Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Clubul mamicilor si taticilor singuri

Parinti singuri cu 1-2 copii...

Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 2

cmirela35
cmirela35

271 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui cmirela35 Adauga semn de carte la mesaj Trimite cmirela35 un Mesaj Privat

Parinti singuri cu 1-2 copii...

Buna tuturor parintilor singuri!
Care este programul vostru zilnic,si cum va descurcati?
Pun intrebarea pentru ca,dupa o perioada de avant,simt de multe ori ca ma coplesesc treburile si problemele...Ma refer la parinti care nu mai au nici un ajutor,ca si mine....

Toata viata e o continua speranta...
Mirela
      (0 aproba) (0 dezaproba) |

Editat de - Oana_B on 13/08/2007 20:51:59
brotacel03
brotacel03

115 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite brotacel03 un Mesaj Privat
Buna seara, Mirela.
Sunt o mamica de baiat de 4 ani si-un pic, de care ma ocup singurica de mai bine de 3 ani. Programul zilnic e destul de incarcat. Serviciu, treburi administrativ-gospodaresti (mari consumatoare de timp), plimbarile zilnice cu voinicul in parc. Pentru a face fata, sunt orgaizata, intrucat uneori iti pot spune cu mult inainte ce fac la o anumita ora. Oful meu cel mare e ca nu-mi permit un ajutor in gospodarie, astfel incat sa capat un timp pe care sa-l petrec exclusiv cu fiul meu. De exemplu, in seara aceasta am stat de la 7 la 9 in bucatarie, facand si alte treburi conexe. Copilul se tot invartea pe langa mine, si in cele din urma s-a retras la camioanele lui.
In alta ordine de idei, te vei descurca si tu, cu siguranta! Tu esti mult mai optimista in comparatie cu mine in aceeasi perioada, asa ca ai un atuu in plus.
Succes si privirea inainte. Ce ai trait frumos alaturi de tatal copiilor tai, inchide intr-o camaruta a sufletului, si spera ca e numai o parte din ce ti-a fost harazit. eu am lasat amintirile sa ma bantuie haotic, si asta a dus la o "covalescenta" mai lunga.

N-aduce anul ce-aduce ceasul...
Mergi la inceput

sorinsonia

551 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite sorinsonia un Mesaj Privat
Mirela, depinde cat de mare e copilul tau.
La inceput imi era fff greu sa-mi cresc copilul fara ajutor, m-am mai plans si eu pe aici. ( Singurul ajutor din partea parintilor mei e ca fi-miu sta la ei de luni pana vineri, pe perioada vacantei).
Cand era micut ma duceam cu el peste tot: cumparaturi, facturi de platit, masina de reparat, doctori, etc.
Eu il ducem la gradinita, eu il luam, serviciul imi ocupa peste 9 ore cu transport, eram mereu pe fuga, nu aveam timp pentru mine sau pentru odihna.
Pe masura ce copilul a crescut, s-a obijnuit cu viata de scolar, cu programul, cu responsabilitatile varstei lui, si mie imi este mai usor.
Acum ne sfatuim, impartim treburile, ne plimbam impreuna, chiar merge cu mine la doctor(am ceva probleme cu sanatatea), cand mi-e rau are grija de mine, etc.
Eu sunt organizata, altfel nu as reusi sa fac nimic.
Mai spune-mi destre tine, cati ani are copilul, ce este, si cu ce anume nu te descurci.
Sanatate.
Mergi la inceput
cmirela35
cmirela35

271 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicmirela35 Adauga semn de carte la raspuns Trimite cmirela35 un Mesaj Privat
Sonia,eu am 2 copii,unul de 1an si 11 luni,si fetita de 4ani face acum,in 30...
Si cumparaturile sunt o adevarata aventura...,ca sa nu mai spun plata utilitatilor...
Iar curatenia,oricat fac,parca au trecut indienii pe la noi
Sincera sa fiu astept sa incep serviciul,macar pana ii scot de la camin si cresa mai pot face cate ceva....

Mirela
Mergi la inceput

sorinsonia

551 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite sorinsonia un Mesaj Privat
Mirela, sunt micuti copilasiii. Sa-ti traiasca si sa fie sanatosi.
Chiar nu are cine sa te ajute? O vecina, o bunica, cineva?
Mergi la inceput
cmirela35
cmirela35

271 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicmirela35 Adauga semn de carte la raspuns Trimite cmirela35 un Mesaj Privat
Sonia,din pacate nu...
Mama are 70,si are ea nevoie de ajutorul meu...Prietene am,dar au si ele viata lor...Sa accept acum un ajutor ar insemna sa ma obisnuiesc rau.
Incerc sa imi organizez viata,dar am ajuns ca inafara timpului de cafea,dimineata,sa nu mai am timp liber deloc...
Seara,cand ii culc,ma mai uit si eu la tv,desi as prefera sa citesc o carte...
Sper sa imi intru in ritm.

Mirela
Mergi la inceput

sorinsonia

551 Mesaje
Un ajutor din cand in cand nu inseamna ca te obijnuiesti rau. Daca acest ajutor vine, primeste-l.
Organizaza-te, odihneste-te odata cu copiii, si cand va incepe gradinita iti va fi un pic mai usor.
Mergi la inceput
cmirela35
cmirela35

271 Mesaje
Sorry,am avut probleme cu calc.Sincera sa fiu,abia astept sa inceapa gradinita,si cresa...
Ma consoleaza gandul ca nu sunt singura in aceasta situatie...,desi nu mai doresc nimanui...
Ei,va fi ok,nu?:)

Mirela
Mergi la inceput

J G

3754 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiJ G Adauga semn de carte la raspuns Trimite J G un Mesaj Privat
Va fi ok... sigur va fi ok!

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Mergi la inceput
brianamica
brianamica

1591 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luibrianamica Adauga semn de carte la raspuns Trimite brianamica un Mesaj Privat
Mirela, si eu sunt singura cu 2 copii....

Nu e usor, dar AVEM PUTERE IN EI !!!! Sa stii ca indiferent cat iti este de greu, EI te echilibreaza !

Sa zicem ca fetele mele sunt ceva mai mari (adica una din ele).... Am o fetita de 9 ani si una de 2 ! Dar tot greu este desi cea mare face tot ce poate ea sa ma ajute. Insa trebuie sa ne descurcam.

Eu de multe ori cand vin acasa de la serviciu, rupta de oboseala si de multe ori suparata, ma uit la ele ca asteapta de la mine MACAR o imbratisare si un zambet....sa imi revin. Doar pe noi ne au...si doar noi facem parte pe de-a intregul din viata lor. SI PUTEM !!!! INTOTDEAUNA !!!

Brianamica mamica de 2 fete cucuiete

“Întelegerea trecutului ne determină abilitatea cu care intelegem prezentul.”

POZE FETE CUCUIETE
ANA ESTE ATAT DE MARE
DAR SA VEDETI ELA CAT DE MARE E ...
Mergi la inceput

sorinsonia

551 Mesaje
Mirela, cum iti mai merge?
Mergi la inceput
Pag. din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com