Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aicea sint, Monica, unde sa fiu? N-am voie sa nasc mai devreme de saptamina viitoare, ca miine incepe fiu-meu gradinita. Sa fiu macar citeva zile cu el, pina se adapteaza cit de cit.

Icre rosii am mai mincat, dar preferatele mele sint cele negre. Nu pot sa spun ca mor dupa icre, nu prea imi lipsesc. Si-apoi, mi se pare ca nici nu am voie sa le maninc in timpul sarcinii.
Lasa ca iti mai trimite mama ta, cu tura nr. 2.

Multumesc mult de urari! Imediat ce se va intimpla, o sa anunte o prietena de-a mea in subiect, sau eu, cind ma intorc acasa deja.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

acum am inteles de ce asteapta bb cuminte in burtika
placintica mea e gata(aproape si mancata)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri/photo#5110850581686254338

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Mmm, cu multa umplutura, exact cum imi place mie.
Eu azi am facut un pandispan cu ananas. Fiu-meu, venit de la plimbare, mai nu se tavalea pe jos, ca vroia prajitura de ananas anume in acel moment . L-am convins pina la urma sa manince mai intii cina, apoi i-am dat desertul. Si ce crezi, a inceput sa faca figuri sa-i scot ananasul din prajitura. Cine sa-i mai priceapa pe copiii astia.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

si l-ai scos?
alex nu mananca nici el ananas in prajituri(in tarta sau tort) dar mananca ananas la cuptor(pus la rotisor) "uns" cu sirop de zahar sau miere si dat din belshug cu scortishoara...iese minunat si lui ii place mult...

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

L-am scos, evident.
Maninca ananas, ce-i drept, din conserva, ca proaspat am luat o singura data pina acum si l-am nimerit o acritura.
Ce interesant suna ananasul la rotisor, cred ca merita sa incerc si eu, mai ales daca zici ca se unge cu sirop de zahar, deci ar merge si unul mai acru. Cit timp se tine la cuptor?

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

natalia, deci il ungi asa cum am zis il bagi la cuptor la rotisor il lasi putin sa se patrunda(cateva minute) apoi tai felii cam de 1 cm pe lungime iar ungi iar bagi la cuptor si rotisezi...iar tai...si tot asa pana ramane doar mijlocul ala mai tare care la noi il mananca tati
cica-i f bun pentru digestie dupa o masa copioasa

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Monica, interesanta reteta, multumesc frumos! Poate ajung sa cumpar si eu un ananas si sa-l rotisez. Si eu am auzit ca ananasul are f. multe enzime care ajuta la digestia mincarurilor grele. Dar stiam ca enzimele sint "valabile" in produsul crud, ele distrugindu-se in urma tratarii termice.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Salutare !

NAtalia,dar fetita ce zice? E de acord sa stea cuminte pana se acomodeaza fratiorul ei la gradi?

Eu am intrat sa va spun ca am incercat o reteta de pe culinar si mi-a placut.Se numeste chec cu portocale,reteta Valeriei,doar ca eu l-am insiropat dupa ce s-a racit cu sirop fierbinte,si l-am papat rece ,cu frisca.E ca un fel de savarina ,bun si aromat.
Am pus poza aici si am copiat si reteta si am pus-o sub poza la comentariii..

Acum imi face cu ochiul alta reteta de pe acolo,tortul cu trei feluri de ciocolata.Sa vad daca-l fac,as avea ocazia duminica,e ziua finutei mele,face 4 ani,dar inca ma gandesc daca sa-l incerc pe acesta sau sa fac torul meu obisnuit de ciocolata...

Monica,suna interesant ananasul tau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Adriana ce bine arata checul tau cu portocale. Ai cumva un link la indemana pentru tortul cu 3 feluri de ciocolata?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput
Mergi la inceput