverintele de salariu si martorii pe care,surprinzator,numai eu i-am cerut.vorbesc de martori pt stabilirea custodiei.

espiritu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preda_vicky spune:

Espiritu si Ane, multa bafta.
Urmaresc subiectul, nu scriu ca nu prea ma mai incadrez aici, sunt mamica divortata, cu 2 copii, dar sunt recasatorita de 1 an cu un barbat extraordinar de bun.
Urmaresc subiectul, pt. ca povestea mea e tot despre drept de vizita, in acest moment
Ex-ul vrea sa ma dea in judecata pt. drept de vizita... el nu a binevoit sa fie de acord cu divortul, divortul totusi s-a pronuntat, si copilul (cel mic e al lui, cel mare e dintr-o casatorie anterioara) mi-a fost incredintat mie spre crestere si educatie, el neprezentandu-se, necerand drept de vizita, hotararea de divort e definitiva si irevocabila. Acum, dupa 2 ani de la divort, dupa ce nu a sunat un an sa intrebe ce face copilul, dupa ce nu a trimis 1 leu din pensia alimentara tot de 1 an, i-am inaintat dosar penal. Si, ca sa vezi, brusc si dintr-o data e foarte interesat de copil! Suna de 2 ori pe sapt sa vorbeasca cu el la telefon, dar refuza sa-l vada insotit de mine, vrea sa ramana singur cu copilul, ceea ce este exclus din partea mea! Si ma ameninta voalat ca imi intenteaza proces pt a obtine drept de vizita! Vrea sa-l ia in wk si vacante.
Cum crede el ca eu o sa las copilul cu el? In primul rand e alcoolic, in al doilea rand nu stiu unde locuieste, in ce conditii locuieste si cu cine locuieste, pt ca in momentul in care am divortat, am parasit amandoi apart. unde stateam cu chirie, eu m-am mutat la mama mea, el... nu are nici familie, nici casa. Am avut destule peripetii cand inca eram casatoriti, ca abia am scapat cu viata dintr-un accident de masina pt ca el era baut la volan, cand a plecat cu copilul la dr (tot cu masina) ca era bolnav, avea febra si a uitat sa mai ajunga acasa pana la miezul noptii, il sunam pe mobil si nu-mi raspundea, l-am cautat ca disperata prin oras eu cu fiul cel mare, si cand a binevoit sa ajunga, nu se putea da jos din masina de beat ce era.
Si astea sunt numai o parte din problemele pe care le-am avut! Cum sa-mi las eu copilul pe mana unui asemenea om? Cand am reusit in sfarsit sa avem un camin linistit, plin de dragoste si bucurie? Copilul nu mai intreaba de tatal lui, nu vrea sa ramana singur cu el, de cate ori a vrut sa-l vada anul trecut am mers cu el si am stat cu el, in parc sau la Mac. E posibil ca el sa obtina dreptul de vizita si sa ia copilul impotriva vointei acestuia? Ma imbolnavesc numai la gandul ca un judecator iresponsabil ar face asa ceva!



http://community.webshots.com/user/viki39

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

Revin si eu azi, ca ieri nu am putut intra pe forum.

Preda_vicky - multa bafta si tie. Sper sa ai parte de un judecator intelegator.

Espiritu - bafta si tie in continuare. Poate ca nu ar fi trebuit sa ceri tu ca mama sa pastreze legaturile cu copilul. In definitiv, e dreptul ei. Daca nu l-a cerut, inseamna ca nu o intereseaza.

Despre mine ca sa va zic. Ma inscriu in categoria, juna, bela si fara obligatii. Am terminat divortul, a ramas in pronuntare. Am obtinut ca tatal sa poata lua copilul doar dupa implinirea varstei de 2 ani. Pana atunci are drept de vizita o data pe saptamana, miercurea, de la 17.30 la 19.30. Dupa ce face Raul 2 ani, va putea sa-l ia 2 saptamani in vacanta de vara, 1 sapt in vacanta de iarna, si alternativ, o sapt de Craciun - un an la mine, un an la el. S-au audiat martorii, nu au mai fost alte discutii - nici macar pe holul tribunalului. Doar ne-am salutat. Una peste alta, a decurs totul bine, eu sunt f linistita. Sper sa nu mai am parte de alte surprize pe viitor.

Ane & Raul - 17 martie 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> filmulet Raul

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

nu stiu daca in acest caz se poate spune ; "Felicitari" dar iti doresc din suflet ca acest sfarsit sa fie un nou inceput de bun augur!

mulat bafta si noroc!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Ane ai inteles un pic gresit.in actiunea inaintata de exa nu a specificat ca in caz ca ea castiga custodia sa am legaturi in continuare cu fetita mea.pur si simplu vrea sa ma inlature total.tine mortis ca eu sa nu mai imi vad fata.asa jigodism nu am mai intalnit.eu m-am gandit ca fata trebuie sa pastreze legaturi cu mama,ea vrea sa ii ingradeasca dreptul copilului sa isi vada tatal.ca asa vrea ea.
nu a participat cu nimic mai nimic la cresterea fetitei dar are tupeul nesimtit sa spuna ca nu eu am crescut-o.poate a crescut singura....mai stii?

espiritu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ane - bine ca acum sunteti bine !
Preda_vicky - succes ! Si sa se termine totul bine pt tine si copii !
Espiritu - no comment ... Eu inca ma mir ce "oameni" traiesc alaturi de noi, pe Terra ...


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

quote:
Originally posted by tonsis
intr-o seara nu mi le-a adus la timp...l-am sunat de la 6 seara pana la 11 noaptea si era deja beat si imi spunea ca e in drum spre mine...politia mi-a zis ca e prea devreme sa intervina pt ca nu scrie in hotrarare ora la care trebuie sa le aduca si trebuie sa astept..ca sa astept?sa fac vreun accident cu fetele mele in masina?
am incercat sa imi fac singura dreptate si am asteptat sa vina inarmandu-ma cu un reportofon sa il inregistrez si cu o vecina drept martor...cand a venit era beat mort...a lovit-o pe sisi de marginea usii cand a scos-o si urla saraca pt ca a trezit-o din somn...si avocatul mi-a zis ca iregistrarea nu e de ajuns ca proba...si chiar nici un singur martor


pai in cazul asta trebuia sa insisti pe faptul ca e beat la volan. Nu cred ca daca il reclami pe unul ca, conduce masina beat mort, nu vine politia sa-i faca alcoolemia. Odata ce il are politia ca sofer betiv, abea atunci poti sa deschizi tu proces sa-i iei copiii din mina.
Daca aveti "norocul" sa aveti un ex betiv, concentrati-va mai intii pe a stringe dovezi ca e betiv si abia apoi dovezile astea le folositi in instanta cum ca nu e un parinte bun, e un pericol pentru copil. Mai greu e cind nu are vicii din astea evidente, pe care le poti usor dovedi ci daca e pur si simplu iresponsabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

quote:
Originally posted by preda_vicky
Copilul nu mai intreaba de tatal lui, nu vrea sa ramana singur cu el, de cate ori a vrut sa-l vada anul trecut am mers cu el si am stat cu el, in parc sau la Mac. E posibil ca el sa obtina dreptul de vizita si sa ia copilul impotriva vointei acestuia? Ma imbolnavesc numai la gandul ca un judecator iresponsabil ar face asa ceva!


da, eu zic ca e foarte posibil. Aici poate sa urle copilul cit o vrea si sa refuze sa mearga, il ia cu forta si daca tu ca mama te opui (de mila copilului), cheama politia, care chiar vine. O data ce s-a stabilit ca la ora x copilul merge la el, asta trebuie sa se si intimple. Chiar daca e bolnav, are febra, taticul il ia cu forta.
Singura modalitate sa te asiguri ca nu ajungi la cheremul vreunui betzivan nebun si furios care sa faca ce vrea cu copiii, este sa stringi dovezi (poti angaja un detectiv-merita sa stringi bani pentru asta) cum ca este un parinte degenerat, imoral, viciat, un pericol. Evident daca chiar este. Cred ca faptul ca e alcoolic il pune in categoria rau de parinte.
Sau asteapta sa implineasca copilul virsta (cit o fi, 13 ani?) cind e intrebat la tribunal unde vrea sa stea si cit timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preda_vicky spune:

Miau-Miau, din pacate ex-ul lucreaza in Politie, de asta nu a patit niciodata nimic. L-a oprit cate un agent, a coborat din masina, a aratat legitimatia si gata, a urcat la volan si a plecat mai departe.
Martorii mei au spus la divort ca re probleme cu bautura, dar judecatoarea a "omis" sa spuna ceva in hot. de divort, drept pt. care s-a terminat din "vina ambelor parti"... Eu am zis merci ca s-a terminat oricum.
Si daca el tot moare de dorul copilului, de ce nu accepta sa-l vada in prezenta mea? Ca de cate ori ne-am intalnit, m-am purtat f. frumos.
Si asta denota ca iubesti copilul, luandu-l cu forta la plimbare, impotriva vointei lui?


http://community.webshots.com/user/viki39

Mergi la inceput