Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (17)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor, multumesc tuturor pentru reteta de sah, pana la urma am facut-o pe cea data de miha(careia ii multumesc si aici din suflet ca a avut rabdare cu mine si mi-a explicat intreg procedeul de "construire" )
iata-l SAH
a iesit putin stramb fiindca blaturile au crescut inegal...dar aproape este pe jumatate papat...

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia scuze, nu mi-am dat seama. Deja ma gandesc cu 'vai, vai' cand o sa fiu pusa in situatia de a renunta la cioco, fie si pentru o perioada oarecare de timp. E adevarat ca sunt multe praji bune, cu fructe, cu vanilie, dar tot pe cele cu cioco le mananc cu mai mare placere.
Cat despre vasutze, la noi abia s-a deschis Carrefour, n-am apucat sa ma uit prea bine pe acolo, insa la televizor tin minte ca am vazut asa ceva facute in forma de mini-tarta... ca si cele pe care nu le-am cumparat cand le-am gasit... si acum imi pare super rau ca nu mai gasesc.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut, fete dragi!

Pentru ca-s gripata, virusata si azi stau acasa, mai dau si eu pe aici.

Weekendul asta am prestat tortul cu 3 soiuri de ciocolate sub forma de podium pt K3, formatia preferata a d-rei (am pus papusele in miniatura), un tort Tiramisu cu pandispan , nu cu piscot, pe care l-am decorat cu povestea Albei ca zapada si un tort cu mascarpone, frisca si visine sub forma iepurasului Nijntje (Miffy) pe care i l-am dus zanei ieri la gradi.

Nu am mai facut album separat pt torturi, le puteti vedea pe toate aici.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Monica, ce m-ati innebunit cu prajitura asta sah, poate o fac si eu, macar de dragul facutului. Bine, oricum nu ar trece fara sa gust din ea. Foarte bine arata prajitura ta!

Alina, ei, mai scap eu cite un biscuit de ciocolata, cite o bomboana, nu-i un capat de tara. Dar mi-e teama ca daca am un cheesecake in preajma mea, n-o sa ma pot abtine sa nu maninc jumate din el. Asa ca mai bine mai astept. Cit despre forme, la Carrefour eu vazusem ceva de genul www.dkimages.com/discover/previews/821/40033808.JPG" target="_blank">asta, numai ca erau maronii pe dinafara si bej inauntru. Se vindeau in seturi de cite 2, cum am mai zis.

Daniela, ce torturi frumoase ti-au iesit, de gustoase nici nu mai zic, cred ca nu a ramas nimic din ele dupa petrecere, nu-i asa? La multi ani pentru pitica ta!


------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Daniela te pricepi la facut torturi pentru copii. Tare dragut mi s-a parut cel iepurash. Sa-ti traiasca Alma!

Natalia ce figura esti cu cheesecake-urile. Nu stiam ca-ti plac asa de mult. Adevarul e ca pana sa fac reteta de la tine nici nu m-as fi uitat la o reteta de cheesecake. Vasutze din alea n-am vazut, dar sincera sa fiu nici nu m-am uitat. Ca alea aveam in State pentru ketchup si mustar, cele pentru crema de zahar ars erau tot asa ceramice, dar ovale. Oricum ei au alta modalitate de a face 'creme brulee', dupa ce e inchegata pun zahar deasupra si il ard cu o chestie, care seamana cu lampa de sudura, numai ca are flacara nu scantai (sau asa mi s-a parut mie ca seamana). Eu tot mai cred ca tocmai din cauza ceramicii nu s-a format 'blat' pe fund (nici pe parti) asa cum trebuia, tabla e mai subtire si mai buna conducatoare de caldura.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc mult natalia,

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Am facut si eu astazi tarta Danielei. Eram curioasa sa vad cum iese aluatul la robot,ca tot fusese vorba.Acuma...diferenta n-am cum s-o stiu ca la cutite nu l-am facut ,dar s-a comportat destul de bine,a durat mai putin sa-l intind in tava decat era scris in reteta ,este foarte bun la gust,dar un pic cam sfaramicios.N-am respectat cantitatea de mere din reteta si au fost cam putine la cat aluat era acolo.Data viitoare o sa am in vedere. Si poate o sa am si mai mult chef si timp de cosmetizat.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Merci ,fetelor, de urari! Alma era tare hsppy de iepurasul ei la gradinita si le spunea tuturor "ästa e facut de mama".
Mihaela, pai ti-a iesit bine tarta, chiar arata foarte bine si tocmai asta e ideea, sa iasa un aluat nisipos/sfaramicios,fraged. Cat despre cutite sau alte chestii, tot ca Alina, zic si eu ca se lucreaza cel mai bine cu manuta. Acum e drept ca nu am incercat la robot (a propos, la ce robot l-ai facut tu) pentru ca eu nu am deocamdata decat o Philips cuccina (o masina de bucatarie de acum 3 ani, nu mai stiu ce nr), deci robot universal, unde am facut doar pandispanuri ca la aluaturi mai groase/tari nu ma incumet. Tot vreau eu sa iau un robot special de aluaturi de la Kenwood, din ala cu vas mare de inox, dar inca nu am prins vreo oferta si 400 de euro parca nu as da pe un robot, oricat ar fi el de smecher.
Tortul sah ma tenteaza si pe mine la cum arata, dar acum trebuie sa astept vreo ocazie mai speciala, ca pe aici e neobisnuit sa faci pur si simplu un tort, fara sa sarbatoresti pe careva. Cred totusi ca o sa-l fac in miniatura cu prima ocazie cand voi avea musafiri la o cafea.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Miha arata foarte bine tarta. Si daca zici ca aluatul e sfaramicios, atunci e ok, asa trebuia.

Daniela eu am tot Phillips, dar Essence, are accesoriu special pentru framantat/aluaturi. O sa mai incerc sa fac aluat in el, insa m-am dezamagit foarte tare cat de nereusit a fost aluatul de tarta facut prima data cu el, n-a fost absolut deloc faramicios/fraged, din contra foarte tare, nici cu cutitul nu se putea taia calumea. Adevarul e ca reteta respectiva n-am mai incercat-o, sa fi incercat sa amestec cu mana, daca iesea acelasi rezultat inseamna ca reteta e de vina, nu robotul.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by danyce
Mihaela, pai ti-a iesit bine tarta, chiar arata foarte bine si tocmai asta e ideea, sa iasa un aluat nisipos/sfaramicios,fraged.


Ufff...mi-ati luat o piatra de pe inima. Inseamna ca o sa folosesc robotul in continuare.
Eu am un Braun K700 si are paleta speciala pentru framantat aluaturi.Ieri stateam in cumpana,daca sa o folosesc pe asta sau paleta cu cutite...

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput