Mujdei

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

quote:
Originally posted by teo1970
stiu ca otetul mai "ia" din iutimea usturoiului, nu i-o creste


Si eu spun la fel - probat(mancat). Si nici nu mai este asa "greoi" dupa ce mananci. In acest scop se mai poate folosi zeama de lamaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Va multumesc din tot sufletul!
Diseara pasta de usturoi cu paine, ca asa bine suna de salivez. o sa pun si rosie sa vad cum e, ca suna tare bine.
Inca o data multumesc!

3 anisori...uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Si eu pun rosie in usturoiul frecat cu ulei ,dar n-o fierb,o pun cruda ,taiata cubulete mici,iese super,se poate manca pe paine putin prajita in cuptor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

inca o chestie legata de mujdei, pe care a zis-o Teo (Trandafir) la TV: apa cu care "subtiezi" mujdeiul sa fie fierbinte (fiarta) si a 2 a zi n-o sa mai mirosi a usturoi ;
eu asa fac, da' sincera sa fiu n-am pus pe nimeni sa ma miroasa a 2 a zi, sa vad daca metoda are efect ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Eu fac in 3 moduri, depinde cu ce il mancam:
-usturoi pisat frecat cu sare si completat cu ulei de masline (deobicei la pizza si la ansoa)
-usturoi pisat si frecat cu sare si apoi cu chefir (la cartofii prajiti, gratre, etc)
-usturoi pisat si frecat cu sare apoi adaug rosie cruda, maruntita, fara coaja (la gratare)

Eu scot tot timpul inima usturoiului cand il curat (cel care incolteste) si astfel nu raman nici cu miros si se si digera foarte bine.

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

salivand la greu va sugerez si eu o varianta: usturoiul frecat bine cu sare si foarte putin ulei de masline, apoi in loc de apa puneti iaurt si putin marar verde tocat marunt. O nebunie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxicucu spune:

Doamne, daca n-ar fi asa de tarziu sigur as baga un usturoi acum.....
Sa va dau reteta noastra pentru gratar: usturoiul pisat bine, bine, il frec cu ulei pana devine pasta, picur cativa stropi de lamaie (ii mai ia din tarie si ii da o aroma deosebita), apoi il amestec cu: o rosie, un ardei gras, un ardei iute (dar nu prea iute), toate coapte pe gratar si maruntite bine.
Iese o nebunie.... De fiecare data cand prestam acest fel de usturoi marim cantitatea dar se pare ca niciodata nu ne ajunge....e atat de bun....

POZE
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1ec57a2f5e7d27227f9175&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">FILMULETZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Fetelor eu sunt off-topic dar nu pot sa ma abtin:sunteti bestiale,invincibile in lupta cu gurmanzii;aveti imaginatie, simt artistic si "gustativ".
Intr-un subiect oarecum minor in care vroiam si eu sa ma bag, m-am simtit off;atata imaginatie,atata inspiratie probabil culeasa si adaugata dupa experienta si gust!
SUNTETI CELE MAI BUNE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Eu chiar astazi am facut:usturoi pisat+smantana+marar tocat marunt

Flori

------------------------
Idealurile sunt ca stelele: s-ar putea sa nu le atingem,
dar ne pot calauzi in viata.


Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

...si acum eu ce fac, cu fasolea din program ca nu merge cu garnitura pe usturoi-pasta si mi-ati facut o poftaaaaa!

Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

Mergi la inceput