Singuratatea in doi. Un capitol incheiat.

Singuratatea in doi. Un capitol incheiat. | Autor: Elle_seb

Link direct la acest mesaj

Bun gasit!

Parca a trecut o vesnicie de cand mi-am expus pentru prima data povestea aici.
Recitesc vechile postari si rememorez trairile de atunci, toata valtoarea unei casnicii in care tragi de unul singur la o caruta care nu va face niciodata mai mult decat cativa pasi amarati...
... aceasta a fost prima mea postare referitoare la problemele dintre mine si fostul meu sot:

"18.10.2004
L-am cunoscul acum 2 ani si jumatate. Era pe atunci (sau cel putin asa parea sa fie) un tip afectuos, atent, cu bun simt, putin cam stangaci in discutii dicutioase, dar cel mai mult am apreciat ca tinea foarte mult la mine si era in stare sa faca orice ca sa ma aibe in preajma. Locuia cu parintii, nu avea grija traiului si a zilei de maine, papica era papica, tzoale spalate de mamica si asa mai departe. Banii lui erau bani de distractie. La un moment dat, in urma unei petreceri in timpul careia a baut mai mult decat trebuia, am descoperit la el niste lucruri care m-au facut sa-l analizez mai atent. Am vrut sa renunt la relatia cu el ; nu i-am mai raspuns la telefoane, am incercat sa-l evit cat am putut, timp in care el se dadea de ceasul mortii, cu cat ma iubeste el pe mine, ca nu a mai intalnit o alta femeie ca mine, ca vrea sa se insoare cu mine, lacrimi, juraminte si promisiuni ca o sa-si schimbe atitudinea si comportamentul. Si intr-adevar, pentru o perioada asa a fost, atent, grijuliu si tot ce vreti. I-am spus ca trec peste ce a fost si ca il iert.
In toamna anului trecut, dupa toate acestea, am ramas insarcinata, iar acum avem o minune de baietel de 5 luni, pe care il iubesc la nebunie si pentru care sunt in stare sa fac orice.
Numai ca lucrurile s-au intors la ceea ce era normalitate in comportamentul lui. Lipsa de respect fata de mine si familia mea, indiferenta fata de trairile mele, si lista poate continua, insa ceea ce ma doare cel mai tare este ca nu se implica absolut deloc in tot ceea ce inseamna grija pentru copil. Nu sta cu el nici macar 10 minute pe zi, nu il scoate la plimbare, nu ii da sa manance, nu se joaca cu el, nu participa la baia lui zilnica, nu il cunoaste. Daca ramane 5 minute singur cu el, i-l pune maica-sii in brate (am omis sa va spun ca stau cu socrii, dar asta este o alta poveste). Vesnica lui motivatie este ca el munceste si ca e obosit. Cand a facut copilul 3 luni, eu mi-am reluat serviciul pentru un plus de bani, de care aveam mare nevoie. Si iata-ma, zilnic, muncesc 4 ore, pana la 13.00, vin acasa si preiau copilul de la soacra-mea (care sta cu el dimineata cat sunt eu la birou). Nimeni nu m-a intrebat vreodata daca sunt obosita, daca fac fata, daca mai pot. In schimb, cand vine el de la serviciu, se tranteste in pat si butoneaza telecomanda sau alteori pleaca cu prietenul lui la o bere. Am intrat asa, intr-un cerc vicios din care nu stiu cum sa mai ies, pentru ca el nu accepta nici o discutie pe temele de mai sus, ba mai mult, sunt dusa cu capul si exagerez de fiecare data. Mi-a scazut considerabil respectul de sine si m-am lasat foarte mult calcata in picioare.
Sper ca nu v-am plictisit prea tare si daca aveti un sfat pentru mine, va rog sa subscrieti, pentru ca simt ca inebunesc !
Cu dragoste, Elle_seb"


In sinea mea simteam ca aceasta relatie nu va avea sa dureze o vesnicie, insa m-am inversunat pe ideea ca el se va schimba, ca marea lui dragoste pentru mine si copil vor scoate tot ce-i bun din el si ca vom ajunge sa ne intelegem si sa ne crestem copilul impreuna. M-am inselat. Am suferit enorm. Am plans, am trecut prin depresii si prin agonie. Si m-am scuturat. Am realizat ca duc un razboi care din start era sortit esecului. Esec pe care mi l-am asumat.
M-am ridicat, profesional si financiar vorbind, atat cat mi-a fost in putere sa fac asta, si mi-am luat viata in propriile maini.
Imi cresc copilul singura acum, el este mai putin de tata de weekend, insa nu as da linistea de acum pe nimic altceva. Sunt multumita de mine si de viata mea de acum.


Va pup pe toate si o saptamana cat mai buna!!


Elle_seb


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

Bine v-am regasit fetelor. Sunt si eu pe aici. Ma cutremur cand aud cate divorturi sunt in ziua de azi. Am auzit de o gramada de fete care raman sa creasca singure copii din ce in ce mai mici.

Eu inca nu am ajuns la starea aia de liniste. Poate toamna e de vina. Imi amintesc de clipe frumoase petrecute impreuna cu el si incep sa plang. Mi-e din ce in ce mai greu. Raul creste, e tot mai solicitant, nu am nici un ajutor. Sotul vine o data pe saptamana si sta cel mult o jumatate de ora. Daca-i spun ca mi-e din ce in ce mai greu sa ma descurc si cu casa si cu cumparaturile si cu programul copilului, imi zice ca daca e o povara pentru mine copilul, il ia el. De parca ar fi o mobila.

Ma ingrozesc la gandul ca in trei saptamani am prima infatisare. Nu stiu cum va fi, nu stiu cum voi rezista. Sper sa am puterea sa trec bine peste.

Va pup si mai revin.

Ane & Raul - 17 martie 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> filmulet Raul

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Anne, cunosc placa asta. Daca iti e greu lasa ca-l iau eu. HA!
Al meu vine o data pe luna, deci se poate si mai rau de atat. Plus ca nu participa la cheltuielile ce tin de copil.
Maine, pe 17 septembrie este prima zi de gradinita a copilului meu. Am emotii. Tot maine am cea de-a doua infatisare a procesului de divort si sunt extrem de stresata din cauza asta. Nu stiu la ce sa ma astept din partea lui, este extrem de imprevizibil si schimbator in comportament, acum e ok, peste o ora turbeaza.
Doamne, sper sa nu mor maine din cauza stresului si a solicitarilor emotionale.
Bafta multa iti doresc si tie, Anne!!


Elle_seb



May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

Bafta si tie maine. Fii puternica si DD este cu tine.

Ane & Raul - 17 martie 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> filmulet Raul

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Bafta Elle! Maine sa ne dai vesti daca ai devenit o femeie libera. Tin pumnii.

Ane o sa fie ok, o sa vezi, o sa fie bine. Incearca sa te concentrezi pe ce a facut rau, pe mine ma ajuta sa povestesc altora despre ce facuse rau pentru ca astfel lucrurile alea devenea reale si stiam ca am facut ce trebuia.




J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

mult bafta maine Elle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Elle bafta muuuuulta! si liniste sa ti cresti puiul frumos!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Multumesc, Corinadana, Porumbita, JG, Ane !
Nu se va termina maine divortul, cred ca va mai fi o infatisare.
va multumesc mult pentru gandurile voastre!!

Va pup!


Elle_seb


May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

buna seara fetelor!
elle_sab multumim ca ai deschis capitol nou....noi suntem incepatoare si nu ne pricepem.

ma bucur ca au reaparut si celelalte fete..
elle_sab....bafta miine
dana elyda unde esti?ai reusit sa intri aici?
va pup pe toate,bafta miine cu gradinitele....
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

sunt prin zona.am vazut ca s-a deschis un nou capitol si am intrar si eu sa va d ce a mai aparut . sunt obosita am fost cu cel mic la scoala dimineata ,am stat 3 ore in curtea scolii de-mi venise rau.la gradinita era mai simplu acum se plictisesc bietii copii si parinti pana reusesc sa intre in clasa. voi ce-ati facut astazi?sunteti gradinari,aveti emotiile alea de inceput.sa vedeti mai tarziu la scoala ce emotii o sa aveti!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

buna fetele!
ELYDA, in ce clasa sunteteti? bobocei? ale mele sunt deja antonia al treilea an de gradi si sisi al doilea, nu mai avem emotii.
incognito e deja la herculane,sper ca e bine si ii tihneste si ei concediul..
elle_seb....nu ai scris...ce s=a intamplat la proces? sper ca esti bine...asteptam sa ne povestesti...cu gradi cu a fost? daca tu vei fi zambitoare si iti vei inconjura puiul cu liniste ...totul va fi ok,ai sa vezi.
anne...iti tin pumnii,o sa te descurci si cu procesul...si cu viata asta care acum pare trista si fara scapare...timpul le va rezolva pe toate.
am mai scris aici...nu stiu daca voi ati citit....antonia de curand (in vara asta) m-a intrebat....mami....tati a locuit vreodata cu noi?ca l-am vazut intr-o poza la bunica si era la noi in balcon...ea nici nu isi mai pune problema...de ce a plecat....pt ca el cand a plecat a facut cel mai mare rau din lume si pentru asta am zis....asta nu e om....A DESPARTIT COPIII...a luat-o pe sisi la el ...si antonia mergea la gradi si nu vorbea cu nimeni,statea la masuta trista,ea si un baietel care si el avea probleme,tatal lui plecase de acasa.

JG,PORUMBITA,CORINADANA, salutari!
am uitat pe cineva?
va pup !o zi buna!
dana

Mergi la inceput