Ce cadouri isi doresc femeile?

Ce cadouri isi doresc femeile? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Astazi un coleg m-a intrebat: "Este ziua nevestei mele! Oare de data aceasta ce sa ii mai cumpar?"

Nu numai ca nu am putut sa ii sugerez ceva dar am recunoscut imediat dilema personala in conditii similare (onomastica, craciun etc).

Personal cred in ideea ca un cadou trebuie sa fie o surpriza si de aceea exclud varianta intrebarii: "Ce iti doresti?"

Voi ce idei aveti?

La mine este destul de greu caci:
- ceasuri am tot luat (are o colectie)
- parfumuri nu pot sa iau decat din gama pe care o are caci cu ceva nou risc sa o dau in bara (de aceea ma cam uit care sunt pe terminate dar tot este un risc mare)
- bijuteriile care le aleg eu se duce si le schimba (Femeile sunt fiinte ciudate: cumperi un inel cu diamant si dupa 2 luni vezi ca poarta un gablont de plastic in locul lui care i se pare mai atragator!)
- haine, genti sunt din nou un mare risc sa nu se potriveasca ca numar sau ca gust
- un bon valoric la un magazin de bijuterii, parfumuri etc. mi se pare extrem de impersonal (desi uneori ar fi mai practic)

Lista ramane deschisa....

Ma intreb oare cum s-ar aprecia un cadou de genul:

- o seara speciala la restaurant eventul combinat si cu un eveniment de genul teatru, opera si EXTRA ca ai aranjat cine sa stea cu copilul?
- bilete de vacanta pentru un sfarsit de saptamana undeva (sa spunem Paris)

Aceste genuri de cadou implica eforturi financiare - de cele mai multe ori chiar mai substantiale - insa dupa consumarea evenimentului nu raman decat eventual niste amintiri frumoase si nimic palpabil. Este oare de ajuns?

Inca ceva... pentru Mirela: parerile tale mi le poti spune acasa deci nu este nevoie sa facem polemica pe forum

Numai bine,
Florin


Pentru parinti... despre copii!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Ups...Mirela, io zic sa nu te lasi!
Ptr. mine: o seara frumoasa cu: teatru, restaurant si....un hotel adevarat!In plus o discutie aprinsa care sa degenereze...in ,si ..cred ca sunt cam pretentiosa!

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiap spune:

hm...mie cred ca mi-ar placea o petrecere surpriza, undeva unde sa nu ma ocup eu de musafiri, dar sa fie multi prieteni si multa muzica, antren si voie buna...

asta vreau acuma...daca ma intrebi peste o ora s-ar putea sa vreau altceva...

asa ca revin peste o ora!...:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

flori, o seara linistita, dupa parerea mea nu conteaza foarte mult cadoul ci faptul ca este facut din toata inima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Pe mine florile ma dau gata intotdeauna. Mai ales in Olanda cred poti alege niste buchete superbe....
Si o seara la un restaurant sau o masa "surpriza" acasa la lumina lumanarilor m-ar impresiona.

Adela & bb Julia

PS Ce bine ar fi sa citeasca si al meu sot ce am scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

DAAAAA pt.flori!!!!!!!!!!!!!!!!
Sotul meu este un fericit caci poate rezolva atat de repede problema si mai mult de atat nu stiu cum se face caci de fiecare data in preajma unei sarbatori eu pierd ceva, mobil,ceas, sau mai stiu eu ce si cum tin la anumite lucrusoare marunte uite ca sunt multumita atunci cand le primesc cadou inapoi!
Oricum, este greu de raspuns la o asemenea intrebare, poate o excursie in Ro......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

Eu una vreau, si cam de multa vreme, altceva decit carti sau CD-uri... Sotul meu stie ca nu poate da in bara cu asta, asa ca de fiecare data cind imi intinde un paket, stiu deja ce-i in el...
Aku sa nu mint, la ultima aniversare, ideea de a-mi cumpara un mountain-bike a fost a lui (dar stia ca-mi doresc unul), dar ne-am dus sa-l alegem impreuna (din fericire? din pacate?)...
Nu stiu, ce mi se pare cel mai important e efectul-surpriza, adica atunci cind cadoul oferit e inedit si nu ceva la care femeia se asteapta, iar apoi, daca surpriza e si de 'calitate', cu atit mai bine! De fapt nu, una fara alta duce la stricarea efectului global. Atunci deci: cadoul ideal ar trebui sa fie ceva inedit si minunat.

Ce cred eu de fapt: ca femeile dau suficiente indicii barbatilor despre ce le-ar face placere... numai ca acestia rar stiu sa le asculte si sa 'decodeze' mesajele...
Aku sariti si injurati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Mie mi-ar place sa primesc candva de la Dan , cu o anumita ocazie sau nu, o scrisorica in care sa-mi spuna lucruri... nespuse. Ce insemn eu pentru el, ce am adus eu in viata lui (evident, de bine[>>]), samd. Am dorit asta intotdeauna pentru ca sotul meu este un tip cam introvertit si nu-si pune "inima" pe tava. Uite-asa, sa am si eu cu ce sa-mi alin batranetile cand mi-o fi mai greu. Eu nu sunt adepta cadourilor "pentru o zi, o saptamana". Din pacate, de-astea primesc si... de-astea ofer! Si imi plac f. mult florile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Eu as prefera un buchet de flori de toamna,o cina romantica si un flecustet cit de mic, pe care sa stiu ca mi l-a luat sotul meu.El de obicei imi da bani sa-mi cumpar ce vreau,dar nu-mi place chestia asta.
Nu sint adepta cadourilor costisitoare(pentru ca nici nu ne permitem)si ma bucura mai mult un buchet de flori si ...sa zic o cina la restaurant(ca n-am mai fost.....de haahaaaaa...de cind...nici nu mai tin minte)sau o banala pereche de manusi sau o esarfa.De exemplu cind l-am nascut pe Mihnea mi-a cumparat un crin imperial care a insemnat mai mult decit orice alt cadou.Si oricum tot ce vine de la sotul meu ma bucura,si chiar daca as primi ceva care nu mi-ar place niciodata nu i-as da de inteles lucrul acesta,pentru ca stiu ca el a facut-o din inima,chiar daca se intimpla sa fie ceva ce nu-mi este necesar.Pa!Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna spune:

Acum doi ani am primit exact ce imi doream : un weekend de vis la munte.Anul acesta as vrea ceva identic , dar tinand cont ca suntem trei nu stiu daca se mai poate.
Oricum o petrecere surpriza , o seara la restaurant , doua zile la munte eu cred ca bucura orice femeie si de ce nu orice barbat.
Anul acesta de ziua lui eu i-am facut o petrecere surpriza.El avea de gand sa-si faca ziua la un restaurant asa ca am aranjat totul la un restaurant si am vorbit cu prietenii lui sa-i spuna ca nu pot veni.Nu va pot spune ce suparat venea seara acasa si imi spunea " nici X nu poate veni".Asa ca in seara cu pricina i-am sugerat eu ca as vrea sa mergem sa bem un pahar de sampanie la un restaurant. Nu prea voia , dar l-am convins.
Nu va spun ce bucurie s-a vazut in ochii lui cand si-a vazut toti prietenii . Si acum imi multumeste pentru surpriza.
Astfel de cadouri ne plac noua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela spune:

ooooo ia uite ce !

hm ... sa ma gandesc: cred ca mi-ar place ceva:
- care sa miroase bine
- sa aiba gust bun
- sa sune ca o serenada pe balcon
- cuvinte frumoase ca o carte (Magicianul de ex.)

...asa cite ceva din toate, insa nu prea scump, nu prea mic - si nici prea mare, si bineinteles sa fie surpriza!

mirela

Mergi la inceput