Ciorba radauteana!

Ciorba radauteana! | Autor: bits

Link direct la acest mesaj

as vrea sa gatesc o ciorba radauteana dar nu stiu cum!poate ma ajuta cineva cu o reteta!multumesc mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

bitsule uite ce-am gasit pe google
Ingrediente
- 4 pulpe de pui cu tot cu spate sau 6-7 pulpe fara spate sau 4 bucati piept de pui
- 4 morcovi
- 2 radacini patrunjel sau pastarnac
- 2 ardei capia sau grasi
- 5 galbenusuri de ou
- 400 grame smantana
- otet
- usturoi
- verdeata dupa gust
Mod de preparare
Se pun la fiert, in aproximativ 2,5 l apa, pulpele si legumele, cu o lingura de sare sau condimente de tip Knorr. Se lasa sa fiarba pana ce carnea devine foarte frageda (se desprinde de pe os). Se strecoara supa obtinuta. Carnea si legumele se taie in bucati mici (se arunca pielea si oasele) si se pun inapoi in supa, la fiert. Intre timp se bat impreuna, cu mixerul, smantana si galbenusurile de ou. Cand supa da in clocot, se toarna compozitia de smanatana si ou, amestecand continu. Se adauga otet si usturoi zdrobit dupa gust, piper si eventual verdeata maruntita. Se mai fierbe cateva minute.


spor la treaba



monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

Monicutzo saru mana!citind reteta deja ma imaginam mancand.maine o incerc cu siguranta caci fii-miu al mare e mort dupa ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Eu folosesc aceleasi ingrediente, doar ca modul de preparare difera un pic.
Deci, mai intai pun carnea la fiert, si o fierb pana cade de pe oase. O scot...si in zeama respectiva pun legumele. Cat timp fierb legumele, tai carnea in fasii subtirele. Dupa ce au fiert legumele, le pasez cu pasatorul de la mixer, dizolv "crema" respectiva cu zeama...
Strecor zeama, adaug carnea, adaug "crema" dizolvata si...lapte. Dau in clocot si adaug marar.
Cand servesc in farfurie, pun smantana si otet cu usturoi dupa gust.
E un pic diferita... arata ca un fel de ciorba de burta doar ca e cu carne de pui.
Oricum, e la fel de delicioasa ca si cea data de monica


Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

deja m-ati facut curioasa eu nu am facut niciodata doar am "furat" reteta din alta parte, da acum daca ziceti ca seamana cu ciorba de burta...ma bag si eu

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

da da seamana cu ciorba de burta dar nu o intrece.oricum am sa incerc ambele retete sa vedem care e pe gustul meu.eu ce am mancat in Romania era cu siguranta reteta data de Monica dar merita sa o incerc si pe cealalta.
mi-a mai spus cineva ca adauga morcov dat prin razatoare si putin calit in ulei si cica ar iesi o minunatie,ramane de vazut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

eu o stiu, phuai ce buna e de fiecare data manac cand mergem la Vatra Dornei

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

da, cred ca morcovul dat pe razatoare si calit in ulei este mai gustos si lasa si mai multa culoare in ciorbitza...
de fapt eu asa fac la ciorba de burta si-l pun in sita sa treaca doar "zeama colorata"


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput