Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (220)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pufumic spune:

Salut!

Noi am fost la targ, la Kids Expo. Fi-miu s-a innoit: ghetuze, trening din 3 piese (bluzon, vestuta cu gluga, pantalon), un tricou cu maneca lunga si un pulover. Si cica m-am dus doar sa casc gura (eventual sa-i iau ghete).

Eu nu ma agit prea tare sa-l invat diferite chestii, ca in general nu prea coopereaza. Dar daca-l prind mai linistit ii citesc (mai nou chiar vine singur cu cate o carticica), ii mia arat una alta (animale, culori, forme), nu mi se pare aiurea. E adevarat ca el nu prea repeta nimic dupa mine, dar eu stiu ca inmagazineaza. Nu inteleg de ce pare aiurea sa-i citesti. Chiar daca nu intelege, prinde inflexiuni, modulatii, accente). Baietelul nasilor nostri nu a vorbit mare lucru pana pe la 3 ani. Le zicea el pe limba lui si mama, papa, nenea, mamaia, vu, din astea, dar nu facea cine stie ce constructii inteligibile. Totusi s-a dovedit ca inmagazina cand a inceput sa vorbeasca. Faze de genul urmator pe la 3 ani juma (se juca cu un urs si facea mor, mor, mor si deodata: si nu mai moare odata, apoi a pus ursul culcat si a zis: gata, a murit). Pe mine una m-a lasat masca. SAu o faza mai recenta (acum are 3 ani si 8 luni): eram toti la maica-sa in masina si ne tot sicana unul la o intersectie, sa se bage el in fata. eu am comentat (blandutz, e-adevarat, ca erau copiii in masina) ceva de genul: da' lasa-ne nene, unde te bagi. la care Calin scoate pe gurita: Oana, ai fost amabila. Si a zis-o pe un ton...A ramas blocata si ma-sa. Precizez ca nici acum nu vorbeste chiar corect, dar scoate niste chestii din el de te lasa masca. Na, ca daca nu pot sa ma laud cu Vladimir, ma laud si eu cu Cali .

Moni, de ce parolasi, bre? Ea scrie, tu stergi si ar trebui sa te doara undeva.


Ioana si Vladimir (08.02.2006)


http://www.dropshots.com/ipeltod

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Eu zic ca mamicile ce asteapta al doilea copil sa nu mai spuna primului ca au un burta un bebe...ca e prea "savant". Si, mai stii, poate se imbolnavesc de nervi. Asta ca o paranteza la "de ce sta gaina pe oua".
Daca nu le cititi povesti, nu-i nimik, ca de ce trebuie sa te chinui sa-i largesti cunostintele (ca sa nu zic orizontul). Daca mergi la plimbare, nu trebuie sa-i arati ce e in jur, ca devine nervos cu atata invatatura.
Nah...ce sa mai zic. Pareri si pareri.
Pe noi ne-au crescut Bianca, la crese si gradinite, pt ca stii cum era pe vremea lui Ceasca, mamele aveau 2-3 luni (cred) sa stea cu copilul...apoi mars la lucru! Si la crese, daca educatoarea se ocupa sa-ti stearga fundul de kka, era o mare realizare! Pe vremea aia se stia despre copii ca sunt niste recipiente in care bagi mancare si ii duci la nani..in rest, daca se jucau singuri, foarte bine.
Asa ca, nu mai fa afirmatii gratuite, probabil ca si copiii parasiti din orfelinate cresc oricum.
Si da, eu voi continua sa-i citesc povesti pt ca surpriza, surpriza, sta cu gura cascata si asculta...la fel si la poezii. Ce searbada i-ar fi viata fara o poveste, un cantecel, fara sa-i arat atatea lucruri din jurul ei...
Natural, asta e opinia mea.

Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/IngridS_28photo#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Ingrid, nu ti-a spus nimeni sa nu faci ceea ce vrei cu copilul tau si sa ii dai o educatie cum vrei tu, cum consideri tu ca e mai bine. Cu faza cu bb in burtica esti cam dura, oricum cuvantul bebe e ceva foarte simplu si placut pt un copil, cu timpul observa si el ca burta mamei cam creste iar ea incercand sa si-o protejeze de evntualele loviri ii spune copilului ca are bebe si atunci copilul e mai atent si face si draga-draga daca e invatat. Nu se compara cu culoarea rosu, ca marul poate fi verde rosu, roz..etc.
Pufu, inteligent copilul . Noi avem targ de haine..ioc, a fost acum vreo sapt ceva expozitie de haine cu vanzare ca mi-a venit pliant in posta dar am uitat sa merg. Si oricum era targ de adulti cred, nu stiu daca de copii erau + ca ultimele targuri aveau niste preturi...


Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Apropo de copil in burta..sora-mea vine la noi intr-o zi...era cam in luna a 6-a cu o ditamai burtoaia. Discutam de copil, ca i-a crescut burta, ca va fi baiat.si oare cum va arata...la care Sandra mea a fost mortala. Ii spune sorei mele o chestie ca ne-am spart de ras:
" Nico? Nu deschizi gura sa il vad si eu pe bebe?" Avea 5 ani pe atunci...
Si apucate si explica-i ca de fapt bebele nu iese pe gura si nu il poti vedea pe acolo...ci prin burta (sora-mea si-a facut cezariana iar fica`mea si nepoata s-au convins ca pe acolo iasa bebe).
Acum cand ii povestesc Sandrei de faza asta rade

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Dupa mine cea mai frumoasa varsta a un copil e intre 2 si 4 ani cand vorbesc multe, intreaba multe si uneori nu stii cum sa le explici pe intelesul lor lucrurile. Sunt asha de dulci cand vb si au o voce atat de placuta si dulce...cand intreaba..pt ca vor sa le stie pe toate ca batranii..

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

PUFU simpatic foc nepotul si din exemplul tau se vede ca am dreptate! Si fain ca l-ai intzolit pe Vladimir.Trening d-ala din 3 piese e foarte practic si Diana are unul de-asta primavara,dar ii e bun si acum.
Nu v-anm zis ca mami si tati merg la nunta in seara asta la o nepoata din partea lui tati (in locul nostru).A venit si o matusa (nevasta fratelui lui tati) la ei ca merge si ea la nunta aia.E aia la care am fost la curte langa Arad si care a fost si bona la o familie (plina de bani) din Arad,timp de 2 ani.
Diana a fost incantata,din prima, tot dupa ea era,ca s-a pus tusi sa ii cante si sa ii zica tot felul de poezii,care mai de care mai haioase.A vorbit Diana in nestire,a dansat,a tzopait etc. Zice ca iar au chemat-o bona la a doua fetitza,dar cum s-a mutat in comuna aia la 30 km de Arad,nu mai vrea.Au zis ca ii da 7 mil sa stea peste saptamana la ei,doar in We sa mearga acasa.Si ca ii mai dau un mil. sa isi ia femeie la curatenie,dar tot nu vrea,desi unchiu a zis sa mearga.Si ca pensionara nu i-ar strica deloc.Acum sunt singuri,verisoarele mele una e in Germania,una in Italia Chiar imi zicea ca ea a obisnuit fetitza aia sa faca la olitza de la 7 luni si a facut devreme, nu ca ai nostri,inclusiv nu ca nepoata ei Vanessa,care fix ca Diana a facut.Abia cand s-a dus ea la ei,a invatat-o la olitza.E de-o varsta cu mami,asta e.Si mami tot aia mi-a zis ca daca trece de un an,nu va mai vrea sa stea la olitza
Ca faza dragutza,a aparut Diana cu un fanion cu UTA in mana si a zis HAI UTA! Na ca p-asta n-o stiam Si multe faze mai zice p-acolo,cum ii mai aude pe ai mei, sau pe frate-meu.
Si am papat amandoua sarmale ,cu varza acrita cum v-am zis.

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/jerpelm" target="_blank"> VACANTA 2007
www.dropshots.com/moni1" target="_blank"> FILME

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Eiii ce am uitat! A zis mami la un moment dat catre Diana "ESTI UN CATZELUS CU PARUL CRETZ" si Diana a continuat "FULA LATZA DIN" Deci e pe drumul cel bun,MARAKI! Mami ii mai zicea poezia asta si probabil partea respectiva ii era mai usor de pronuntzat .

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/jerpelm" target="_blank"> VACANTA 2007
www.dropshots.com/moni1" target="_blank"> FILME

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Moni nu e cazul sa facem misto acum.
M-a sunat sefa mea sa imi ureze la multi ani de Sf Maria
Multumesc si voua de urari, si eu le urez Mariilor de aici La Multi Ani

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

BIANCA cu ce am facut misto mai? Aaaa ,am uitat ,tu nu crezi pana nu vezi .
Apropo l-am vazut pe Dani cu pestii,ce incantat e! Si ce voce faina ai

P.S. de fapt in loc de f a zis mai mult un p



MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/jerpelm" target="_blank"> VACANTA 2007
www.dropshots.com/moni1" target="_blank"> FILME

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Nu stiu ce f sau p vorbesti.
Depinde de caz...sunt persoane pe care le cred pe cuvant pt ca imi par credibile. Dar si daca le-am prins cu minciuna...cam greu mai iasa din sloganul "mincinoasa".
Unul din lucrurile pe care le urasc cel mai mult e minciuna si exagerarea de genul "hai sa ma dau si eu mare" Asa am patit cu vecina mea, am fost prietene bune dar la ea minciuna e la ordnul zilei. Am prins-o odata, am prins-o a doua oare..apoi am zis PA du-te in alta parta cu povestile tale. Din prietene bune am ajuns vecine si ne salutam serus, serus si atat.
Ma tot gandesc cum sa fac pestii aia...daca sa ii bag la cuptor u legume sau sa ii prajesc cu ou si faina in tigaie. Sunt cam mari de tigaie zic eu..
Si si invatz pe deasupra in camera la Sandra

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput