Parinti singuri cu 1-2 copii...

Parinti singuri cu 1-2 copii... | Autor: cmirela35

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor parintilor singuri!
Care este programul vostru zilnic,si cum va descurcati?
Pun intrebarea pentru ca,dupa o perioada de avant,simt de multe ori ca ma coplesesc treburile si problemele...Ma refer la parinti care nu mai au nici un ajutor,ca si mine....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brotacel03 spune:

Buna seara, Mirela.
Sunt o mamica de baiat de 4 ani si-un pic, de care ma ocup singurica de mai bine de 3 ani. Programul zilnic e destul de incarcat. Serviciu, treburi administrativ-gospodaresti (mari consumatoare de timp), plimbarile zilnice cu voinicul in parc. Pentru a face fata, sunt orgaizata, intrucat uneori iti pot spune cu mult inainte ce fac la o anumita ora. Oful meu cel mare e ca nu-mi permit un ajutor in gospodarie, astfel incat sa capat un timp pe care sa-l petrec exclusiv cu fiul meu. De exemplu, in seara aceasta am stat de la 7 la 9 in bucatarie, facand si alte treburi conexe. Copilul se tot invartea pe langa mine, si in cele din urma s-a retras la camioanele lui.
In alta ordine de idei, te vei descurca si tu, cu siguranta! Tu esti mult mai optimista in comparatie cu mine in aceeasi perioada, asa ca ai un atuu in plus.
Succes si privirea inainte. Ce ai trait frumos alaturi de tatal copiilor tai, inchide intr-o camaruta a sufletului, si spera ca e numai o parte din ce ti-a fost harazit. eu am lasat amintirile sa ma bantuie haotic, si asta a dus la o "covalescenta" mai lunga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Mirela, depinde cat de mare e copilul tau.
La inceput imi era fff greu sa-mi cresc copilul fara ajutor, m-am mai plans si eu pe aici. ( Singurul ajutor din partea parintilor mei e ca fi-miu sta la ei de luni pana vineri, pe perioada vacantei).
Cand era micut ma duceam cu el peste tot: cumparaturi, facturi de platit, masina de reparat, doctori, etc.
Eu il ducem la gradinita, eu il luam, serviciul imi ocupa peste 9 ore cu transport, eram mereu pe fuga, nu aveam timp pentru mine sau pentru odihna.
Pe masura ce copilul a crescut, s-a obijnuit cu viata de scolar, cu programul, cu responsabilitatile varstei lui, si mie imi este mai usor.
Acum ne sfatuim, impartim treburile, ne plimbam impreuna, chiar merge cu mine la doctor(am ceva probleme cu sanatatea), cand mi-e rau are grija de mine, etc.
Eu sunt organizata, altfel nu as reusi sa fac nimic.
Mai spune-mi destre tine, cati ani are copilul, ce este, si cu ce anume nu te descurci.
Sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cmirela35 spune:

Sonia,eu am 2 copii,unul de 1an si 11 luni,si fetita de 4ani face acum,in 30...
Si cumparaturile sunt o adevarata aventura...,ca sa nu mai spun plata utilitatilor...
Iar curatenia,oricat fac,parca au trecut indienii pe la noi
Sincera sa fiu astept sa incep serviciul,macar pana ii scot de la camin si cresa mai pot face cate ceva....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Mirela, sunt micuti copilasiii. Sa-ti traiasca si sa fie sanatosi.
Chiar nu are cine sa te ajute? O vecina, o bunica, cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cmirela35 spune:

Sonia,din pacate nu...
Mama are 70,si are ea nevoie de ajutorul meu...Prietene am,dar au si ele viata lor...Sa accept acum un ajutor ar insemna sa ma obisnuiesc rau.
Incerc sa imi organizez viata,dar am ajuns ca inafara timpului de cafea,dimineata,sa nu mai am timp liber deloc...
Seara,cand ii culc,ma mai uit si eu la tv,desi as prefera sa citesc o carte...
Sper sa imi intru in ritm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Un ajutor din cand in cand nu inseamna ca te obijnuiesti rau. Daca acest ajutor vine, primeste-l.
Organizaza-te, odihneste-te odata cu copiii, si cand va incepe gradinita iti va fi un pic mai usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cmirela35 spune:

Sorry,am avut probleme cu calc.Sincera sa fiu,abia astept sa inceapa gradinita,si cresa...
Ma consoleaza gandul ca nu sunt singura in aceasta situatie...,desi nu mai doresc nimanui...
Ei,va fi ok,nu?:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Va fi ok... sigur va fi ok!

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Mirela, si eu sunt singura cu 2 copii....

Nu e usor, dar AVEM PUTERE IN EI !!!! Sa stii ca indiferent cat iti este de greu, EI te echilibreaza !

Sa zicem ca fetele mele sunt ceva mai mari (adica una din ele).... Am o fetita de 9 ani si una de 2 ! Dar tot greu este desi cea mare face tot ce poate ea sa ma ajute. Insa trebuie sa ne descurcam.

Eu de multe ori cand vin acasa de la serviciu, rupta de oboseala si de multe ori suparata, ma uit la ele ca asteapta de la mine MACAR o imbratisare si un zambet....sa imi revin. Doar pe noi ne au...si doar noi facem parte pe de-a intregul din viata lor. SI PUTEM !!!! INTOTDEAUNA !!!

Brianamica mamica de 2 fete cucuiete

“Întelegerea trecutului ne determină abilitatea cu care intelegem prezentul.”


POZE FETE CUCUIETE
ANA ESTE ATAT DE MARE
DAR SA VEDETI ELA CAT DE MARE E ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Mirela, cum iti mai merge?

Mergi la inceput